Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 1921 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Intolerance na potraviny
Publikováno: Středa, 31.12. 2008 - 10:33:51 Od: prof. Patocka
Aplikovaná radiobiologie a toxikologie

Intolerance na potraviny

Bc. Kateřina Drahoňovská



    Potravinová intolerance stejně jako alergie na potraviny patří mezi potravinové reakce, které jsou souborně označovány jako potravinová přecitlivělost. Potravinové alergie i intolerance se vyskytují u predisponovaných jedinců a jejich problematika je velmi složitá. Diagnostika těchto poruch je časově náročná a vyžaduje trpělivost a spolupráci pacienta.



    Posuzování potravinových reakcí vychází z klasifikace, navržené Evropskou akademií pro alergologii a klinickou imunologii v roce 1994. Dle této klasifikace se potravinové reakce dělí na reakce toxické a netoxické. Toxické reakce se objeví u každého jedince, který požije dostatečnou dávku toxické látky. Potravinová alergie a intolerance se řadí k reakcím netoxickým.
    Potravinová alergie je způsobena imunologickou přecitlivělostí, jedná se o reakce zprostředkované IgE, pozdní buněčné reakce a imunokomplexové reakce.
    Potravinová intolerance je nealergická potravinová přecitlivělost, vyvolaná neimunologickým mechanismem. Je tedy způsobena nedostatkem nebo absencí látky nebo látek, které se v organismu podílejí na zpracování stravy. V případě pozření intolerantní složky potravin, tělo není schopno zpracovat tuto složku a dostavuje se netypická reakce organismu. Látkami, které tělu chybí nebo kterých má tělo nedostatek, většinou bývají enzymy štěpící intolerantní složky. Mezi intolerantní reakce patří reakce farmakologické neboli pseudoalergické, již zmíněné enzymatické poruchy - tzn. reakce metabolické, podráždění – např. kořením, otrava toxickými látkami, psychologická nesnášenlivost některých potravin a reakce blíže nedefinované.
    Poměrně velká část populace - přibližně 20 % lidí si myslí, že jsou jejich zdravotní potíže ve vazbě na požití potravin. Z expozičních testů vyplývá podezření na potravinovou přecitlivělost jen u asi 2 % dospělých a 8% dětí, a to hlavně dětí do tří let. Většina těchto dětí později ztrácí projevy potravinové alergie a narůstá u nich přecitlivělost na inhalační alergeny.
Příznaky
    Příznaky intolerance jsou podobné alergickým reakcím. Vyskytují se otoky, kopřivka, bolest břicha, zvracení, průjmy, respirační problémy - např. astma, dýchavičnost, kýchání či rýma.
Diagnostika
     Pro potravinovou intoleranci, nemáme žádný jednoduchý a spolehlivý test. Proto jsou stěžejní diagnostickou metodou eliminační diety a expoziční testy, které zachytí reprodukovatelné reakce bez ohledu na konkrétní patogenetický mechanizmus. Za standardní je považován dvojitě slepý, placebem kontrolovaný expoziční test, který vyloučí potravinové reakce navozené psychicky.
Léčba
    V současné době neumíme potravinovou přecitlivělost léčit. Lze jí pouze předcházet eliminací rizikové potraviny z jídelníčku. Je tedy nezbytně nutné, aby byl spotřebitel s potravinovou přecitlivělostí  přesně informován o složení  potravinářského výrobku, aby se  požití pro něho nebezpečné potraviny mohl vyvarovat. Na obalech potravin jsou povinně uváděny alergenní/ netolerované složky ve složení potravin dle Vyhlášky č. 113/2005 Sb. Jsou to následující suroviny a výrobky z nich: obiloviny obsahující lepek, korýši, vejce, ryby, arašídy, sója, mléko, suché skořápkové plody, celer, hočice, sezam a oxid siřičitý.
Intolerance laktózy
    Nejběžnějším typem intolerance na potraviny je intolerance laktózy, která je podmíněna nedostatkem laktázy, enzymu nutného ke štěpení laktózy, v kartáčovém lemu sliznice tenkého střeva. Laktóza je mléčný cukr, který je obsažen v mléce všech savců. Úkolem laktázy je štěpit laktózu na další jednodušší cukry, které tělo dále využívá. Pokud laktóza není takto zpracována, zůstává ve střevě přebytečná a dochází k jejímu kvašení a průjmům. Dítě s tímto onemocněním, začíná mít potíže již od počátku kojení, narozdíl od alergie na bílkovinu. Mléko buď rovnou zvrací nebo trpí časnými průjmy. Samozřejmostí bývá rovněž atopický ekzém. Dítě neprospívá a trpí nechutenstvím. Tato diagnóza je velmi obtížně diagnostikovatelná. Léčebným opatřením je omezení výrobků s vysokým obsahem laktázy v potravě, podle stupně postižení je nutné vyloučit bud´ jen mléko, nebo jednotlivé mléčné výrobky, u nejtěžších případů i léky obsahující laktózu jako vehikulum. Další možností je přidání potravinových doplňků, které obsahují bakterii kmene Lactobacillus.
Intolerance sorbitolu a fruktózy
    Projevuje se nesnášenlivostí výrobků, které obsahují fruktózu či sorbitol (bobulové ovoce, med, zavařeniny, ale též žvýkačky, slazené nápoje, vanilková zmrzlina apod.) Při podezření na nedostatek specifických enzymů je nutné z potravy vyloučit pokrmy a nápoje slazené umělými sladidly.
Intolerance trehalózy
    Trehalóza je disacharid obsažený v plodnicích jedlých hub, intolerance se projevuje nesnášenlivostí pokrmů obsahujících houby.

Seznam použitých zdrojů
Alergie : časopis pro kontinuální vzdělávání v alergologii a klinické imunologii. 2000, roč. druhý, č. třetí. Praha: Tigris, 2000. ISSN 1212-3536. [on-line]. [cit. 2008-11-10] Dostupné z: http:<//www.tigis.cz/alergie/PDF/aler203.pdf>
Patočka J. a kol.: Nutriční toxikologie. Zdravotně sociální fakulta JU České Budějovice, 72 stran. ISBN 978-80-7394-055-3
VĚDECKÝ VÝBOR PRO POTRAVINY SZÚ BRNO. Potravinová přecitlivělost: alergie a intolerance. Brno, 2003. 38 s. [on-line]. [cit. 2008-11-10]. VVP:ALERG/2003/3/deklas. Dostupný z: <http://www.chpr.szu.cz/vedvybor/vvp.htm>.
www.Zdravcentra.cz [online]. 2002, 3.11.2005 [cit. 2008-11-10]. Dostupný z WWW: < https://www.zdravcentra.cz/cps/rde/xchg/zc/xsl/index.html >. ISSN 1214-3227.
www.potravinová-alergie.info [on-line]. 2005 [cit. 2008-11-10]. Dostupný z WWW: <http://www.potravinova-alergie.info/clanek/potravinove-alergie-intolerance.php>.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Aplikovaná radiobiologie a toxikologie
· Další články od autora prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Aplikovaná radiobiologie a toxikologie:
Belladonnové alkaloidy: atropin a skopolamin


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace