Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 2234 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Sodagnitiny: barevné triterpeny pavučinců
Publikováno: Neděle, 06.03. 2022 - 11:12:51 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Sodagnitiny: barevné triterpeny pavučinců

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Pavučinec (Cortinarius) je celosvětově rozšířený rod makroskopických lupenotvarých hub z čeledi pavučinovité (Cortinariaceae). Rod Cotinarius je velmi početný, v současné době je známo více než 2000 druhů pavučinců, z nichž některé jsou považovány za jedlé, některé za nepoživatelné a některé dokonce za smrtelně jedovaté (Short et al., 1980). Vzhledem k velkému počtu druhů, které se mezi sebou mnohdy liší jen minimálně, a vzhledem k přítomnosti několika smrtelně jedovatých druhů, se sběr pavučinců amatérským houbařům zásadně nedoporučuje (Schumacher a Høiland, 1983). Rod pavučinec navíc ještě není zcela prozkoumán – například smrtelně jedovatý pavučinec plyšový byl až do poloviny 20. století považován za jedlou houbu. To lze vysvětlit tím, že doba mezi požitím houby a objevením se prvých příznaků může být dosti dlouhá, a nemusí tak být dávána do souvislosti se snědením otráveného houbového jídla (Holmdahl J, Blohme, 1995; Holmdahl, 2001). S postupujícím výzkumem dochází k tomu, že pavučince dříve považované za jedlé jsou shledávány jedovatými.  Na českém území roste řada druhů pavučinců a amatérští houbaři by se jim měli raději vyhýbat.

Cortinarius sodagnitus                     C. arcuatorum                       C. fulvoincarnatus



V plodnicích pavučince lilákového (Cortinarius sodagnitus), pavučince fialovolemého (C. arcuatorum) a pavučince C. fulvoincarnatus bylo nalezeno šest barevných triterpenoidů, pojmenovaných sodagnitiny A–F a spektroskopickými technikami byla objasněna jejich struktura (Sontag et al., 1999). Sodagnitiny jsou triterpenoidy malabarikanového typu (Stonik a Kolesnikova, 2021) s vysoce modifikovaným postranním řetězcem. Sodagnitiny jsou řazeny mezi neobvykle cyklizované triteropenoidy (Domingo et al., 2009). V přítomnosti KOH se tyto látky barví modře (Vizzini et al., 2012). O jejich biologických účincích neexistují žádné informace. 
Poznámka. Konstatování, že některé pavučince se mezi sebou mnohdy liší jen minimálně, lze nejlépe demonstrovat na dvou druzích, které se od sebe makroskopicky prakticky neliší. Jedná se o pavučinec fialový rostoucí převážně pod listnáči a vzácnější pavučinec hercynský, preferující jehličnany. Rozlišení obou druhů je možné pouze mikroskopický podle tvaru a velikosti výtrusů. Fialové zbarvení hub jistě zaujme každého houbaře či návštěvníka lesa. Ještě nápadnější je zbarvení modré. Reprezentantem tohoto typu může být teplomilný, kalcifilní pavučinec modrý. Modrý až modrofialový je pavučinec tančící, který rovněž preferuje nižší polohy a vápnité půdy. Podobně zbarvený pavučinec kafrový roste naopak na půdách kyselých, mykorhizu tvoří se smrky a jedlemi. Na kyselé půdy je vázán pavučinec kozlí. Světle modře zbarvené jsou pouze mladé plodnice. Starší rychle blednou, nicméně jako starý kozel páchnou ještě silněji (Holec et al., 2012).
Literatura
Domingo V, Arteaga JF, del Moral JFQ, Barrero AF. Unusually cyclized triterpenes: occurrence, biosynthesis and chemical synthesis. Nat Prod Report. 2009; 26(1): 115-134.
Holec J, Bielich A, Beran M. Přehled hub střední Evropy. Academia, Praha 2012.
Holmdahl J, Blohme I. Renal transplantation after Cortinarius speciosissimus poisoning. Nephrology Dialysis Transplantation, 1995; 10(10): 1920-1922.
Holmdahl J. Mushroom poisoning: Cortinarius speciosissimus nephrotoxicity. Göteborg: Univ. 2001.
Schumacher T, Høiland K. Mushroom poisoning caused by species of the genus Cortinarius Fries. Arch Toxicol. 1983; 53(2): 87-106.
Short AK, Watling R, Macdonald M, Robson J. (1980). Poisoning by Cortinarius speciosissimus. The Lancet, 1980; 316(8201): 942-94
Sontag B, Fröde R, Bross M, Steglich W. Chromogenic triterpenoids from Cortinarius fulvoincarnatus, C. sodagnitus and related toadstools (Agaricales). Eur J Org Chem. 1999; 1999(1): 255-260.
Stonik VA, Kolesnikova SA. Malabaricane and isomalabaricane triterpenoids, including their glycoconjugated forms. Marine Drugs, 2021; 19(6): 327.
Vizzini A, Clericuzio M, Boccardo F, Ercole E. A new Cortinarius of section Calochroi (Basidiomycota, Agaricomycetes) from Mediterranean Quercus woodlands (Italy). Mycologia, 2012; 104(6): 1502-1509.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 22

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace