Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 6472 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Starček vejčitý a parrolizidinové alkaloidy
Publikováno: Neděle, 27.02. 2022 - 11:01:32 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Starček vejčitý a pyrrolizidinové alkaloidy

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Starček vejčitý (Senecio ovatus), též starček Fuchsův (Senecio fuchsii), je vytrvalá, jedovatá a léčivá bylina z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae), která je v ČR také známá pod lidovým názvem kycol nebo machlín. Rostlina má mohutnou, přímou a v horní části větvenou lodyhu načervenalé barvy, dorůstající výšky 40 až 150 cm a často je zaměňován s celíkem zlatobýlem (Solidago virgaurea). Listy jsou jednoduché, kopinaté a pilovité, přisedlé nebo krátce řapíkaté, lysé nebo téměř lysé. Květenství tvoří chocholičnatá lata, tvořená žlutými úbory dvojího typu. Rostlina kvete od července do září a plodem jsou lysé nažky s chmýrem. Starček vejčitý je typickou rostlinou pasek, suchých luk, mezí, světlých sušších lesů a strání ve vyšších polohách, od pahorkatin až po horské oblasti.



     Starček býval považován za všemocnou léčivku. Věřilo se, že k umí vyléčit řezné a sečné rány utržené v boji, různé odřeniny a popáleniny, záněty a další poranění kůže. Používal se na zastavení krvácení a odstranění křečí. Býval tradiční ženskou bylinou: popíjením odvaru se mírnilo menstruační krvácení a výplachy se používaly na nejrůznější gynekologické problémy. Podle staré německé pověry u sebe snítku suchého starčeku nosila svobodná děvčata, aby se ochránila před nechtěným otěhotněním.
     Starček vejčitý obsahuje zejména pyrrolizidinové alkaloidy, třísloviny, flavonoidy a pryskyřice. Kvůli jedovatým alkaloidům, které ve větším množství poškozují játra, centrální nervový systém a jsou karcinogenní, používá se rostlina pouze zevně a i tak se nedoporučuje její dlouhodobé používání (Kempf et al., 2010; Dübecke et al., 2011). Nově našel starček uplatnění v homeopatii (Bradford, 2000).
 
     Pyrrolizidinové alkaloidy znepokojují potravinové regulátory na celém světě, protože tyto sloučeniny jsou spojovány s akutní a chronickou toxicitou, zejména jater, a mohou se do potravin dostat z produktů sbíraných včelami na starčeku a objevit se tak třeba v medu nebo pylu (Boppré et al., 2008; Brugnerotto et al., 2021; Végh et al., 2021). Z hlediska toxicity nejnebezpečnějším alkaloidem pylu ze starčku vejčitého je 2-hydroxysarracin (Boppré et al., 2008).
Literatura
Boppré M, Colegate SM, Edgar JA, Fischer OW. Hepatotoxic pyrrolizidine alkaloids in pollen and drying-related implications for commercial processing of bee pollen. J Agricult Food Chem. 2008; 56(14): 5662-5665.
Bradford TL. Index to Homoeopathic Provings. B. Jain Publishers, 2000.
Brugnerotto P, Seraglio SKT, Schulz M, Gonzaga LV, Fett R, Costa ACO. Pyrrolizidine alkaloids and beehive products: A review. Food Chem. 2021; 342: 128384.672.
Dübecke A, Beckh G, Lüllmann C. Pyrrolizidine alkaloids in honey and bee pollen. Food Addit Contam. Part A, 2011; 28(3): 348-358.
Kempf M, Reinhard A, Beuerle T. Pyrrolizidine alkaloids (PAs) in honey and pollen‐legal regulation of PA levels in food and animal feed required. Mol Nutr Food Res. 2010; 54(1): 158-168.
Végh R, Csóka M, Sörös C, Sipos L. Food safety hazards of bee pollen–A review. Trends Food Sci Technol. 2021; 114: 490-509.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 11

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace