Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 8010 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Kadidlo a kyselina boswellová
Publikováno: Neděle, 21.12. 2008 - 11:39:30 Od: prof. Patocka
prof Patočka

Kadidlo a kyselina boswellová

Jiří Patočka

      Kadidlo (olibanum, frankincense) je vonná pryskyřice získávaná z kadidlovníku pravého (Boswellia sacra), která se odedávna používala jako obětina bohům. Spolu s dalšími vonnými esencemi se tato pryskyřice používala v chrámech po celém světě - v Egyptě, na Blízkém Východě i v antickém Římě. Kadidlo bylo velmi důležitou a velmi ceněnou součástí náboženských obřadů. Bylo také jedním ze tří darů, které přinesli tři králové do Betléma, když se narodil Ježíš. V té době bylo ceněno více než zlato. Kadidlo se pálí na rozžhaveném dřevěném uhlí v kadidelnicích a vznikající vonný dým navozuje v chrámech a na posvátných místech slavnostní pocity. Užívání kadidla jako součásti náboženského rituálu převzalo ve starověku východní a později i západní náboženství a v křesťanských chrámech se kadidlo k vykuřování používá dodnes. Pokud si teď před Vánocemi zapálíte františka, směs kadidla a  dřevěného uhlí z lipového dřeva ve tvaru trojboké pyramidy, můžete ten slavnostní pocit zažít i doma.



     Kadidlovník pravý je dřevina rostoucí na Blízkém Východě. Nařezáváním jeho kůry se získává pryskyřice, která ztuhne do podoby drobných hrudek známých jako pravé kadidlo. Obchod s kadidlem byl natolik výnosný, že již ve středověku se začal kadidlovník pěstovat uměle. Římský spisovatel Plinius starší (23 -  79 n.l.) uvádí, že obchodování s kadidlem udělalo z obyvatel Ománu jedny z nejbohatších lidí světa.
     Kadidlo obsahuje desítky terpenických látek, které mu propůjčují jeho specifickou vůni. Důležitou složkou jsou i triterpenické kyseliny, označované jako kyseliny boswellové. Patří do velké skupiny biologicky účinných pentacyklických triterpenů (Patočka 2003). Vyznačují se silným protizánětlivým účinkem, což vysvětluje, proč je kadidlo v arabské lidové medicíně používáno jako hojivý prostředek. Boswellové kyseliny jsou také součástí pryskyřice získávané z kadidlovníku pilovitého (Boswellia serrata) (Krohn et al. 2001), což je strom rostoucí v Indii, severní Africe a na Středním Východě a je levnějším a dostupnějším zdrojem těchto látek než kadidlovník pravý. Extrakty této pryskyřice se staly předmětem studia farmakologů a dnes jsou na trhu desítky antiflogisticky účinných léčivých přípravků s obsahem boswellových kyselin. Ceněný je zejména jejich příznivý účinek na arhritidu (Khanna et al. 2007).
    Boswellové kyseliny inhibují 5-lipoxygenasu (Bishnoi et al. 2006), kterou je kyselina arachidonová přeměňována na leukotrieny, které podněcují v tkáních spuštění zánětlivých procesů (Singh et al. 2008). Dále také inhibují leukocytární elastázu, což je rovněž mechanismus podílející se na vzniku zánětu. Takováto dvojitá inhibiční aktivita byla nalezena pouze u boswellových kyselin (Poeckel a Werz 2006). Pro jejich protizánětlivý účinek je příznivé také to, že neinhibují další dva enzymy, které se na metabolismu kyseliny arachidonové také podílejí: 12-lipoxygenasu a cyklooxygenasu. Běžná nesteroidní antirevmatika inhibují také cyklooxygenasu, kterou je kyselina arachidonová přeměňována na prostaglandiny a thromboxany. Díky těmto rozdílům v mechanismu působení nemají kyseliny boswellové vedlejší negativní účinky na gastrointestinální trakt a proteosyntézu a jsou vhodné i v terapii chronických zánětlivých procesů (Ammon 2006), kde je nutné dlouhodobé podávání antiflogistik.
     Už na nic nečekejte a jděte si zapálit františka - frankincense. Vašim bolavým kloubům to sice neuleví, ale pěkně to zadýmí váš byt a ve směsi s vanilkovou vůní doma pečeného cukroví to navodí tu správnou předvánoční atmosféru.

Literatura
Ammon HP. Boswellic acids in chronic inflammatory diseases. Planta Med. 2006; 72: 1100-1116.
Bishnoi M, Patil CS, Kumar A, Kulkarni SK. Potentiation of antinociceptive effect of NSAIDs by a specific lipooxygenase inhibitor, acetyl 11-keto-beta boswellic acid. Indian J Exp Biol. 2006; 44: 128-132.
Khanna D, Sethi G, Ahn KS, Pandey MK, Kunnumakkara AB, Sung B, Aggarwal A,
Aggarwal BB. Natural products as a gold mine for arthritis treatment. Curr Opin Pharmacol. 2007; 7: 344-351.
Krohn K, Rao MS, Raman NV, Khalilullah M. High-performance thin layer chromatographic analysis of antiinflammatory triterpenoids from Boswellia serrata Roxb. Phytochem Anal 2001; 12: 374-376.
Patocka J. Biologically active pentacyclic triterpenes and their current medicine signification. J Appl Biomed 2003; 1: 7-12. http://www.zsf.jcu.cz/vyzkum/jab/1_1/2biologicallyactive.pdf
Poeckel D, Werz O. Boswellic acids: biological actions and molecular targets. Curr Med Chem. 2006; 13: 3359-3369.
Singh S, Khajuria A, Taneja SC, Johri RK, Singh J, Qazi GN. Boswellic acids: A leukotriene inhibitor also effective through topical application in inflammatory disorders. Phytomedicine. 2008; 15: 400-407.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 13

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.12 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace