Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 6320 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Isariotiny – toxiny entomopatogenních hub
Publikováno: Středa, 27.05. 2009 - 08:48:18 Od: prof. Patocka
prof Patočka

Isariotiny – toxiny entomopatogenních hub

Jiří Patočka

 

     Entomopatogenní houby jsou nejdéle známé mikroorganizmy spojené s hmyzem. Jejich růst na povrchu těla různých druhů hmyzích hostitelů je na rozdíl od ostatních skupin entomopatogenních mikroorganizmů, jako např. bakterií nebo virů, pozorovatelný již prostým okem (Štěpánová 2007). Entomopatogenní houby působí převážně jako ektoparaziti všech řádů hmyzu (Landa 1998). Nejčastěji infikovaným vývojovým stádiem jsou larvy, méně často  kukly a dospělci hmyzu, velmi vzácně vajíčka (Tanada a Kaya 1993). V posledních letech se biologické přípravky na bázi patogenních mikroorganismů, tedy i entomopatogenních hub, prosazují také v biologické ochraně. Jsou proto intenzivně studovány biologické vztahy hostitel-patogen, ale velmi málo se ví o biologicky aktivních chemických substancích, které jsou houbovým patogenem produkovány.



     Do skupiny entomopatogenních hub patří i Isaria tenuipes (Paecilomyces tenuipes) (Deuteromycotina), jejíž metabolity studovali thajští autoři Haritakun et al. (2007). Látky unikátní struktury s bicyklo[3.3.1]nonanem v molekule nazvali isariotiny. Isolovali a pomocí NMR spekter  identifikovali 4 podobné látky (isariotiny A až D), které se liší jen acylem vázaným na aminoskupinu vysoce oxidovaného derivátu bicyklo[3.3.1]nonanu.
     Zcela nedávno táž skupina výzkumníků izolovala další podobné látky, isariotiny E a F (Bunyapaiboonsri et al. 2009). Isariotin F vykazuje aktivitu proti původci malárie Plasmodium falciparum s velikostí IC50 5.1 μM a cytotoxickou aktivitou proti rakovinným buněčným liniím KB, BC, NCI-H187 a nemaligním (Vero) buňkám s IC50 hodnotami 15.8, 2.4, 1.6 a 2.9 μM (Bunyapaiboonsri et al. 2009). O dalších toxikologických a farmakologických vlastnostech isariotinů není nic známo.

Literatura
Bunyapaiboonsri T, Yoiprommarat S, Intereya K, Rachtawee P, Hywel-Jones NL, Isaka M. Isariotins E and F, spirocyclic and bicyclic hemiacetals from the Entomopathogenic fungus Isaria tenuipes BCC 12625. J Nat Prod 2009; 72: 756–759.
Haritakun R, Srikitikulchai P, Khoyaiklang P, Isaka M. Isariotins A–D, Alkaloids from the Insect Pathogenic Fungus Isaria tenuipes BCC 7831. J Nat Prod 2007; 70: 1478–1480.
Landa Z. Biopreparáty na bázi entomopatogenních hub. Agro-ochrana a výživa rostlin 1998; 10: 7 – 12.
Tanada Y, Kaya HK. Amicrobial and microbial agents, pp. 52 - 82, in: Tanada Y, Kaya HK (Eds.): Insect pathology. Academic Press. 1993.
Štěpánová K. Kompatibilita vybraných druhů entomopatogeních hub s parazitoidem Encarsia formosa. Diplomová práce. Zemědělská fakulta JU v Českých Budějovicích, 2007. 76 s.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace