Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 3996 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Salinosporamid
Publikováno: Sobota, 06.10. 2007 - 07:24:40 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Salinosporamid A: Lék z bahna Bahamských ostrovů

Jiří Patočka

Bahamské ostrovy jsou známy nejen jako daňový a turistický ráj, ale od roku 1991 také jako místo nálezu do té doby neznámé mořské bakterie Salinispora tropica, objevené v hlubokomořském bahnu Karibského moře. Bakterie se od podobných mořských bakterií (aktinomycet) liší natolik, že byla zařazena do samostatného rodu Salinispora. Nedávno rozluštěný genom potvrdil její výjimečné postavení mezi ostatními aktinomycetami. Bakterie produkuje látku zvanou salinosporamid A.



V současné době probíhají její klinické testy jako účinné substance proti některým typům nádorů. Salinosporamid A patří mezi tzv. proteozomové inhibotory. Proteozom je proteinový komplex v cytosolu buněk, degradující bílkovinné molekuly, které jsou již v buňce nepotřebné. Aby proteozom věděl, které proteiny má odstranit, buňka je označí "visačkou", kterou představuje molekula zvaná ubikvitin. Proteozom pak pohltí označenou bílkovinu, kterou chemicky rozkouskuje na malé, nefunkční části. Ubikvitinová "visačka" se odpojí a ukládá do zásoby pro označování dalších nežádoucích proteinů. Proteozom tedy funguje v buňce jako jakýsi "drtič odpadků". Odstraňování nežádoucích bílkovin je velmi dokonalý, přesně řízený proces, kde není nic ponecháno náhodě. V lidské buňce může vznikat asi sto tisíc různých proteinů, z nichž každý má nějakou funkci - katalyzují chemické reakce, tvoří hormony, podílejí se na imunitní obraně a na stavbě buňky. Potřebné proteiny se musí nově syntetizovat a ty nepotřebné musí zanikat, nemá-li být buňka zavalena nepotřebným odpadem. Když tento proces selže a proteiny se neodbourávají správně, může to způsobit řadu problémů, včetně nádorového bujení. Vědecký svět byl k těmto objevům dlouho skeptický, ale studium funkce proteozomu přineslo řadu poznatků o tom jak buňka funguje a nakonec bylo v roce 2004 oceněno Nobelovou cenou. Chemické substance, které ovlivňují funkci proteozomu v buňce, začaly být intenzivně studovány jako potenciální léky. Takovou substancí je i salinosporamid A. V předklinickém výzkumu prokázal mohutný účinek proti celé řadě experimentálních nádorů a v současné době probíhající klinické testy ukazují, že by se mohl stát nadějným lékem pro některé druhy rakoviny.

Literatura
Dikic I, Crosetto N, Calatroni S, Bernasconi P. Targeting ubiquitin in cancers.  Eur J Cancer. 2006;42(18):3095-3102.
Feling RH, Buchanan GO, Mincer TJ, Kauffman CA, Jensen PR, Fenical W.Salinosporamide A: a highly cytotoxic proteasome inhibitor from a novel microbial source, a marine bacterium of the new genus salinospora. Angew Chem Int Ed Engl. 2003;42(3):355-357.
Hogan PC, Corey EJ. Proteasome inhibition by a totally synthetic beta-lactam related tosalinosporamide A and omuralide. J Am Chem Soc. 2005;127(44):15386-153867.
Mulholland NP, Pattenden G, Walters IA. A concise total synthesis of salinosporamide A. Org Biomol Chem. 2006;4(15):2845-2846.
Williams PG, Buchanan GO, Feling RH, Kauffman CA, Jensen PR, Fenical W. New cytotoxic salinosporamides from the marine Actinomycete Salinispora tropica. J Org Chem. 2005;70(16):6196-6203.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 14

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace