Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 6332 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Prorostlík čínský: součást čínské bylinné receptury Xiao Chai Hu Tang.
Publikováno: Pondělí, 03.10. 2022 - 10:11:19 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Prorostlík čínský: součást čínské bylinné receptury Xiao Chai Hu Tang.

Jiří Patočka, Bohumír Plucar

     Prorostlík čínský (Bupleurum scorzoneraefolium), jehož kořen (Radix Bupleuri) je již více než 2000 let součástí čínské lidové medicíny (Chi-Hu), je rostlina z čeledi miříkovité (Apiaceae) (Chen et al., 2008). Jedná se o trvalku se vzpřímeným dřevnatým stonkem, vysokou až 85 cm, na jehož rozvětveném vrcholu rostou žluté květy. Kořen je kónický, světle hnědošedý, dlouhý 6‒20 cm a sbírá se na jaře nebo na podzim a poté se suší. Rostlina kvete od července do září a po odkvětu vytváří plody  - vejcovité dvounažky. Prorostlík je rozšířen po celé východní Asii. Svědčí mu horské svahy, nejčastěji roste v nadmořské výšce 200‒3000 m. Je možné se s ní setkat v Číně, Mongolsku, Japonsku, Koreji a v Rusku (Han, 1974). Prorostlík čínský (Bupleurum scorzoneraefolium), jehož kořen (Radix Bupleuri) je již více než 2000 let součástí čínské lidové medicíny.  



     Droga se užívá při nachlazení doprovázeném horečkou a pocením, při nepravidelné menstruaci, při zánětu žlučníku, rakovině a malárii. V Číně je používána při terapii vážných jaterních poruch (Nugent-Head, 2018). Nedávné výzkumy ukázaly, že extrakt z této rostliny má baktericidní a cytostatické účinky. Prorostlík čínský je důležitou součástí jedné z nejznámějších čínských bylinných receptur zvané Xiao Chai Hu Tang (Li et al., 2021).
     Prorostlík je podle tradiční čínské medicíny tonikem, které podporuje harmonizaci jater a oběhového systému a je součástí mnoha léčivých směsí. Nejčastěji se kombinuje se ženšenem a zázvorem. Pro úlevu při menstruačních problémech bývá ve směsi s pivoňkou, při zažívacích problémech s hořkým pomerančem a v případě střídající se horečky a zimnice se šišákem. Zevně bývá ve formě odvaru aplikovat na hemoroidy. V moderním lékařství však není využíván (Yao et al., 2013).
     Kořen prorostlíku je bohatý na triterpenoidní saponiny, polyacetyleny, flavonoidy, lignany, steroly a řada volných mastných kyselin (Yaang et al., 2017). Bohatě zastoupeny jsou triterpenoidní saponiny, které mohou mírnit bolest, zasahovat do aktivity imunitního systému, potlačovat nádorové bujení a působit protiinfekčně. Jsou to např. saikosaponiny a prosaikogeniny nebo bupleurosidy (Zhang et al., 2022b). Z polyacetylenů to jsou lineární nenasycené alkoholy (2Z,8Z,10E)-pentadecatrien-4,6-diyn-1-ol,  (2Z,8Z,10E)-heptadecatrien-4,6-diyn-1-ol a bupleurynol. Flavonoidy jsou zastoupeny quercetinem, isorhamnetinem a jeho O-glukosidem, puerarinem, rutinem, eugeninem a narcissinem, saikoflavonosidem A, saikochromosidem A a kyselinou saikochromovou. Z lignanů byl v kořeni nalezen nemerosin, nortrachelogenin, kaerofyllin, yatein, isokaerofyllin, isochaihulakton, chaihunafton a chinensinaftol. Ze sterolů je obsažen α-spinaterol, 24ξ-methylcholesta-7,22E-dien-3β,5α,6β-triol a 24ξ-ethylcholest-22E-dien-3β,5α,6β-triol. Těkavé látky jsou zastoupeny zejména alifatickými aldehydy (pentanal, hexanal, heptanal a 3-methylbutanal) (Ashour a Wink, 2011; Zhang et al., 2022a). 
Literatura
Ashour ML, Wink M. Genus Bupleurum: a review of its phytochemistry, pharmacology and modes of action. J Pharm Pharmacol. 2011; 63(3): 305-321.
Han DS. Pharmacognostical Studies on'Shiho'-On the Botanical Origin of' Jook Shiho'-. Korean J Pharmacognosy, 1974; 5(4): 205-210.
Chen SM, Sato N, Yoshida M, Satoh N, Ueda S. Effects of Bupleurum scorzoneraefolium, Bupleurum falcatum, and saponins on nephrotoxic serum nephritis in mice. J Ethnopharmacol.  2008; 116(3): 397-402.
Li M, Dan W, Zhang H, Yun YE, He Q. Xiao Chai Hu Tang for Peptic Ulcers: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Evidence-Based Complement Alter Med.2021; 20: 6693677.
Nugent-Head J. The Changing Qualities of Chinese Herbal Medicines. J Chin Med.2018; 23: 2515690X18781519.
Yang F, Dong X, Yin X, Wang W, You L, Ni J. (2017). Radix Bupleuri: a review of traditional uses, botany, phytochemistry, pharmacology, and toxicology. BioMed Res Inter. 2017;  2017: 7597596.
Yao RY, Zou YF, Chen XF. Traditional use, pharmacology, toxicology, and quality control of species in genus Bupleurum L. Chinese Herb Med. 1013;  5(4): 245-255.
Zhang DY, Liang J, Zhang Y, Kuang HX, Xia YG. Effects of various processed methods on chemical constituents and anti-hepatitis activity of Bupleurum scorzonerifolium Willd. by metabonomics and molecular docking.  J Pharm Biomed Anal.2022a; 114837.
Zhang Q, Li M, Chen X, Liu G, Zhang Z, Tan Q et al. Chromosome-Level Genome Assembly of Bupleurum chinense DC Provides Insights Into the Saikosaponin Biosynthesis. Front Genet.  2022b; 13: 878431.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 9

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace