Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 11991 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články studentů ART: Ropné ekologické havárie - lze jim předejít či nikoliv
Publikováno: Pátek, 03.02. 2006 - 18:56:41 Od: Prof. Patocka
Krizová radiobiologie a toxikologie

Ropné ekologické havárie - lze jim předejít či nikoliv?

Jan Urban

     Úvodem je nutné vůbec ozřejmit, co je to havárie a  co ropná látka .Zákon č. 254/2001 v paragrafu 39 definuje závadné látky jako látky, které nejsou odpadními nebo důlními vodami a současně mohou ohrozit jakost povrchových nebo podzemních vod. V §40 hovoříme, že havárie je mimořádné závažné zhoršení nebo mimořádné závažné ohrožení jakosti povrchových nebo podzemních vod. Za havárii se tedy považují i případy technických poruch a závad zařízení.



    Ropa a ropné látky stále více znečišťují povrchové a nadzemní vody a jsou příčinou největšího počtu havárií na vodních tocích. Zdrojem znečištění je zejména petrochemický průmysl, jeho závody, zařízení a produktovody. V ropě jsou přítomny uhlovodíky alifatické i cyklické (aromatické a hydroaromatické), alkany, isoalkany, cykloalkany, alkeny a aromatické uhlovodíky monocyklické i polycyklické. Kromě uhlovodíků jsou v ní obsaženy také kyslíkaté sloučeniny ( fenoly, naftenové kyseliny), sirné sloučeniny ( sirovodík, thioly, thiofen) a sloučeniny dusíkaté ( deriváty pyridinu, chinolinu, indolu a pyrrolu) .Mezi ropné látky patří produkty zpracování ropy jako benziny, petrolej, motorová nafta a minerální oleje.

     Při hodnocení nebezpečnosti ropných látek je základní otázkou, jakou koncentraci ropných látek ve  vodě či v půdě lze ještě považovat za nezávadnou. Jednoznačná odpověď není snadná, neboť závisí na komplexním posouzení přímých vlivů ropných látek na člověka a také nepřímých v důsledku změn životního prostředí vyvolaných ropnými látkami.   
          
      V loňském roce byly na území okresu Tábor zaznamenány dvě ropné havárie, kdy došlo k úniku motorové nafty z produktovodu majitele Čepro a.s. Praha1 na trase Smyslov - Včelná. Dne 11.2.2005 byl zaznamenán pokles provozního tlaku na uvedeném produktovodu. Byly zahájeny úkony ke zjištění příčiny závady a postupně byl vytipován úsek pravděpodobné poruchy  a dne 14.2.2005 byla přítomnost motorové nafty zjištěna v kontrolně revizní šachtě melioračního systému nedaleko obce Všechlapy. Téhož dne na místě samém bylo zjištěno, že cca- 500 m. východně od Všechlap v poli pod tratí Tábor Bechyně je na oblouku produktovodu DN 150 lokalizováno místo narušení a místo úniku nafty. Produkt unikal na dotčené zemědělské pozemky a hlavníkem se dostal až do rybníka v obci Všechlapy. Dále se produkt dostal v omezené míře do Všechlapského potoka a až do řeky Lužnice .Největší množství uniklé nafty se zachytilo v prostoru nátokové části malého rybníka  pod silnicí v obci Všechlapy, kde byl průtok produktu omezen rákosinným porostem, částečně i ledem. Na rybníku pod silnicí v obci byl instalován systém norných stěn, ve vybraných profilech a místech byl aplikován sorbent v různých modifikacích. 

     Dne 15.2.2005 pokračovaly práce na přesné identifikaci místa úniku nafty,  sanační práce na obou rybníčcích a dále   byl proveden odběr vzorků podzemních vod sloužících pro individuelní zásobení pitnou vodou  obyvatelstva. Dne 18.2.2005 byla vybudována příjezdová komunikace k místu havárie, dokončena defektoskopie  porušeného místa a následně nato provedena vyříznutí poškozeného místa a jeho náhrada a těsnost byla ověřena tlakovou zkouškou. K datu 25.2.2005 se odtěžilo cca. 700 tun kontaminovaných zemin, odtěžený materiál byl  odvážen k biodegradaci a vytěžený prostor byl zasypán náhradním materiálem. V rámci sanace byly dosahovány zbytkové koncentrace NEL v  zeminách do 500 mg NEL/kg.

                                                                     -   2   -

Z celkové bilance vyplývá, že  z místa   úniku  bylo   odtěženo celkem 3673 tun kontaminované zeminy a 39 tun kontaminovaných sorbentů. Kalkuluje se, že v rámci havárie v k.ú. Všechlapy uniklo asi 20 tun nafty. Kontaminace se šířila v úrovni 0,0 - 2,0 m povrchových rozliv. Sanačním zásahem bylo výrazně zamezeno unikání kontaminantu, odtoku kontaminovaných povrchových vod, nebyly dotčeny studny individuálního zásobování obyvatel. NEL se v rozpuštěné formě dostaly dále do recipientu jen v omezeném množství cca. 7,6 kg.

     Druhou havárii na produktovodu ohlásil dne 26.5.2005 občan obce Bezděčín. Jednalo se o únik nafty na louce jižně od uvedené obce .Nafta tekla po uvedené louce a dále asi 50 m otevřenou stokou a následně do dvou rybníků ve vlastnictví soukromých osob. Téhož dne byly zahájeny sanační práce, odčerpávání uniklé nafty a až dne 30.5.2005 se podařilo zjistit místo závady a to vlasovou trhlinu cca. 7 cm dlouhou na vnější straně oblouku shybky. Na rybnících byl aplikován systém norných stěn, pokračovalo se ve sbírání zachyceného produktu, aplikoval se sorbent a s ohledem na rybí osádku byla zavedena doplňková aerace. Z lokality Bezděčín bylo v souvislosti s havarijním únikem nafty odvezeno ke zneškodnění takřka 2200 tun kontaminovaných zemin a 5,4 tun kontaminovaných sorbentů. Bylo odhadnuto, že uniklo asi 37500 litrů nafty. Příčinou havárie byla závada na materiálu. NEL nebyly detekovány ani ve studních situovaných pod rybníky, sanací dotčeného prostoru byly dosaženy zbytkové koncentrace NEL pod 0,5 g NEL/kg. sušiny.
                       
   V souvislosti s havarijními událostmi na produktovodu, které byly shodně zapříčiněny vadami materiálu přistoupilo a.s. Čepro k sérii rozsáhlých opatření jako je provádění postsanačního monitoringu podzemních i povrchových vod, informování vodoprávního úřadu, všechny identifikované oblouky, ohyby budou odkryty a vyměněny apod. Společnost Čepro předpokládá, že celkové náklady na rehabilitaci produktovodu Smyslov - Včelná dosáhnou výše 60 mil.korun.

     Potrubí, které bylo vybudováno v roce 1975 tedy zhruba před 30 lety, je dle mého názoru v každém případě nutno lépe kontrolovat a nečekat až na vznik ropné havárie, při které vyteče do přírody takřka 60 metrů kubických nafty a náklady na asanaci a následnou opravu a výměnu se vyšplhají řádově na stamilióny.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu Krizová radiobiologie a toxikologie
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma Krizová radiobiologie a toxikologie:
Pozor na paracetamol!


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3.25
Účastníků: 4

Dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

Aplikovaná radiobiologie a toxikologie





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.08 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace