Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 10276 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Mikrocionamidy, cytotoxické peptidy filipínské mořské houby Clathria abietina
Publikováno: Pátek, 09.07. 2021 - 09:04:24 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Microcionamidy, cytotoxické peptidy filipínské mořské houby Clathria abietina 

Jiří  Patočka

       Clathria abietina je druh mořské houby, jejíž vědecký název byl poprvé publikován v roce 1814 Lamarckem. Houba patří do rodu Clathria a do čeledi Microcionidae. Z hub rodu Clarhria již bylo izolováno několik bioaktivních látek, z nichž nejznámější je clathriamid, hexapeptid poprvé nalezený v brazilské endemické mořské houbě Clathria nicoleae v roce 2013, odebrané z hloubky 55 m v ústí řeky Amazonky (Freire et al., 2019).     Z dalších peptidů je to např. gombamid A, cyklický thiopeptid z Clathria gombawuiensis (Woo et al., 2013) nebo microcionamidy A a B z filipínské houby Clathria abietina (Davis et al., 2004), které jsou předmětem tohoto sdělení. Mikrocionamidy A a B se liší pouze cis/trans izomerií na dvojné vazbě fenylethylenového postranního řetězce. Microcionamid A má isomerii trans, zatímco microcionamidy B má isomerii cis.
    Oba microcionamidy vykazují inhibiční aktivitu proti Mycobacterium tuberculosis a vykazovaly také potenciální cytotoxicitu proti buněčným liniím lidské rakoviny prsu SKBR-3 a MCF-7 (Zheng et al., 2011). Microcionamid A je aktivní proti buněčným liniím SKBR-3 a MCF-7 s IC 50s  s hodnotou 98 a 125 nM. Microcionamid B byl aktivní s hodnotou IC 50 172 respektive 177 nM. Mikrocionamidy A a B také vykazují cytotoxickou aktivitu s hodnotami MIC 5,7 μM proti M. tuberculosis (Hill, 2005).
Literatura
Davis RA, Mangalindan  GC, Bojo ZP, Antemano RR, Rodriguez NO, Concepcion GP, Samson SC, de Guzman D, Cruz LJ, Tasdemir D, Harper MK, Feng X, Carter GT, Irsko CM. Microcionamides A and B, Bioactive Peptides from the Philippine Sponge Clathria (Thalysias) abietina. J Org Chem. 2004; 69(2): 4170–4176.
Freire VF et al. Clathriamide, an hexapeptide isolated from the marine sponge Clathria (Clathria) nicoleae. Rev Bras Farmacogn.  2019; 29(6): 715-719. 
Hill RA. Marine natural products. Annu Rep Prog Chem, Sect B: Org Chem. 2005; 101: 124–136.
Woo JK, Jeon J, Kim CK, Sim CJ, Oh DC, Oh KB, Shin J. Gombamide A, a Cyclic Thiopeptide from the Sponge Clathria gombawuiensis. J Nat Prod. 2013°; 76(7): 1380–1383.
Zheng LH, Wang YJ, Sheng J, Wang F, Zheng Y, Lin XK, Sun M. Antitumor peptides from marine organisms. Mar Drugs. 2011; 9(10): 1840-1849.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 3

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.11 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace