Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 9359 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Aloisie trojlistá: v tradičním lidovém léčitelství i moderní medicíně, v kosmeti
Publikováno: Úterý, 27.07. 2021 - 14:19:59 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Aloisie trojlistá: v tradičním lidovém léčitelství i moderní medicíně, v kosmetice i v domácnosti

Jiří Patočka, Hana Jeřábková

     Aloisie trojlistá (Aloysia triphylla, starší jméno Lippia citriodora) je léčivá rostlina z čeledi sporýšovitých (Verbenaceae).  Rostlina má podlouhlé, kopinaté listy a drobné světle fialové květy. Plodem je peckovice. Je původem z Jižní Ameriky (Chile, Argentina, Uruguayi a Peru) a ve své vlasti dorůstá až do výšky dvou metrů i více. Do Evropy byla dovezena v 17. století do botanické zahrady v Madridu a první evropský botanik, který aloisii popsal, byl Philiber Commerson. Popis rostliny byl publikován v knize Parte Práctica de Botánica, kterou napsal přírodovědec, lékař a botanik Španěl Antonio Palau y Verdera a byla vydána v Madridu v 8 svazcích v letech 1784 – 1788. Český botanický název rostliny - klapourek citrovonný - zavedl do literatury profesor Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze, Jan Svatopluk Presl, v roce 1846. Rostlina byla pěstována nejprve v okolí Středozemního moře, později se její pěstování rozšířilo po celé Evropě. Dnes je známa jednak jako okrasná rostlina, jednak jako rostlinná droga. Má typicky citronovou vůni a je známá též pod jménem citronová verbena. Jako „verbena“ je známa zejména ve španělsky mluvících zemích.

Nadia potvrzuje, že Aloisie trojlistá má svěží citronovou vůni. Foto: Hanka Jeřábková

      Aloisie trojlistá obsahuje množství bioaktivních látek. Nejvíce jich je v silici, která obsahuje zejména karoteny, kterých bylo napočítáno 36. Je mezi nimi např. geraniol, limonen, myrcen, β-karyofyllen, cineol, citronnellol nebo occimen. Látky obsažené v silici mají antibakteriální účinky (Jalal, 2020). Zevně je silice využívána k potírání štípanců způsobených bodavým hmyzem působí také jako účinný repelent (Gleiser et al., 2011). V Argentině a dalších zemích Jižní a Střední Ameriky se odvar z rostliny používá jako protijed při léčbě kousnutí jedovatými hady a je také účinný proti střevním parazitům (Cáceres Wenzel et al., 2017). Látky obsažené v silici tlumí proteolytické, koagulační a hemolytické účinky hadích jedů.
     V zemích Latinské Ameriky a také ve Spojených státech je aloisie trojlistá velmi populárním bylinným léčivem při mnoha nemocech a moderní medicína její užitečnost v mnoha směrech potvrzuje. Zájem moderní medicíny o tuto léčivku dokládá fakt, že za posledních 5 let bylo o ní v medicínských časopisech publikováno více než 2 tisíce studií. V rostlině byly nalezeny látky s protizánětlivým, analgetickým a antipyretickým účinkem, které působí jako antibiotikum (Hurrell, 2018). Mezi další nalezené látky patří flavonoidy, verbaskosidy, iridoidy a dusíkaté heterosidy, které mají příznivý účinek při léčbě gastrointestinálních poruch (zažívací potíže, koliky, plynatost, nadýmání, průjem) a uplatňují se také jako mírná sedativa a kardiotonika. Zvláště zajímavé jsou jejich účinky související s terapií rakoviny (antimutagenní, antigenotoxické a antiangiogenní účinky) a jejich antioxidační efekt související se zdravým životním stylem (Arabatzis, 2017). Aloysie trojlistá je také jednou z rostlin, jejíž bioaktivní látky se ukázaly jako terapeutické alternativy v boji proti pandemii COVID-19 (Tejera et al., 2022).
     Svěží citronová vůně aloisie ji otevřela cestu do kosmetiky. Produkuje éterický olej (silici), který je bohatý na citral a má velký význam pro kosmetický a farmaceutický průmysl (Rezig et al., 2019). Aloisie je neocenitelná také v gastronomii (Cordeiro de Souza et al., 2020). Nejčastěji se konzumuje v podobě čaje, ale používá se také sušená na dochucení pokrmů. Jídlům dodává jedinečnou vůni a chuť.
Literatura
Arabatzis S. Study of mechanisms of cell death induction by the essential oil Aloysia citriodora and its major component, citral, and evaluation of their potential synergistic effects with oxaliplatin in human colon cancer cells. Disertation, Democritus University of Thrace, Health Science, Alexandroupolis, October 2017.
Cordeiro de Souza R, Baldisserotto B, Bibiano Mělo JF, Mattiuzi da Costa M, de Souza EM, Copatti CE. Dietary Aloysia triphylla essential oil on growth performance and biochemical and haematological variables in Nile tilapia. Aquaculture 2020; 519: 734913.
Gleiser RM, Bonino MA, Zygadlo JA. Repellence of essential oils of aromatic plants growing in Argentina against Aedes aegypti (Diptera: Culicidae). Parasitil Res 2011; 108: 69-78.
Hurrell JA. Aloysia citriodora Palau. In: Albuquerque U., Patil U., Máthé Á. (eds) Medicinal and Aromatic Plants of South America. Medicinal and Aromatic Plants of the World, vol 5. Springer, 2018.
Jalal Z. Chemical composition and antibacterial activity of the essential oil from Aloysia citriodora leaves (Verbenaceae) cultivated nn Morocco. J Pharm Sci Res. 2020; 12(9): 1227-1232. 
Rezig L, Sadaa M, Trabelsi N, Tammar S, Limam H, Bettaieb Rebey J, Smaoui G, Sghaier G,  Del Re G, Ksouri R, Msaada K. Chemical composition, antioxidant and antimicrobial activities of aloysia triphylla l. essential oils and methanolic extract. Ital J Food Chem 2019; 31(3): doi.org/10.14674/IJFS-1373.
Tejera E, Pérez-Castillo Y, Toscano G, Noboa AL, Ochoa-Herrera V, Giampieri F, Álvarez-Suarez JM. Computational modeling predicts potential effects of the herbal infusion “horchata” against COVID-19. Food Chem. 2022; 366: 130589.
Torres AM, Riccardi Verrastro BV, Ferrero S, Dellacassa E. Antisnake venom activities of Aloysia citriodora palau: new applications for a known aromatic plant. J Essent Oil Bear Plants 2017; 20(1-2):132-140.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 16

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace