Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5840 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Jensenon: může se stát novým lékem na COVID-19?
Publikováno: Středa, 19.01. 2022 - 11:01:27 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Jensenon: může se stát novým lékem na COVID-19?

Jiří Patočka

     Pandemie virové choroby COVID-19 je způsobená koronavirem SARS-CoV-2, který byl poprvé identifikován v prosinci 2019 v čínském Wu-chanu. Světová zdravotnická organizace vyhlásila propuknutí globálního stavu zdravotní nouze v lednu 2020 a pandemie v březnu 2020. Do 16. ledna 2022 bylo ve 196 zemích potvrzeno celkem 330,49 milionů případů, z toho 5,55 milionů úmrtí, připisovaných COVID-19. Ke stejnému dni bylo v boji s nemocí použito 9,68 miliard dávek očkování, ale zřejmě vzhledem k rychlé mutaci viru se zdá, že očkování není příliš účinné. Virus se šíří hlavně vzdušným přenosem, ale může se šířit také kontaminovaným povrchem. Lidé zůstávají nakažliví až dva týdny a mohou šířit virus, i když nevykazují žádné příznaky. Příznaky COVID-19 jsou velmi různorodé - od bezpříznakového stavu, až po velmi závažné onemocnění končící smrtí.

                                                                                                 Jensenon



     Mezi doporučená preventivní opatření patří společenský odstup, nošení roušek na veřejnosti, větrání a filtrace vzduchu, mytí rukou, zakrývání úst při kýchání nebo kašlání, dezinfekce povrchů a sledování a izolace nakažených osob. Pandemie COVID-19 dramatickým způsobem narušila ekonomiku, což vedlo k odložení nebo zrušení řady událostí, rozsáhlému nedostatku dodávek zboží a energie, narušení zemědělství a nedostatku potravin. Vyskytly se případy xenofobie a diskriminace, v sociálních médiích a hromadných sdělovacích prostředcích koluje obrovské množství dezinformací. Mnoho vzdělávacích institucí bylo částečně nebo úplně uzavřeno. 
     Současná léčba se zaměřuje na léčení příznaků, zatímco probíhají práce na vývoji terapeutických léků, které zabraňují šíření viru. Úřady na celém světě reagovaly zavedením cestovních omezení, uzamčením obyvatel, kontrolami na pracovištích a uzavřením provozoven. Velká pozornost je věnována testování osob a sledování kontaktů infikovaných osob.
     Dosud chybí specifické léčivo typu antivirotika, které by bylo schopné zastavit rozmnožování viru v těle. Jako jeden z možných cílů takového léčiva byla vytipována hlavní virová proteináza (Mpro/3CLpro). Hraje totiž zásadní roli ve zpracování polyproteinů nezbytných pro reprodukci koronaviru. Sharma a Kaur (2020) provedli dokovací studii navrženou tak, aby pomocí metody in silico vyhodnotila účinek hlavní složky esenciálního oleje z eukalyptového oleje, jensenonu (Boland et al., 1992), na Mpro. Autoři ukázali, že komplex Mpro/Jensenon tvoří hydrofobní interakce, interakce vodíkových vazeb a silné iontové interakce. Jensenon proto může představovat potenciální léčebný potenciál pro COVID-19 tím, že působí jako inhibitor COVID-19 Mpro. Od studií in silico je však k prakticky využitelnému léku ještě daleko (Asif et al., 2020).
Literatura
Asif M, Saleem M, Saadullah M, Yaseen HS, Al Zarzour R COVID-19 and therapy with essential oils having antiviral, anti-inflammatory, and immunomodulatory properties. Inflammopharmacology, 2020; 1-9.
Boland DJ, Brophy JJ, Fookest CJ. Jensenone, a ketone from Eucalyptus jensenii. Phytochemistry, 1992); 31(6): 2178-2179.
Sharma AD, Kaur I. Molecular docking studies on Jensenone from eucalyptus essential oil as a potential inhibitor of COVID 19 corona virus infection. arXiv preprint arXiv:2004.00217. 2020.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace