Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 6142 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Goniocin
Publikováno: Neděle, 08.05. 2011 - 08:56:50 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Goniocin

Jiří Patočka

     Goniocin je přírodní látka ze skupiny acetogeninů. Acetogeniny tvoří velkou skupinu strukturně velmi  rozdílných přírodních látek, které lze odvodit od  kyseliny octové. Vznikají postupnou kondenzací aktivní kyseliny octové (acetylkoenzymu A) resp. propionové. Jejich základní strukturní jednotkou je poly-ketoacylkoenzym A, proto jsou též označovány jako polyketidy. Tyto látky  mají methylenovou skupinu mezi dvěma karbonyly, jsou proto vysoce reaktivní a  snadno dochází k jejich cyklizaci. Velká část látek tohoto typu jsou polyfenoly.
     Goniocin je biologicky účinným acetogeninem rostlin z řádu lahevníkovitých (Annonaceae), v jejichž molekule se nachází četná terahydrofuranová jádra (Zafra-Polo et al., 1996; Zeng et al., 1996). Molekula goniocinu se od ostatních acetogeninů liší v tom, že tři tetrahyrofuranová jádra spolu bezprostředně sousedí.



     Annony neboli lahevníky jsou tropické či subtropické keře nebo stromy, které mají jedlé plody s mírně jedovatými semeny. Jejich plody jsou citlivé na pomačkání a nedají se dlouho skladovat a přepravovat na větší vzdálenosti. Proto jsou v Evropě skoro neznámé. V poslední době se ale začínají pěstovat jako náročnější domácí rostliny. Lahevníky jsou zdrojem mnoha dalších látek označovaných jako annonové acetogeniny.
     Zájem o Annonové acetogeniny pramení z faktu, že mají antimalarické, imunosupresivní a pesticidní účinky, že fungují jako antifídanty a některé vykazují i cytotoxickou a protinádorovou aktivitu (Teras et al., 1999). Goniocin byl izolován z kůry stromu Goniothalamus giganteus (Gu et al., 1994).  V laboratoři byl připraven v roce 1998 (Sinha et al., 1998). Struktura acetogeninů a jejich složitá stereochemie láká zejména organické a teoretické chemiky (Figadere a Cavé, 1996; Iqbal, 1999). Goniocin je prvým a dosud jediným acetogeninem se třemi přímo sousedícími jádry tetrahydrofuranu.

Literatura
Feras Q. Alali, Xiao-Xi Liu, and Jerry L. McLaughlin.Annonaceous Acetogenins:  Recent Progress. J Nat Prod. 1999; 62 (3): 504–540.
Figadere B, Cavé A. Total stereoselective synthesi of acetogenins of Annonaceae: A new class of bioactive polyketides. In: Atta-ur-Rahman (Ed.): Studies in Natural Products Chemistry 1996; 18: 193-227.
Gu Z, Fang X, Zeng L, McLaughlin JL. Goniocin from Goniothalamus giganteus: The first tri-THF annonaceous acetogenin.  Tetrahedron Letters 1994; 35(30): 5367-5368.
Iqbal F. Synthetic approaches to polysubstituted chiral tetrahydrofurans and kontrol of diastereoselectivity by repote substituents. Thesis, University of Karachi, 1999, 161 s.
Sinha SC, Sinha A, Sinha SC, Keinan E. Total synthesi of goniocin and cyclogoniodenin T. Unique biosynthetic implications. J Am Chem Soc 1998; 120: 4017-4018.
Zafra-Polo MC, González MC, Estornell E. Acetogenins from annonaceae, inhibitors of mitochondrial complex I. Phytochemistry. 1996; 42(2): 253-271.
Zeng L, Ye Q, Oberlies NH, Shi G, Gu ZM, He K, McLaughlin JL. Recent advances in annonaceous acetogenins. Nat Prod Rep 1996; 13: 275-306.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.11 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace