Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 11261 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Tulipán pozdní: tuliposidy a tulipaliny
Publikováno: Pondělí, 13.12. 2021 - 17:23:59 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Tulipán pozdní: tuliposidy a tulipaliny 

Jiří Patočka, Zdeňka Navrátilová

          Tulipán pozdní (Tulipa urumiensis, syn. T. tarda) je tulipán pocházející z Íránu, Kazachstánu a Kirgizstánu. Má krátkou lodyhu (výška 5–13 cm), která nese 1–8 květů na krátkých stopkách, které vykvétají během dubna. Květ má tvar hvězdy, dříve se rozlišoval druh Tulipa urumiensis s květy čistě žlutými a druh Tulipa tarda s květy bíložlutými. V současné době se  oba tyto typy řadí k jednomu druhu. Plodem je trojpouzdrá tobolka. Cibule je středně velká, vejcovitá, s tenkou žlutou slupkou. Mezi zahrádkáři je tulipán pozdní velmi oblíbený. Je totiž velmi otužilý a lze jej pěstovat jako vytrvalou rostlinu bez nutnosti vyndávat cibulky na zimu z půdy a díky svému vzrůstu je obzvlášť vhodný na skalky



      Tulipán pozdní i další druhy tohoto rodu, včetně nejčastěji pěstovaného tulipánu zahradního (Tulipa × gesneriana), jsou zdrojem látek zvaných tuliposidy, které jsou obsaženy zejména v cibulkách. Tuliposidy jsou přítomny i v alstromériích (Alstroemeria spp.), které se prodávají jako oblíbené řezané květiny (Hutchinson, 1974; Christensen a Kristiansen, 1995; 1999). Tuliposidy jsou glukózové estery 4-hydroxy-2-methylenbutanoátu (tuliposid A) a 3,4-dihydroxy-2-methylenbutanoátu (tuliposid B) (Kato et al., 2009). Jejich laktonizované aglykony, tulipaliny, fungují jako obranné chemikálie (van Rossum et al., 1998). Konverze tuliposidů na tulipaliny je enzymaticky katalyzována tuliposid-konvertujícím enzymem (Kato et al., 2019). Tuliposidy působí u člověka jako silné alergeny (Christensen a Kristiansen, 1998).

Literatura

Christensen LP, Kristiansen K. A simple HPLC method for the isolation and quantification of the allergens tuliposide A and tulipalin A in Alstroemena. Contact Dermatitis,1995;  32(4): 199-203.

Christensen LP, Kristiansen K. Isolation and quantification of tuliposides and tulipalins in tulips (Tulipa) by high‐performance liquid chromatography. Contact Dermatitis,1999; 40(6): 300-309.

Kato Y, Futanaga T, Nomura T. (2019). Substrate specificity of tuliposide-converting enzyme, a unique non-ester-hydrolyzing carboxylesterase in tulip: Effects of the alcohol moiety of substrate on the enzyme activity. Bioorg Med Chem Letters, 2019; 29(4): 664-667.

Kato Y, Shoji K, Ubukata M, Shigetomi K, Sato Y, Nakajima N, Ogita S. Purification and characterization of a tuliposide-converting enzyme from bulbs of Tulipa gesneriana. Biosci Biotechnol Biochem. 2009; 73(8): 1895-1897.

Nomura T, Murase T, Ogita S, Kato, Y. Molecular identification of tuliposide B‐converting enzyme: a lactone‐forming carboxylesterase from the pollen of tulip. Plant J. 2015;  83(2): 252-262.

Nomura T, Ogita , Kato Y. A novel lactone-forming carboxylesterase: molecular identification of a tuliposide A-converting enzyme in tulip. Plant physiology, 2012; 159(2): 565-578.

van Rossum MW, Alberd M, van der Plas LH. Tulipaline and tuliposide in cultured explants of tulip bulb scales. Phytochemistry, 1998;49(3): 723-729.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.11 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace