Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5826 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Helosis ruficeps
Publikováno: Pátek, 26.08. 2022 - 09:55:52 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Helosis ruficeps

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová

     Helosis ruficeps (Ridl.) Eberwein je vzácná parazitická rostlina z čeledi Balanophoraceae (Kuijt a Hansen, 2015), rostoucí jako endemit v severozápadní části Malajského poloostrova. Byla nalezena v roce 2007 skupinou pozorovatelů ptáků a jeden z nich, Kayev Choong, pořídil fotografii, určil GPS a místo nálezu označil na mapě. O měsíc později poslal fotografii svým přátelům s dotazem na název této rostliny. Ti však rostlinu neznali, a tak se obrátili na Dr. Chan Ah Laka z Taipingu, který byl ale stejně bezradný a fotografii poslal kolegům na Universitě Kebangsaan Malaysia. Díky zmatkům v e-mailových adresách se materiály dostaly do správných rukou až v dubnu 2008.

Foto: José Nutz



     Poté se ukázalo, že rostlina byla popsána H. N. Ridleym již v roce 1914 pod jménem Rhopalocnemis ruficeps, později byla přeřazena do rodu Exorhopala. Typová položka je uložena v Singapurském herbáři. Po konzultacích s mnoha dalšími odborníky bylo nakonec rozhodnuto, že tento vzácný kořenový endoparazit z Malajsie ve skutečnosti patří do jihoamerického rodu Helosis, o kterém se až dosud vědělo, že se vyskytuje pouze v Mexiku, Ekvádoru, Peru, Kostarice a Belize. Tak bylo zjištěno, že rod Helosis se neomezuje jen na Latinskou Ameriku (Eberwein a Weber, 2004).
      Helosis ruficeps je jednodomá rostlina, která patří do čeledi Balanophoraceae. Hlíza této rostliny roste vodorovně a měří nejméně 15 cm na délku a v průměru m 0,5–1 cm. Listy jsou šupinovité a květenství jsou sytě růžově červená a vysoká 2,75 až 10 cm. Květy jsou zasazeny do husté vrstvy nektariferních chlupů. Samčí květy jsou dlouhé asi 2,5 mm a jsou seskupeny do párů, zatímco samičí květy jsou dlouhé asi 2–3 mm a nemají květní obal. Tato rostlina je úzce vázána na poloostrovní Malajsii, kde se vyskytuje na dvou lokalitách v horských lesích v nadmořské výšce mezi 1 000 až 1 300 m. Rostlina je na Červeném seznamu Malajsie (Yong et al., 2021). Stav ochrany tohoto druhu je nejistý, protože se jedná o narušenou lokalitu (Kiew, 2010).
     O obsahových látkách Helosis ruficeps není dosud nic známo. U jiných zástupců čeledi Balanophoraceae však byla zjištěna řada bioaktivních látek, např. fenolické kyseliny, fenylpropanoidy, taniny, flavonoidy, kumariny, terpenoidy, steroly a laktony (Wang et al., 2012). Biochemický a farmakologický průzkum si proto zaslouží i tato zajímavá parazitická rostlina. 
Literatura
Eberwein RK, Weber A. Exorhopala ruficeps (Balanophoraceae): morphology and transfer to Helosis. Botanical J Linnean Society, 2004; 146(4):513-517.
Kiew R, Chung RCK, Saw LG, Soepadmo E, Boyce PC. Flora of Peninsular Malaysia, Series II: Seed Plants, Volume 1. Forest Research Institute Malaysia (FRIM), Malaysia. 2010; pp. 329.
Kuijt J, Hansen B. (2015). Balanophoraceae. In: Flowering Plants. Eudicots (pp. 193-208). Springer, 2015.
Wang X, Liu Z, Qiao W, Cheng R, Liu B, She G. Phytochemicals and biological studies of plants from the genus Balanophora. Chem Cent J. 2012;6(1):79.
Yong WSY, Chua LSL, Lau KH, Siti-Nur Fatinah K, Cheah YH, Yao TL, Rafidah AR, Lim CL, Syahida-Emiza S, Ummul Nazrah AR, Nor-Ezzawanis AT, Chew MY, Siti Munirah MY, Julius A, Phoon SN, Sam YY, Nadiah I, Ong PT, Sarah Nabila R, Suhaida M, Muhammad-Alif Azyraf A, Siti Eryani S, Yap JW, Jutta M, Azeman S, Salleh N, Kiew R, Chung RCK. Malaysia Red List: Plants of Peninsular Malaysia, Volume 1, Issue/No. 2. Forest Research Institute Malaysia (FRIM), Malaysia, 2021; pp. 753.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace