Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5456 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Diethyl-meta-toluamid (DEET): bezpečný repelent
Publikováno: Středa, 06.07. 2011 - 15:28:28 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Diethyl-meta-toluamid (DEET): bezpečný repelent

Jiří Patočka

      Každý kdo zažil invazi komárů a marně zaháněl hejno těchto krvežíznivých tvorů, jistě ocení účinný a spolehlivý repelent. Jenže takových je málo. Repelentní látky, jako je přírodní terpen citronellal nebo syntetické látky jako dimethylftalát nebo indalon buď nebyly dostatečně účinné, tj. nechránily člověka dostatečně dlouhou dobu, nebo byly zdraví škodlivé (Khoobdel a Jonaidi, 2007).
      Zdá se, že optimální kompromis mezi repelentní účinností a nebezpečím poškození lidského zdraví představuje N,N-diethyl-meta-toluamid (DEET)  (Sudakin a Trevathan, 2003).  Látka byla vyvinutá v průběhu 2. světové války americkou armádou a v roce 1957 byla uvolněna pro civilní použití (Patočka, 2011). DEET má široké spektrum repelentních účinků. Odpuzuje nejen komáry, ale také např. klíšťata (Katz et al., 2008). Vyrábí se z kyseliny 3-methylbenzoové (m-toluové) a diethylaminu.     DEET je slabě nažloutlá kapalina s vlastnostmi organického rozpouštědla, narušuje některé plasty nebo umělé tkaniny a také při dlouhodobém styku vysokých koncentrací s pokožkou může mít nežádoucí účinky. Při běžném použití je však látka považována za bezpečnou. V roce 1998 vydala americká agentura EPA (Environental Protection Agency) příznivé hodnocení látky s tím, že nepředstavuje riziko ani pro člověka, ani pro životní prostředí.  Dnes patří DEET k nejpoužívanějším repelentům a bývá považován za standard, ke kterému se vztahuje účinnost ostatních látek (Bissinger et al., 2009). Proti jiným repelentům je DEET natolik odlišný, že se v prosinci 2010 stal molekulou měsíce (http://www.chm.bris.ac.uk/motm/DEET/deeth.htm).

Literatura
Bissinger BW, Apperson CS, Sonenshine DE, Watson DW, Roe RM. Efficacy of the new repellent BioUD against three species of ixodid ticks. Exp Appl Acarol. 2009; 48(3): 239-250.
Katz TM, Miller JH, Hebert AA. Insect repellents: historical perspectives and new developments. J Am Acad Dermatol. 2008; 58(5): 865-871.
Khoobdel M, Jonaidi N. Laboratory determination of protection time in four chemical repellents against Anopheles stephensi. Pak J Biol Sci. 2007; 10(16): 2714-2718.
Patočka J. Účinný a bezpečný repelent – diethyl-meta-toluamid. Vesmír 2011; 90(3): 131.
Sudakin DL, Trevathan WR. DEET: a review and update of safety and risk in the general population. J Toxicol Clin Toxicol. 2003; 41(6): 831-839.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 18

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace