Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 3964 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  
Publikováno: Pátek, 04.11. 2022 - 10:41:02 Od: Prof. Patocka

Helmovka deskovitá

Radoslav Patočka, Milena Patočková, Jiří Patočka

     Helmovky (Mycena) tvoří velký rod malých saprotrofních hub, jejichž kuželovité nebo zvonkovité klobouky jsou zřídka více než několik centimetrů široké. Většina z nich je šedá nebo hnědá, ale několik druhů má jasnější barvy. Jejich klobouky jsou často průsvitné nebo pruhované. Většinou mají tenké a křehké třeně, a mnoho druhů zapáchá po chlóru nebo ředkvičce.

Helmovka deskovitá. Foto: Ing. Milena Patočková



     Monografie Alexandra H. Smithe z roku 1947 uvádí na území Severní Ameriky 232 druhů helmovek. V současnosti rod Mycena zahrnuje asi 500 druhů po celém světě. Taxonomie je složitá a jednotlivé druhy jsou obtížně identifikovatelné. Některé lze odlišit pouze mikroskopicky. Některé druhy helmovek jsou jedlé, zatímco jiné obsahují toxiny, ale poživatelnost většiny není vůbec známa. O jejich biologicky aktivních sekundárních metabolitech existuje v dostupné literatuře jen minimum informací. Některé druhy jsou bioluminiscenční (Desjardin et al., 2010).
     Helmovka deskovitá (Mycena stylobates (Pers.) P. Kumm. 1871) je malá nenápadná houbička z čeledi helmovkovité  (Mycenaceae), která roste na tlejícím listí, jehličí i zbytcích trav od července do října. Má klobouk velký až 10mm, bělavý, v mládí kuželovitý, později žlábkovaně plochý. Tenký třeň vyrůstá z bílého bazálního ochmýřeného disku (1-3mm), který má obrvený okraj (Walther et al., 2001). Lupeny jsou volné, bílé a bílý je také výtrusný prach. Výtrusy jsou hladké, elipsoidní o rozměrech 7,0–11,0×3,5–5,5 μm. Houba je bez vůně i chuti a není jedlá (Holec et al., 2012). Helmovka deskovitá vykazuje luminiscenci (Cortés-Pérez et al., 2017).
Literatura
Cortés-Pérez A, Ramírez-Guillén F, Medel R, Rockefeller A. First record of bioluminescence in fungi from Mexico. Mycotaxon, 2017; 132(3): 611-619.
Desjardin DE, Perry BA, Lodge DJ, Stevani CV, Nagasawa E. Luminescent Mycena: new and noteworthy species. Mycologia. 2010; 102 (2): 459–77.
Holec J, Bielich A, Beran M. Přehled hub střední Evropy. Academia, Praha, 2012.
Smith AH. North American Species of Mycena. Ann Arbor: Univ. of Michigan Press, 1947.
Walther V, Rexer KH, Gerhard KOST. The ontogeny of the fruit bodies of Mycena stylobates. Mycol Res. 2001; 105(6): 723-733.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu
· Další články od autora Prof. Patocka
Túje a jejich obsahové látky

  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 10

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.30 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace