Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5453 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Laktacystin
Publikováno: Čtvrtek, 28.06. 2007 - 20:34:10 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Laktacystin

Jiří Patočka

     Laktacystin je metabolit Streptomycet, objevený japonskými výzkumníky v roce 1990 (Omura et al. 1990). Jedná se o inhibitor proteazomu (Tomoda, Omura 1991), který brzdí buněčnou proliferaci (Fenteany et al. 1994).Proteazom je bílkovinný komplex v cytosolu eukaryotních buněk, který selektivně degraduje bílkovinné molekuly, které jsou již v buňce nepotřebné. K nechtěnému proteinu se v buňce naváže molekula zvaná ubikvitin, který slouží  k jejímu označení. Proteazom pohltí označenou bílkovinu, kterou pak chemicky rozkouskuje na malé, nefunkční části. Ubikvitinové molekuly se odpojují a ukládají do zásoby pro označování dalších nežádoucích proteinů. Proteazom tedy funguje v buňce jako jakýsi "drtič odpadků". Odstraňování nežádoucích bílkovin je velmi dokonalý, přesně řízený proces, kde není nic ponecháno náhodě (Herrmann et al. 2007). Proces likvidace nepotřebných a pro buňku nežádoucích bílkovin je nezbytný při dělení buňky, opravě DNA, imunitní reakci, při chorobách a mnoha dalších biologických činnostech ovlivňovaných bílkovinami. Když tento proces selže a proteiny se neodbourávají správně, může to způsobit řadu problémů, včetně nádorového bujení. Vědecký svět byl k těmto objevům dlouho skeptický, ale postupně byly objevovány další a další substance fungující jako proteazomové inhibitory a celý proces by důkladně studován. Dnes už jsou ve vývoji léky, které fungují na tomto donedávna zcela neznámém principu. Měly by pomoci nemocné buňce zničit nebezpečné bílkoviny nebo naopak zbrzdit odstraňování žádoucích proteinů a buňku vyléčit (Ishii et al. 2007).

Literatura:
Fenteany G. et al. A β-lactone related to lactacystin induces neurite outgrowth in a neuroblastoma cell line and inhibits cell cycle progression in an osteosarcoma cell line. Proc. Nat. Acad. Sci. USA, 91, 3358-3362, 1994.
Herrmann J, Lerman LO, Lerman A. Ubiquitin and ubiquitin-like proteins in protein regulation. Circ. Res. 100, 1276-1291, 2007.
Ishii Y, Waxman S, Germain D. Targeting the ubiquitin-proteasome pathway in cancer therapy. Anticancer Agents Med Chem. 7, 359-365, 2007.
Omura S, et al. Lactacystin, a novel microbial metabolite, induces neuritogenesis of neuroblastoma cells. J. Antibiot. (Tokyo), 44, 113-116, 1991.
Tomoda H,  Omura S. Lactacystin, a proteasome inhibitor: discovery and its application in cell biology. Yakugaku Zasshi, 120, 935-949, 2000.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 17

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.38 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace