Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 7436 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Makrosfelidy, inhibitory buněčné adheze
Publikováno: Pátek, 18.03. 2011 - 08:22:44 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Makrosfelidy, inhibitory buněčné adheze

Jiří Patočka

     Makrosfelidy (macrosphelides) jsou sekundární metabolity plísně Microsphaeropsis sp. FO-5050 (Hayashi et al. 1995, Takamatsu 1996, 1997). Tyto přírodní látky tvoří početnou skupinu strukturně blízkých 16-členných makrolidů. Zatím byly popsány makrosfelidy A – D, makrosfelidy J, K, L a makrosfelidy E – I. Některé z nich jsou pouhými stereoisomery. Jejich společnou biologicky významnou vlastností je narušovat přirozenou adhezi buněk.



     Adheze buněk je podmíněna účastí tzv. adhezních proteinů. Jde o různorodou skupinu proteinů, které váží kolageny a proteoglykany na povrchu běněk, ale současně tvoří i specifické receptory na jejich povrchu. Tyto proteiny mají řadu specifických funkcí: jsou důležité pro organizaci extracelulární matrix, regulují buněčné interakce, ovlivňují migraci a utváření tvaru buněk a vytváří komunikační systém mezi adherovanými buňkami. Adhezní proteiny obsahují několik specializovaných domén. Nejdůležitější je doména, která se napojuje na buněčný povrch, proto ji obsahují všechny adhezní proteiny. Jiná doména interaguje s kolagenem a další se váže na proteoglykany. Pro adhezivní schopnost buněk k extracelulární matrix je nezbytná tripeptidová sekvence arginin-glycin-aspartát (RGD-sekvence). Podle struktury se adhezní proteiny dělí do několika rodin: imunoglobuliny, konexiny, selektiny, integriny, kadheriny a další. Různých adhezních proteinů je zřejmě několik set. Jen nadrodina imunoglobulinů čítá více než 70 členů, počítaje v to receptory T-buněk, MHC-molekuly, CD2, CD3, CD4, CD8, NCAM, ICAM1-5, VCAM-1 nebo PECAM-1. Velkému množství adhezních proteinů odpovídá také velké množství různých buněčných spojení dvou a více buněk, případně spojení buněk s okolní extracelulární matrix. Adheze buněk je významnou vlastností živé hmoty a látky, které adhezi narušují, tzv. inhibitory adheze buněk, jsou biologicky velmi účinné látky. Takovou skupinou látek jsou i makrosfelidy.
      Makrosfelidy tím, že inhibují adhezi buněk, mohou fungovat jako protinádorově účinná léčiva (Fukami et al. 2002). Jejich výzkum je v plném proudu a kromě toho jsou připravovány jejich polosyntetické deriváty, které rovněž vykazují významnou biologickou aktivitu jakou je např. apoptóza (Gradillas a Pérez-Castells 2010; Matsuya et al. 2010; Matsuya a Nemoto 2010).

Literatura
Fukami A, Iijima K, Hayashi M, Komiyama K, Omura S. Macrosphelide B supressed metastasis through inhibition of adhesion of sLe(x)/E-selectin molecules. Biochem Biophys Res Commun 2002; 291(4): 1065-1070.
Gradillas A, Pérez-Castells J. Metathesis in Natural Product Syntheisis: Strategies, Substrates and Catalysts. Chapter 5. Synthesis of Natural Products Containing Macrocycles by Alkene Ring-Closing Metathesis. Wiley-VCH-Verlag GmbH 2010.
Hayashi M, Kim MY, Hiraoka H, Natori M, Takamatsu S, Kawakubo T, Masuma R, Komiyama K, Omura S. Macrosphelide, a novel inhibitor of cell-cell adhesion molecule. I. Taxonomy, fermentation, isolation and biologi cal activities. J Antibiot 1995; 49: 95-98.
Matsuya Y, Hori A, Kawamura T, Yu DY, Kondo T, Toyooka N, Nemoto H. Synthesis of macrosphelides containing a heterocyclic side chain as a novel apoptosis inducer. Cheminform 2010; 41(21): 579-591.
Matsuya Y, Nemoto H. Artificial macrosphelides as a novel apoptosis-induced compounds. Cheminform 2010; 41(18): 57-66.
Takamatsu S,  Hiraoka H, Kim YP, Hayashi M, Natori M, Komiyama K, Omura S. Macrosphelide C and D, novel inhibitors  of cell adhesion J Antibiot 1997; 50: 878-880.
Takamatsu S, Kim YP, Hayashi M, Hiraoka H, Natori M, Komiyama K, Omura S. Macrosphelide, a novel inhibitor of cell-cell adhesion molecule. II. Physicochemical properties and structural elucidation. J Antibiot 1996; 49: 95-98.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace