Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 6202 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Může za to bisfenol A?
Publikováno: Středa, 24.09. 2008 - 10:41:09 Od: prof. Patocka
prof Patočka

NEBEZPEČÍ PLASTOVÝCH LAHVÍ.

Může za to bisfenol A?

Jiří Patočka

 

     Bisfenol A [2,2-bis(4-hydroxyfenyl(propan] je organická látka připravená v roce 1891 ruským chemikem Alexandrem P. Dianinem kondenzací fenolu s acetonem (proto to A za jménem). Dlouho neměl bisfenol žádné významné využití, ale s rozvojem chemie polymerů se stal důležitou surovinou pro přípravu plastů. V současné době je využíván zejména při přípravě polykarbonátových plastů, které se užívají při výrobě makrolonových desek, nádob na tekutiny, kojeneckých lahví, nosičů CD a DVD, campingových příborů, dóz na potraviny, k ošetření vnitřního povrchu konzerv apod. Laboratorní testy potvrdily, že bisfenol A se dostává do potravin, které jsou v kontaktu s polykarbonáty a lze jej dokázat v krvi lidí, kteří takové potraviny konzumují. Bisfenol A nachází stále širší použití také  ve stavebnictví, elektronice, medicíně, potravinářském průmyslu i jinde a jeho roční světová produkce se pohybuje kolem 3 milionů tun a rok od roku roste.


      Dne 16. září 2008 přinesl server NewScientist zprávu, že bisphenol A uvolňovaný z plastových lahví může způsobovat onemocnění srdce a diabetes II. typu. Krátce nato převzaly tuto zprávu všechny světové tiskové agentury a informovaly o tom své čtenáře a posluchače (http://www.newscientist.com/article/dn14739-plastic-bottle-chemical-linked-to-heart-disease.html). K těmto výsledkům dospěli britští vědci na základě epidemiologické studie na skupině 1455 dospělých lidí. I když výsledky studie jsou jinými vědeckými skupinami zpochybňovány, znovu se objevuje otázka, zda používání polykarbonátových plastových lahví pro kojence či široké využití tohoto plastu v potravinářství je či není bezpečné. Podezření, že bisfenol A je toxický, se objevilo již v 30. letech minulého století. Naprostá většina studií však byla prováděna na laboratorních zvířatech a podezření na toxicitu u člověka nebylo nikdy podloženo důvěryhodnými údaji.
     V poslední době nabralo studium biologických účinků bisfenolu A na obrátkách. V databázi medicínských publikací PubMed je k dnešnímu dni dostupných 4879 publikací (k 22. 9.2008), v nichž se vyskytuje klíčové slovo "bisphenol".  377 je těch, co byly publikovány v tomto roce. Toxicita bisfenolu A pro laboratorního potkana při p.o. podání je nízká, 3250 mg/kg. Hlavní nebezpečí bisfenolu A spočívá v tom, že látka vykazuje estrogenní aktivitu (Okada et al. 2008).
     Rozšířené používání bisfenolu A patrně souvisí se vznikem snížené reaktivity na insulin a s nárůstem výskytu diabetu II. typu. Při pokusech bylo zjištěno, že bisfenol A indukuje v buňkách slinivky nadbytečnou tvorbu inzulinu, působením na estrogenové receptory, které na svém povrchu mají buňky pankreatu (Ropero et al. 2008). Bisfenol A tedy může vest nejen ke vzniku rakoviny prsu (Murray et al. 2007) či prostaty (Hess-Wilson et al. 2007), ale zdá se, že by mohl být i jedním z důvodů nárůstu počtu diabetiků a rovněž lidí postižených obezitou (Miyawaki et al. 2007). Bisfenol A může také přispívat k těhotenskému diabetu, čí vést i k dalším metabolickým chorobám (vom Saal a Myers 2008).
     Navzdory všem podezřením, Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala nedávno prohlášení, že bisfenol A v potravinách nepředstavuje pro člověka žádné nebezpečí (Tanne 2008). Obrana před ním je přitom velice složitá, protože je složkou velkého počtu běžných předmětů.

Literatura
Hess-Wilson JK, Webb SL, Daly HK, Leung YK, Boldison J, Comstock CE, Sartor MA,
Ho SM, Knudsen KE. Unique bisphenol A transcriptome in prostate cancer: novel effects on ERbeta expression that correspond to androgen receptor mutation status. Environ Health Perspect. 2007; 115: 1646-1653.
Miyawaki J, Sakayama K, Kato H, Yamamoto H, Masuno H. Perinatal and postnatal exposure to bisphenol a increases adipose tissue mass and serum cholesterol level in mice. J Atheroscler Thromb. 2007; 14: 245-252.
Murray TJ, Maffini MV, Ucci AA, Sonnenschein C, Soto AM. Induction of mammary gland ductal hyperplasias and carcinoma in situ following fetal bisphenol A exposure. Reprod Toxicol. 2007; 23: 383-390.
Okada H, Tokunaga T, Liu X, Takayanagi S, Matsushima A, Shimohigashi Y. Direct evidence revealing structural elements essential for the high binding ability of bisphenol A to human estrogen-related receptor-gamma. Environ Health Perspect. 2008;116: 32–38.
Ropero AB, Alonso-Magdalena P, García-García E, Ripoll C, Fuentes E, Nadal A. Bisphenol-A disruption of the endocrine pancreas and blood glucose homeostasis. Int J Androl. 2008; 31: 194-200.
Tanne JH. FDA says that bisphenol A in food is safe, despite controversy. Biochem Med J. 2008;337:a1429.
vom Saal FS, Myers JP. Bisphenol A and risk of metabolic disorders. JAMA. 2008; 300: 1353-1355.

Prezentace: Endokrinní disruptoryPoznámka:
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.95
Účastníků: 22

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.27 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace