Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 2595 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: XC11 - Nový léka na malárii
Publikováno: Čtvrtek, 23.08. 2007 - 21:28:22 Od: prof. Patocka
prof Patočka

XC11 – Nový lék na malárii

Jiří Patočka

Malárie je nejrozšířenější parazitární infekcí na světě. Je to potenciálně smrtelné onemocnění přenášené komáry. Každý rok je na celém světě infikováno přinejmenším 500 milionů lidí a více než milion jich na následky malárie umírá. Nejvíce v Africe a nejvíce jsou postiženy malé děti. Každých 30 sekund umírá na malárii jedno africké dítě. Původcem onemocnění je cizopasník Plasmodium falciparum, který se na lidi přenáší kousnutím infikovaných komárů rodu Anopheles, kteří žijí v teplých bažinatých oblastech. Boj s malárií je bojem s komáry, ale ten je drahý a v mnoha oblastech světa jen málo účinný.



Existuje řada antimalarických léků, které je možno brát i preventivně. Nejstarším známým léčivem je chinin, z těch novějších pak zejména chlorochin. Tradiční antimalarické léky užívané jako monoterapie však rychle ztrácí svoji účinnost kvůli rychlému vývoji odolnosti plasmodií. V některých oblastech světa jsou plasmodie již odolné vůči všem běžným lékům, proto je vývoj nových antimalarik velice žádoucí. Nadějnou látkou je artemisinin, přírodní látka z pelyňku Artemisia annua. Zatím je artemisinin účinný u všech chlorichin-rezistentních případů malárie, ale vývoj nových léčiv se nesmí zastavit.
Nejnovějším vyvíjeným antimalarikem je látka, která zatím nemá jméno. Nese kódové označení XC11 a jedná se o derivát pyridinu a pyrimidinu, který byl vybrán ze 175 tisíc syntetizovaných sloučenin. Všechny prošly laboratorním screeningem a látka XC11 byla nejlepší. Její antimalarická aktivita je založena na inhibici životně důležitého enzymu plasmodie, methioninaminopetidázy.

Literatura
Chen X, Chong CR, Shi L, Yoshimoto T, Sullivan DJ, Liu JO. Inhibitors of Plasmodium falciparum methionine aminopeptidase 1b possess antimalarial activity. Proc. Natl. Acad. Sci. U.S.A. 2006;103:14548-14553.
Gardiner DL, Trenholme KR, Skinner-Adams TS, Stack CM, Dalton JP. Overexpression of leucyl aminopeptidase in Plasmodium falciparum parasites. Target for the antimalarial activity of bestatin. J. Biol. Chem. 2006;281:1741-1745.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace