Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 2810 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Hřib hnědý a norbadion A
Publikováno: Neděle, 18.09. 2022 - 10:36:07 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Hřib hnědý a norbadion A

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Hřib hnědý (Imleria badia (Fr.) Vizzini 2014) neboli suchohřib hnědý, je jedlá a velmi chutná houba, rostoucí téměř po celé Evropě a části Severní Ameriky. Houbaři jej považují za velmi kvalitní houbu, která se snadno pozná, bývá málo červivá a obvykle hojně roste od června až do listopadu (v některých letech i začátkem prosince) v jehličnatých a ve smíšených lesích v podhorských až horských oblastech. Praktičtí houbaři tento druh dobře znají a jeho určení jim nečiní potíže. O jeho oblibě svědčí velké množství lidových názvů z různých koutů ČR: Poddoubník hnědý, suchohřib hnědý, suchohřib hnědočervený, panský hřib, pančák, kozí cicek, podborovák, podborováček, sameťáček, sladkohříbek nebo slaďák. Plodnice se objevují jednotlivě nebo v menších skupinkách pod smrky a borovicemi, ale někdy také pod duby, buky nebo jinými dřevinami. Dává přednost kyselejším půdám. Jeho charakteristickými znaky jsou hnědý klobouk, který bývá za vlhka slizký. Pro sběr je hřib hnědý velmi vhodný a u houbařů oblíbený. Jeho dužnina má mírnou chuť a příjemně houbovou vůni. V kuchyni jej lze všestranně použít.  Dobře se také dopravuje, suší i konzervuje (Muszyńska et al., 2020). 



V hřibu hnědém byl nalezen hnědý pigment nazvaný norbadion A, polyfenol příbuzný rodině houbových barviv známých jako kyseliny pulvinové  (Desage‐El Mur ret al., 2003). Draselná sůl norbadionu A byla nalezená také v houbě  Pisolithus arenarius (Gill a Lally, 1985), známé v Česku jako měcháč písečný a ve světě většinou jako „houba koňského trusu“, který připomíná jak tvarem, tak barvou. Tento hnědý pigment byl nalezen také v hřibu peprném (Chalciporus piperatus) (Winner et al, 2004) a zřejmě bude obsažen i v dalších hnědých houbách.

Norbadion A

     Hřib hnědý je znám nejen gurmánům, kteří si pochutnávají na praženici a jiných dobrotách, ale také ekologům, jako houba akumulující cesium (Cs). Radioaktivní isotop 137Cs se objevil spolu s dalšími radionuklidy jako součást radioaktivního prachu nad Evropou, krátce po havárii jaderného reaktoru v Černobylu v roce 1986. Deště, které poté následovaly, vymyly radioaktivní materiál z mraků na zem a 137Cs se z lesní půdy dostal do hub. Schopnost tohoto hřibu akumulovat Cs je vysoká (Strumińska-Parulska et al., 2021).

     Deriváty kyseliny purinové, jako je norbadion A, vykazují pozoruhodné ochranné vlastnosti proti různým typům oxidačního stresu. Oxidační stres hraje důležitou roli v etiologii a průběhu řady onemocnění, jako je diabetes, ateroskleróza, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, chronické onemocnění ledvin a chronická obstrukční plicní nemoc (Kattoor et al., 2017; Liguori et al., 2018; Oguntibeju, 2019). Jedním ze způsobů, jak těmto poruchám souvisejícím s oxidačním poškozením předejít, je strava bohatá na přírodní antioxidanty. Houby jsou identifikovány jako vynikající zdroj antioxidačních látek, jako jsou fenolické sloučeniny, indolové sloučeniny a karotenoidy. 

Literatura

Desage‐El Murr M, Nowaczyk S, Le Gall T, Mioskowski C, Amekraz B, Moulin C. Norbadione A: Synthetic Approach to the Bis (pulvinic acid) Moiety and Cesium‐Complexation Studies. Angewandte Chemie Inter Edition, 2003; 42(11): 1289-1293.

Gill M, Lally DA. A naphthalenoid pulvinic acid derivative from the fungus Pisolithus tinctorius. Phytochemistry,1985;  24(6): 1351-1354.

Kattoor A, Pothineni N, Palagiri D, Mehta J. Oxidative stress in atherosclerosis. Curr Atheroscler Rep. 2017; 19(11): 42.

Liguori I, Russo G, Curcio F et al. Oxidative stress, aging, and diseases. Clin Interv Aging 2018; 13: 757–772. 

Muszyńska B, Kała K, Lazur J, Włodarczyk A. Imleria badia culinary-medicinal mushroom with interesting biological properties. Food Bioscience, 2020; 37: 100663.

Oguntibeju O. Type 2 diabetes mellitus, oxidative stress and inflammation: examining the links. Int J Physiol Pathophysiol Pharmacol 2019; 11: 45–63

Strumińska-Parulska D, Falandysz J, Moniakowska A. Beta-emitting radionuclides in wild mushrooms and potential radiotoxicity for their consumers. Trends Food Sci Technol. 2021; 114: 672-683.

Winner M, Giménez A, Schmidt H, Sontag B, Steffan B, Steglich W. Unusual pulvinic acid dimers from the common fungi Scleroderma citrinum (common earthball) and Chalciporus piperatus (peppery bolete). Angewandte Chemie Inter Edition, 2004; 43(14): 1883-1886.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 13

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace