Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 4210 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Sekundární metabolity třepenitky cihlové a jejich biologická aktivita
Publikováno: Čtvrtek, 27.10. 2022 - 15:51:22 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Sekundární metabolity třepenitky cihlové a jejich biologická aktivita

Jiří Patočka, Kateřina Svobodová, Radoslav Patočka

     Makroskopické houby získaly v průběhu staletí dobrou pověst jako oblíbené a cenné potraviny s nízkým obsahem kalorií, ale s vysokým obsahem esenciálních aminokyselin, vitamínů a vlákniny. Praxe prokázala, že mohou být zařazeny do všestranné a vyvážené stravy a že představují nejen chutné a zdravé jídlo, ale také bohatý zdroj biologicky aktivních přírodních produktů s terapeutickým potenciálem. Ne všechny houby jsou však jedlé a některé jsou dokonce smrtelně jedovaté. Podle zprávy Organizace pro výživu a zemědělství (FAO), existují záznamy o více než 1100 houbách z 85 zemí světa s různým stupně poživatelnosti (Boa, 2014). Nicméně, poživatelnost hub je termín značně subjektivní; poživatelnost některých hub se může v jednotlivých regionech značně lišit. Některé druhy se konzumují až poté, co jsou zpracovány specifickým způsobem.

Třepenitka cihlová. Foto: Kateřina Svobodová



     Takovou houbou je i třepenitka cihlová (Hypholoma lateritium (Schaeff.) P. Kumm. 1871), o níž pojednává náš článek. V Evropě je považována za nejedlou houbu, kterou se pro její hořkou chuť nedoporučuje sbírat. Naproti tomu v Japonsku, Koreji, ale i Spojených státech je to populární jedlá houba (Ványolós et al., 2020).
     Třepenitka cihlová, saprofytická houba, kterou jako první popsal německý mykolog Jacob Christian Schaeffer v roce 1762, roste hojně od srpna do konce listopadu v trsech na dřevě listnáčů, vzácněji i jehličnanů. Roste ale i mimo les na rozkládajícím se dřevě buků, dubů a bříz. Její klobouk je široký 2 – 10 cm, nejprve polokulovitý, později vyklenutý až téměř plochý, hladký a na středu cihlově červený až červenohnědý. Směrem ke krajům barva bledne a získává žlutookrový odstín. Okraj klobouku je v mládí podvinutý se zřetelnými zbytky bělavého vela. Třeň bývá až 12 cm vysoký a v mládí pokrytý bělavými vlákny. Lupeny jsou husté, zpočátku bělavě nažloutlé, později nafialověle olivové. Výtrusy jsou elipsoidní, hladké, tmavě hnědé, 6-8x3-4µm velké (Škubla, 2007).
     Z plodnic třepenitky cihlové byla izolována a charakterizována řada sekundárních metabolitů, jako např. terpeny, ale i četné další látky (Chuluunbaatar et al., 2019). Chemické struktury některých těchto unikátních sloučenin jsou uvedeny zde.
 
Literatura
Boa E. Non-Wood Forest Products. 17. Wild edible fungi. A global overview of their use and importance to people; Food and Agriculture Organizaiton of the United Nations: Rome, Italy, 2014. 
Chuluunbaatar B, Béni Z, Dékány M, Kovács B, Sárközy A, Datki Z. et al. Triterpenes from the mushroom Hypholoma lateritium: isolation, structure determination and investigation in Bdelloid Rotifer Assays. Molecules, 2019; 24(2): 301. 
Škubla P. Velký atlas húb. Nakladatelství Príroda, 2007; s. 335. ISBN 978-80-07-01501-2
Ványolós A, Muszyñska B, Chuluunbaatar B, Gdula‐Argasiñska J, Ka³a K, Hohmann J. Extracts and steroids from the edible mushroom Hypholoma lateritium exhibit anti‐inflammatory properties by inhibition of COX‐2 and activation of Nrf2. Chemistry Biodiversity, 2020; 17(9): e2000391.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 20

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace