Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 8926 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Padanamidy: mořské antimikrobiální peptidy ještě jednou
Publikováno: Čtvrtek, 01.07. 2021 - 11:07:20 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Padanamidy: mořské antimikrobiální peptidy ještě jednou

Jiří Patočka

Dva vysoce modifikované lineární tetrapeptidy,  padanamid A a padanamid B byly izolovány  z kultury Streptomyces sp. (izolát RJA2928), jejichž vzorky byly odebrány z mořských sedimentů v blízkosti průlivu Padana Nahua v Papui-Nové Guinei (Williams et al., 2011). 

     Padanamidy jsou syntetizovány neribozomálním peptidovým systémem. Je zajímavé, že pro biosyntézu padanamidu A je rozhodující gen karbamoyltransferázy (padQ), pro biosynthesu padanamidu B je však postradatelný.  Zajímavé také je, že  padanamidy  neobsahují ani jednu proteinogenní aminokyselinu. Mezi neobvyklé aminokyseliny patří zejména dvě heterocyklické aminokyseliny: (S)-3-amino-2-oxopyrrolidin-1-karboxamid (S-Aopc) a (S)-3-aminopiperidin-2,6-dion (S-Apd). Obě tyto atypické aminkyseliny se nacházejí na C-konci obou padanamidů (Du et al., 29013). Oba padanamidy již byly také připraveny synteticky v laboratoři (Long et al, 2013). 

         Padanamid A inhibuje biosyntézu cysteinu a methioninu, Padanamid B je cytotoxický pro buňky Jurkat, což bylo prokázáno pomocí chemické a genomické analýza s použitím delečních mutantů Saccharomyces cerevisiae (William set al., 2011).
     Mikroorganismy žijící ve světových oceánech představují obrovský a zatím převážně neprobádaný svět plný biologické rozmanitosti, který může přinést nové látky ze skupiny bioaktivních sekundárních metabolitů, které by mohly být nasazeny v náročném klinickém boji proti rezistenci patogenních mikroorganismů na antibiotika (Patočka, 2017).
Literatura
Du YL, Dalisay DS, Andersen RJ, Ryan KS. N-carbamoylation of 2,4-diaminobutyrate reroutes the outcome in padanamide biosynthesis. Chem Biol. 2013; 20(8): 1002-1011. doi: 10.1016/j.chembiol.2013.06.013. 
Long B, Tang S, Chen L, Qu S, Chen B, Liu J, Maguire AR, Wang Z, Liu Y, Zhang H, Xu Z, Ye T. Total synthesis of padanamides A and B. Chem Commun (Camb). 2013; 49(29): 2977-2979. doi: 10.1039/c3cc00178d. 
Patočka J. Bioaktivní látky mořských mikroorganismů: padanamidy. Server TOXICOLOGY. 14.06. 2017. http://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=print&sid=981
Williams DE, Dalisay DS, Patrick BO, Matainaho T, Andrusiak K, Deshpande R, Myers CL, Piotrowski JS, Boone C, Yoshida M, Andersen RJ. Padanamides A and B, highly modified linear tetrapeptides produced in culture by a Streptomyces sp. isolated from a marine sediment. Org Lett. 2011; 13(15) :3936-3839. doi: 10.1021/ol2014494. 
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace