Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 25722 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Nanaomyciny: chinonová antibiotika
Publikováno: Středa, 24.08. 2022 - 14:53:34 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Nanaomyciny: chinonová antibiotika

Jiří Patočka

     Nanaomyciny (NNM) jsou chinonová antibiotika, která byla objevena a izolována při hledání látek  účinných proti bakterii Mycoplasma gallisepticum z kultivační půdy kmene aktinomycet OS-3966 (Tanaka et al., 1975). M. gallisepticum je původcem chronického respiračního onemocnění (CRD) u kuřat a infekční sinusitidy u krůt, kuřat, pernaté zvěře, holubů a mnoha pěvců (Mercia, 2001) a způsobuje v chovech značné ztráty (Hennigana et al., 2011). Odhaduje se, že M. gallisepticum způsobuje v celosvětovém drůbežářském průmyslu každoroční ztráty větší než 780 milionů dolarů. Infekce často vede k utracení celého hejna, aby se zabránilo dalšímu šíření.

     NNM jsou účinné hlavně proti mykoplazmatům, plísním a gram-pozitivním bakteriím. Při studiu nanaomycinu A (NNM-A) na gram-pozitivní bakterie bylo zjištěno že NNM-A inhibuje biosyntézu proteinů, DNA, RNA a stavbu buněčné stěny a interferuje s funkcí bakteriální buněčné membrány. Tato antibiotika také inhibují dehydrogenázy gram-negativní mořské bakterie Vibrio alginolyticus  a mají silnou inhibiční aktivitu vůči tomuto mikroorganismu (Hayashi et al., 1982), který je patogenem také u lidí způsobuje infekce oka, uší a ran (Longo et al., 2011).

 

Nanaomycin A     Při studiu NNM bylo zjištěno, že nanaomycin A vykazuje také silnou inhibiční aktivitu proti houbám. Nanaomyciny jsou dostupné také synteticky a jejich otální syntézy byly popsány mnoha skupinami. První úplnou syntézu nanaomycinů A a D popsali Li a Ellison (1978). Nedávná studie japonských autorů prokázala, že jeden z nanaomycinů, nanaomycin K, je velmi dobrým kandidátem na léčbu rakoviny močového měchýře (Kitagawa et al., 2021).
 Nanaomycin K
Literatura
Hayashi M, Unemoto T, Minami-Kakinuma SH, Tanaka H, Omura S. The mode of action of nanaomycins D and A on a gram-negative marine bacterium Vibrio alginolyticus. J Antibiot. 1982; 35(8): 1078-1085. 
Hennigana SL, Driskellb JD, Ferguson-Noelc N, Dluhyd RA, Zhaoe Y, Trippb RA, Krausea DC. Detection and Differentiation of Avian Mycoplasmas by Surface-Enhanced Raman Spectroscopy Based on a Silver Nanorod Array. Appl Environ Microbiol. 2011; 78 (6): 1930–1935. 
Kitagawa K, Shigemura K, Ishii A et al. Nanaomycin K inhiboval epiteliální mezenchymální přechod a růst nádoru v buňkách rakoviny močového měchýře in vitro a in vivo. Sci Rep. 2021; 11: 9217. 
Li TT, Ellison RH. Stereoselective total synthesis of racemic kalafungin and nanaomycin A. J Am Chem Soc. 1978; 100(19): 6263-6265.
Longo D. et al. Harrison's Principles of Internal Medicine 18th edition. McGraw-Hill Professional, 2011.
Mercia L. Storey's Guide to Raising Poultry. 1. In: North Adams MA: Storey Publishing. S. 272–273 2001. Tanaka H, Koyama Z, Awaya J, Marumo H, Oiwa R, Katagiri . et al. Nanaomycins, new antibiotics produced by a strain of Streptomyces I. taxonomy, isolation, characterization and biological properties. J Antibiot. 1975;  28(11): 860-867.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.12 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace