Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 25710 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Hnědák Schweinitzův a jeho antioxidační látky hispidinového typu
Publikováno: Čtvrtek, 21.07. 2022 - 10:51:22 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Hnědák Schweinitzův a jeho antioxidační látky hispidinového typu

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Hnědák Schweinitzův (Phaeolus schweinitzii), známý jako sametovka, je houbový patogen, který způsobuje hnilobu na jehličnanech jako je douglaska, smrk, jedle, jedlovec nebo modřín. Hniloba počíná od kořenů, dřevo hnědne, nepravidelně se rozpadá a intensivně voní terpentýnem. Dřevo napadeného stromu křehne a snadno se láme. Plodnice se objevují na konci léta nebo na podzim. Jsou nahnědlé s tmavě hnědými středy a s oranžovými až světlými okraji u mladých jedinců. Mohou dorůst i přes 25 cm v průměru. Stárnutím plodnic se povrch pórů mění ze žluté na zelenožlutou, vršek tmavne a žlutohnědá dužnina se stává tvrdší a dřevitější (Blakeslee a Oak, 1980). Hnědák Schweinitzerův pochází ze Severní Ameriky a Eurasie a jako exotický druh byl identifikován i na Novém Zélandu, v Austrálii a Jižní Africe.

    Podivuhodné na hnědáku Schweinitzově je, že jeho mladé plodnice se téměř vůbec nepodobají plodnicím dospělé houby. Úplně mladé plodničky tvoří žlutohnědé kuličky vyrůstající zdánlivě ze země, zatím co dospělá plodnice je správně chorošovitě plochá a roste na dřevě. Na přiložených fotografiích pořízených houbařem Vénou je to ostatně dobře vidět.      Hnědák Schweinitzův obsahuje velké množství bioaktivních látek (Hua et al., 2014), z nichž nejvýznamnější je hispidin a jeho četné deriváty Tyto látky ze skupiny polyketidů vykazují silné antioxidační účinky (Smolskaite et al., 2017) a jsou známé svými protirakovinnými, antibiotickými, cholesterol-snižujícími a dalšími terapeutickými účinky a je jim věnována velké pozornost ve výzkumu věnovaném rakovině, metabolickému syndromu, kardiovaskulárním, neurodegenerativním a virovým onemocněním (Palkina et al., 2021).
Literatura
Blakeslee GM, Oak SW. Residual naval stores stumps as reservoirs of inoculum for infection of slash pines by Phaeolus schweinitzii. Plant Disease, 1980; 64: 167.
Hua GUO, Tao FENG, Zheng-hui LI, Ji-kai LIU. Chemical constituents of the fermentation broth of Phaeolus schweinitzii. Natural Prod Res Development, 2014; 26(11): 1749.
Palkina KA, Ipatova DA, Shakhova ES, Balakireva AV, Markina NM. (2021). Therapeutic Potential of Hispidin—Fungal and Plant Polyketide. J Fungi, 2021; 7(5): 323.
Smolskaite L, Slapšyte G, Mierauskiene J, Dedonyte V, Venskutonis PR. (2017). Antioxidant and genotoxic properties of hispidin isolated from the velvet-top mushroom, Phaeolus schweinitzii (Agaricomycetes). Int J Med Mushrooms, 2017; 19(11): 967-980.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.76
Účastníků: 17

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.67 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace