Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 6446 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Rhamnolipidy – ekologické biosurfaktanty
Publikováno: Pátek, 06.08. 2010 - 10:31:03 Od: prof. Patocka
prof Patočka

Rhamnolipidy – ekologické biosurfaktanty

Jiří Patočka

 

      Surfaktanty nebo též tenzidy jsou povrchově aktivní látky. Synteticky připravené tenzidy se také nazývají saponáty. Tyto látky snižují povrchovou či mezifázovou energii na rozhraní kapaliny a plynu nebo vody a oleje proto se samovolně koncentrují právě ve fázovém rozhraní. protože tím snižují povrchové napětí rozpouštědel, usnadňují tak rozpouštění a odstraňování nečistot. Proto se často používají v čisticích a pracích prostředcích. Podmínkou pro to, aby látka fungovala jako surfaktant, je určité uspořádání atomů v jejich molekule. Většinou to jsou delší tyčinkové molekuly, v nichž na jednom konci je takové uskupení atomů, které činí tuto část molekuly lyofilní, na opačném konci pak takové uskupení atomů, které činí tuto část molekuly lyofobní. Jejich molekula má tedy difilní charakter. Pokud se tyto látky využívají v soustavách obsahujících vodu, obsahují hydrofilní část (je přítomna polární funkční skupina, např. -COOH, -SO3H) a hydrofobní část (uhlíkatý řetězec o vhodné délce). Podle vztahu k elektrolytické disociaci se dělí surfaktanty na ionické a neionické a podle povahy povrchově aktivního iontu se dělí na anionické, kationické a amfiionické.



     Nejznámějším příkladem anionického surfaktantu jsou mýdla, alkalické soli vyšších mastných kyselin. Člověk vyrábí obrovská množství nejrůznějších surfaktantů pro nejrůznější účely. Život bez nich už si nedovedeme představit, neumyli bychom bez nich ani auto. Jejich společným nedostatkem však je, že jsou to látky velmi stálé a tím že se dostávají do životního prostředí, ohrožují svou biologickou aktivitou přírodu.
     Surfaktanty produkují i různé organismy. Mnohé z nich jsou předmětem zájmu odborníků, kteří v nich vidí možnou náhradu za syntetické preparáty. Takovými biosurfaktanty jsou i rhamnolipidy, produkované Gram-negativní bakterií Pseudomonas aeruginosa (Manresa et al. 1991). Většina známých klonů této bakterie produkuje rhamnolipidy v množství kolem 20 mg/litr kultivačního media, ale čínským vědcům se podařilo nalézt nový bakteriální kmen (NY3), který produkuje až 12 g/litr (Nie et al. 2010). Tento kmen bakterie byl izolován z půdy nasáklé ropou a bylo zjištěno, že ji úspěšně rozkládá, včetně polycyklických aromatických uhlovodíků. Kmen NY3 se vyznačuje mimořádnou schopností produkovat množství strukturálně odlišných rhamnolipidů. Až dosud jich bylo nalezeno 25 a mezi nimi i takové, které nebyly dosud známy.
     Schopnost kmene NY3 žít a rozmnožovat se v prostředí silně znečištěném ropnými produkty a degradovat je na jednodušší organické látky, lze prakticky využít. Nedávná havárie ropné plošiny společnosti BP v Mexickém zálivu nám znovu připomněla, jak jsme bezmocní když selže naše technika a ropa způsobí ekologickou katastrofu. S likvidací škod podobného typu by v budoucnu mohly pomoci i bakterie, které produkují rhamnolipidy.

Literatura
Manresa MA, Bastida J, Mercadé ME, Robert M,de Andrés C, Espuny MJ, Guinea J. Kinetic studies on surfactant production by Pseudomonas aeruginosa 44T1. J Indust Microbiol Biotechnol 1991; 8: 133-136.
Nie M, Yin X, Ren C, Wang Y, Shen Q. Novel rhamnolipid biosurfactants produced by a polycyclic aromatic hydrocarbon-degrading bacterium Pseudomonas aeruginosa strain NY3. Biotechnol Adv. Article in Press, 2010.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.15 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace