Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 7306 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Helmovka měnlivá a strobiluriny
Publikováno: Pondělí, 30.08. 2021 - 15:38:18 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Helmovka měnlivá a strobiluriny

Jiří Patočka

     Helmovka měnlivá (Mycena vitilis (Fr.) Quél. je drobná a nejedlá, saprotrofní houbička rostoucí v Evropě a Severní Americe. Má kuželovitý až zvoncovitý klobouk o průměru 5 - 20 mm, který je za vlhka lepkavý. Klobouk má průsvitně bílou barvu s drobným šedohnědým rýhováním a výrazným středovým hrbolkem. Lupeny jsou bělavé až světle šedé. Třeň je 50 –100 mm dlouhý, ale jen 1 – 2 mm tlustý. Je pružný, často zprohýbaný, šedobílý, na bázi vláknitě chlupatý.  Dužnina má jen slabou vůni a mírnou chuť. Výtrusný prach je bílý, výtrusy elipsoidní, 9–12 × 5–7 µm velké (Прилуцький, 2013).



     Helmovka měnlivá roste v mírném až subpolárním pásu Evropy a hojná je i na celém území ČR, od nížin až do hor. Roste ve světlých listnatých a smíšených lesích, na kouscích dřeva, na kůře a větvičkách i na opadaném listí (Robich, 2006). V plodnicích helmovky měnlivé byly nalezeny strobiluriny, bioaktivní látky s vysokou antifungální aktivitou proti fytopateogenním houbám a s nízkou toxicitou pro savce (Anke, 1995). Mají inhibiční účinek na růst jiných hub tím, že inhibují přenos elektronů v mitochondriích, narušují metabolismus a brání tak jejich růstu (Sauter et al., 1999). To z nich učinilo zajímavé látky pro vývoj nových typů zemědělských fungicidů. 

Strobilurin A

     Strobiluriny se v praxi rychle ujaly a staly se jednou z nejdůležitějších tříd zemědělských fungicidů. Výhody, které přinášejí, jsou v současné době využívány v celé řadě plodin po celém světě (Bartlett et al., 2002), ale začínají se objevovat i jejich nežádoucí účinky. Nejnovější výzkumy prokazují, že strobilurinové fungicidy (SF) zanechávají při nadměrné produkci a nekritickém používání zbytky v půdních a vodních ekosystémech a vedou tak k nežádoucímu znečištění životního prostředí. Za rizikové jsou v současné době považovány nejpoužívanější z nich: azoxystrobin (AZO), pyraclostrobin (PYR), trifloxystrobin (TRI), fluoxastrobin (FLUO), pikoxystrobin (PICO) a kresoxim-methyl (KRE).  I když toxicita těchto šesti fungicidů v životním prostředí je stále nejasná, výsledky naznačují, že SF jsou vysoce toxické pro vodní i některé půdní organismy a jejich nekritické používání představuje potenciální rizika pro ekosystémy (Zhang et al., 2020). 

Literatura

Anke T. The antifungal strobilurins and their possible ecological role. Canadian J Botany, 1995; 73(S1): 940-945.Прилуцький ОВ. Гриби роду Mycena (Pers.) Roussel у Харківському Лісостепу, 2013.

Bartlett DW, Clough JM, Godwin JR, Hall AA, Hamer M, Parr-Dobrzanski B. The strobilurin fungicides. Pest Manag Sci. 2002; 58(7): 649-462.

Robich G. A revised key to the species of Mycena section Fragilipedes of the Northern Hemisphere. Persoonia-Molecular Phylogeny and Evolution of Fungi, 2006; 19(1): 1-43.

Sauter H, Steglich W, Anke T. Strobilurins: evolution of a new class of active substances. Angewandte Chemie International Edition, 1999; 38(10): 1328-1349.

Zhang C, Zhou T, Xu Y, Du Z, Li B, Wang J, Wang J, Zhu L. Ecotoxicology of strobilurin fungicides. Sci Total Environ. 2020; 742: 140611. doi: 10.1016/j.scitotenv.2020.140611..

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.08 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace