Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 7048 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Lízat ropuchy není dobrý nápad
Publikováno: Neděle, 26.12. 2021 - 15:33:17 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Lízat ropuchy není dobrý nápad.

Bohumír Plucar, Jiří Patočka

Trochu pohádkový úvod

     Žáby vystupují v pohádkách často, mnohem častěji než třeba žížaly. Už jste se někdy zamysleli nad tím, proč tomu tak je? A proč je žába představována většinou v podobě ohyzdné ropuchy, která se mění v prince poté, co hlavní hrdinka přemůže psychický odpor a žábu políbí? A nepoložili jste si otázku, zda to, co taková hrdinná dívka po odvážném polibku uzří, je opravdový princ nebo jen přelud? Vždyť i pohádkové ropuchy vylučují svými žlázami hlenovitý sekret, který obsahuje mimo jiné halucinogenní bufotenin. A protože halucinogeny jsou drogy, které vyvolávají změněné vnímání reality, docela dobře si lze představit, že člověk, který políbí ropuchu, přestane pod vlivem jejího jedu vnímat žábu a představí si třeba prince nebo princeznu.

Posedlost halucinogeny

           Ropuchy jako zdroj halucinogenního bufoteninu nejsou žádnou novinkou, v 80. letech minulého století se ve Spojených státech rozšířilo kouření cigaret s obsahem usušené ropuší kůže. Novinkou ale je olizování živých žab, které je spojeno nejen s konzumací drogy, ale i nutností překonat odpor k tomuto nevábně vyhlížejícímu tvorovi.

     "Lysohlávky jsou dobrý, ale tohle je prostě něco jinýho. Jednou jsem měl pocit, že lítám," popisuje účinky žabího "tripu", dvacetiletý student biologie na Jihočeské univerzitě Martin.    Někteří ze studentů, kteří vaří z lysohlávek třeba guláš, začali chovat žáby právě kvůli jejich drogovému potenciálu. Předmětem jejich zájmu však by měla být ta správná žába.  Je to buď ropucha obecná (Bufo bufo) nebo zelená (B. viridis). Ve světě je k tomuto účelu využívána nejčastěji ropucha coloradská (B. alvarius). Několik potenciálních „psychonautů“ se již otrávilo, když místo ropuchy coloradské olizovali ropuchu velkou (B.  marinus), protože v jejím hlenovitém výměšku jsou obsaženy steroidní glykosidy, které však působí jako silné srdeční jedy.



     Čeleď ropuchovitých (Bufonidae) zahrnuje několik rodů žab známých jako ropuchy. U nás žijí tři druhy: ropucha obecná (Bufo bufo), ropucha zelená (Bufo viridis) a ropucha krátkonohá (Bufo calamita). Ropucha obecná viz obrázek 1https://vesmir.cz/images/gallery/archiv/2009/4/ropusi-jedy/page/2009_223_01.jpg) je u nás nejběžnější.  
Ropuší halucinogeny 
    Látkami odpovědnými za jedovatost ropuch jsou především steroidní glykosidy a steroidní alkaloidy. Klinický průběh otravy je obdobný jako u otravy steroidními glykosidy náprstníků (druhů rodu Digitalis). Při požití jedu se nejprve projeví místní podráždění zažívacího ústrojí, později zvracení a průjmy. Zpomalí se pulz, srdeční činnost začne být nepravidelná, dýchání je obtížné a mohou se objevit poruchy vidění. Následují halucinace, hučení v uších, bolesti hlavy a závratě. Smrt nastává v důsledku zástavy srdce. Nejdéle známým steroidním alkaloidem ropušího jedu je bufotoxin (viz obrázek 2https://vesmir.cz/images/gallery/archiv/2009/4/ropusi-jedy/page/2009_223_02.gif), 
jehož smrtelná dávka pro dospělého člověka se odhaduje na 10 až 15 mg. V ropuším jedu se bufotoxin vyskytuje v množství asi 1 %, takže dávka, která může usmrtit člověka, je obsažena přibližně v 1 g hlenovitého sekretu.
     Další součástí ropušího jedu jsou indolové alkaloidy. Nejznámější z nich, bufotenin, halucinogen s psychotropním účinkem, je rovněž přítomen i v některých rostlinách. Obsah bufoteninu v ropuším jedu může být až 4,7 %. Jeho halucinogenní dávka je 0,05 mg/kg váhy (3,5 mg pro 70 kg vážícího člověka), což odpovídá necelému 0,1 g ropušího sekretu. Účinek bufoteninu na člověka je stejný jako účinek LSD nebo psilocybinu.
     V Sonorské poušti (na pomezí Spojených států a Mexika) žije ropucha coloradská, proslulá svými silnými psychedelickými účinky. Vědecké jméno tohoto nádherného tvora je Incilius alvarius (dříve Bufo alvarius). 
     Tato ropucha produkuje látku známou jako 5-MeO-DMT (5-methoxy-N,N-dimethyltryptamin nebo též bufoteninmethylether), která je pětkrát silnější než její bratranec DMT (molekula přítomná v některých rostlinách a také přirozeně produkovaná našim mozkem, známá především jako báze pro ayahuasku). Jde o to, že konzumací sekretu produkovaného ropuchou lze prožít hlubokou mystickou či spirituální zkušenost. V příbězích těch, kteří absolvovali „ropuší trip“, silně převládá prožitek „znovuzrození“, jakéhosi duševního přerodu…
     Pouštní ropucha je výjimečná tím, že sekrety jejích žláz obsahují velmi vysokou koncentraci 5-MeO-DMT a téměř žádné toxiny. V tomto bodě je třeba poznamenat, že žlázová sekrece má obrannou funkci – slouží jako jakýsi chemický pancíř proti predátorům. Přísně biologickým „účelem“ produkce těchto látek je tedy odradit nebo přímo otrávit predátora přes jeho sliznice. Je jasné, že chodit a olizovat náhodné žáby a ropuchy se silně nedoporučuje.
     Kromě rekreačního užití existují důkazy o tom, že lze 5-MeO-DMT efektivně využít i při léčbě některých psychiatrických stavů jako třeba deprese, úzkosti, posttraumatické stresové poruchy a problematického užívání návykových látek. O tom se však málo ví, proto u látek s potenciálním léčivým využitím je potřeba podpořit jejich vědecký výzkum.
Látka se získává mačkáním žláz, které má ropucha v kůži na hlavě a nohou. Nejprve je získána bílá viskózní kapalina, která se poté nechá přirozeně odpařit, až zkoncentruje do podoby krystalů. Tyto krystaly s velmi vysokou koncentrací 5-MeO-DMT se inhalují – například se kouří v dýmce. Existuje několik zpráv o orálním požití sekretu, které skončilo akutní otravou, což může dokonce způsobit i smrt uživatele. Inhalace sekretu z ropuchy coloradské způsobuje extrémně náročné stavy, které se bez odborné pomoci špatně zpracovávají a integrují. Přestože u nás 5-MeO-DMT není uvedeno na seznamu návykových látek, jeho rekreační užívání v podobě žabího jedu opravdu nelze doporučit.
Lízat ropuchy tedy skutečně není dobrý nápad.
Reference
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace