Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 6327 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Alfa-terthienyl
Publikováno: Pondělí, 23.06. 2008 - 21:30:16 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Alfa-terthienyl: rostlinný insekticid

Jiří Patočka

Sekundární rostlinné metabolity často vykazují vysokou toxicitu pro hmyz a mnohé z nich jsou proto využívány jako přírodní insekticidy. Takovými metabolity jsou např. některé alkaloidy, z nichž nejznámější je nikotin, ale i látky z jiných skupin organických sloučenin. Z aminokyselin např. canavanin, z glukosinolátů sinigrin, z lignanů excelsin, ze steroidů ecdysony, z polycyklických etherů rotenon, dále pak pyrethriny apod. Do skupiny přírodních rostlinných insekticidů patří i unikátní fototoxin alfa-terthienyl.



Alfa-terthienyl je heterocyklická sloučenina, v níž heteroatomem je síra. Látka je složena ze tří molekul thiofenu a byla izolována z kořenů rostlin rodu aksamitník (Tagetes), čeleď hvězdnicovité (Asteraceae). Aksamitník rozkladitý (Tagetes patula), druh původní v Mexiku, je velmi populární letnička, rozšířená jako zahradní či truhlíková okrasní rostlina v řadě zemí, včetně ČR.
Alfa-terthienyl řadíme mezi tzv. fotodynamické pesticidy vykazující fotoinsekticidní a fotofungicidní vlastnosti (Romagnoli et al. 1994) či anti-HIV aktivitu (Hudson et al. 1993). Znamená to, že jejich toxický účinek začíná působit až poté, kdy je látka vystavena světlu. U látek obsahujících vhodné chromofory dochází účinkem světla k jejich excitaci a absorbovaná energie záření se přenáší na kyslík za vzniku singletového kyslíku 1O2. Singletový kyslík je energeticky bohatá a vysoce reaktivní forma molekulárního kyslíku, která hraje významnou roli v mnoha chemických a biologických procesech (Lang et al. 2006). Jedním z nich je i jeho vysoká toxicita pro hmyz. Fotodynamické insekticidy jsou na rozdíl od konvenčních chemických insekticidů pro ostatní živočichy netoxické a nezatěžují půdu a povrchové vody nebezpečnými kontaminanty, protože vlivem slunečního záření se rozkládají na neškodné látky během několika hodin. Jedná se tedy o látky vysoce ekologické s velkou perspektivou využití v praxi.
Hlavním místem toxického účinku alfa-terthienylu je DNA (Wang et al. 1991), proto má látka cytogenetický účinek (McRae et al. 1980), způsobuje fototoxickou dermatitidu (Chan et al. 1977) a může být využita nejen jako insekticid nové generace (Nivsarkan et al. 2001), ale i v medicíně např. při terapii rakoviny (Ebermann et al. 1996). Alfa-terthienyl může být rovněž využit k výrobě generátorů singletového kyslíku (Otomo et al. 2002), různých biosenzorů (Rahman et al. 2008), nových typů elektricky vodivých polymerů (Asil et al. 2008) apod. a nalézt tak uplatnění nejen v zemědělství a medicíně, ale i v řadě technických oborů, v ekologii i jinde.

Literatura:
Asil D, Cihaner A, Algı F, Önal AM. A novel conducting polymer based on terthienyl system bearing strong electron-withdrawing substituents and its electrochromic device application. J Electroanal Chem 2008; 618: 87-93.
Hudson JB, Harris L, Marles RJ, Arnason JT. The anti-HIV activities of photoactive terthiophenes. Photochem Photobiol. 1993; 58: 246-250.
Chan GFQ, Prihoda M, Towers GHN, Mitchell JC. Phototoxicity evoked by alpha-terthienyl. Contact Dermatitis 1977; 3: 215-216.
Ebermann R, Alth G, Kreitner M, Kubin A. Natural products derived from plants as potential drugs for the photodynamic destruction of tumor cells. J Photochem Photobiol B. 1996; 36: 95-97.
Lang K, Mosinger J, Wagnerová DM. Singletový kyslík v praxi – současnost a perspektiva. Chem Listy 2006; 100: 169-172. http://www.chemicke-listy.cz/docs/full/2006_03_169-177.pdf
McRae WD, Chan GFQ, Wat CK, Towers GHN, Lam J. Examination of naturally occurring polyacetylenes and α-terthienyl for their ability to induce cytogenetic damage. Cell Mol Life Sci 1980; 36: 1096-1097.
Nivsarkan M, Cherian B, Padh H. Alpha-terthienyl: A plant-derived new generation insecticide. Curr Sci 2001; 81: 668-672.
Otomo A, Otomo S, Yokoyama S, Mashiko S. Photochemical stability of encapsulated laser dyes in dendritic nanoboxes against singlet oxygen. Opt Lett. 2002; 27: 891-893.
Rahman MA, Lee KS, Park DS, Won MS, Shim YB. An amperometric bilirubin biosensor based on a conductive poly-terthiophene-Mn(II) complex. Biosens Bioelectron. 2008; 23: 857-864.
Romagnoli C, Mares D, Fasulo MP, Bruni A. Antifungal effects of α-terthienyl from Tagetes patula on five dermatophytes. Phytothrapy Research 1994; 8: 332-336.
Wang TP, Kagan J, Tuveson RV, Wang GR. α-Terthienyl photosensitizes damage to pBR322 DNA. Photochem Photobiol 1991; 53: 463-467.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.93
Účastníků: 15

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace