Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 7594 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Benzoxazinoidy – přírodní pesticidy v lidské dietě
Publikováno: Pátek, 23.01. 2009 - 11:33:59 Od: prof. Patocka
prof Patočka

Benzoxazinoidy – přírodní pesticidy v lidské dietě

Jiří Patočka

 

     Benzoxazinoidy byly identifikovány v rostlinách začátkem 60.let minulého století jako sekundární metabolity. Podílejí se na obranných reakcích rostlin, tzv. allelopatii. Tímto termínem rozumíme vliv jedné rostliny na druhou rostlinu v přírodních podmínkách, který je zprostředkován chemickými látkami – allelopatiky. Vzájemné ovlivnění může být jak příznivé – stimulační, tak nepříznivé – inhibiční. Benzoxazinoidy však vykazují i další biologické aktivity: mají též pesticidní a protiplísňové účinky. Slouží tedy jako přirozená obrana proti široké paletě škůdců včetně hmyzu, patogenních hub a baktérií.



     Mezi nejvýznamnější benzoxazinoidy patří 2,4-dihydroxy-2H-1,4-benzoxazin-3(4H)-on (DIBOA) a 2,4-dihydroxy-7-methoxy-2H-1,4-benzoxazin-3(4H)-on (DIMBOA) (Klun et al. 1967). Obě látky jsou syntetizovány rostlinami a ukládány v podobě biologicky inaktivních glukosidů. Byly nalezeny v kukuřici (Zea mays L.) a obilninách. DIMBOA poskytuje účinnější ochranu než DIBOA, která je pravděpodobně prekurzorem DIMBOA.
     Při mechanickém poškození rostlinného pletiva hmyzem či účinkem plísní nebo bakterií dojde ke kontaktu DIMBOA-glukosidu se specifickou 3-glukosidázou (Cicek et al. 2000). Pokud je pletivo nepoškozené, je enzym oddělen od svého substrátu. Jakmile však dojde k porušení integrity pletiv, substrát s enzymem je smíchán a uvolní se aktivní DIMBOA.
     DIBOA a DIMBOA jsou dvě jedovaté substance, vyskytující se v kukuřici, žitu a pšenici, tedy obilovinách, které jsou běžnou součástí lidské diety. Jedná se o látky chemicky velmi reaktivní (Haschimoto a Shudo 1996) a při tepelné úpravě obilovin (vaření, pečení, pražení) se zřejmě mění na neškodné látky, podílející se na výsledném aroma a chuti tepelně upravené potraviny. V posledních letech však existuje tendence konzumovat tepelně neupravené obilí a tak se objevují otázky, zda tyto dvě substance jedovaté pro hmyz, nemohou být nebezpečné i pro člověka (Buchmann et al. 2007).

Literatura
Buchmann CA, Nersesyan A, Kopp B, Schauberger D, Darroudi F, Grummt T, Krupitza G, Kundi M, Schulte-Hermann R, Knasmueller S. Dihydroxy-7-methoxy-1,4-benzoxazin-3-one (DIMBOA) and 2,4-dihydroxy-1,4-benzoxazin-3-one (DIBOA), two naturally occurring benzoxazinones contained in sprouts of Gramineae are potent aneugens in human-derived liver cells (HepG2). Cancer Lett. 2007; 246: 290-299. )
Cicek  M, Blanchard D,  David R. Bevan DR, Esen A. The aglyconesSpecificity-determining sites are different in 2,4-dihydroxy-7-methoxy-1,4-benzoxazin-3-one (DIMBOA)-glucosidase (maize β-glucosidase) and dhurrinase (sorghum β-glucosidase). J Biol Chem 2000; 275: 26, 20002-20011.
Hashimoto Y, Shudo K. Chemistry of biologically active benzoxazinoids. Phytochemistry 1996; 43: 551-559.
Klun JA, Tipton CI, Brindley TA. 2,4-dihydroxy-7-methoxy-1,4-benzoxazin-3-one (DIMBOA), an active agent in the resistance of maize to the European Corn Borer. J Econom Entomol. 1967; 60:1529-1533.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace