Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 9061 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia L.): jedovaté steroidní saponiny
Publikováno: Pátek, 25.06. 2021 - 16:31:28 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia L.): jedovaté steroidní saponiny

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia L.) je vytrvalá lesní bylina s plazivým oddenkem, která se vyskytuje v boreálních a mírných oblastech Evropy, většinou ve starých lesích na humózních vápenatých půdách. Její výskyt je lesníky považován za indikátor příznivé formy rozkladu humusu, a podobně jako mařinka vonná a kopytník evropský (se kterými vraní oko často vyrůstá), je uváděno za spolehlivý ukazatel vhodných stanovišť pro pěstování buku. Paris quadrifolia je rhizomatózní geofyt. Rozmnožuje se jak vegetativně, tak semeny. Dorůstá výšky 10-40 cm, má široce eliptické či široce obvejčité listy ve čtyřčetném přeslenu. Vzácně je možné se setkat v přírodě i jedinci s 3-, 5-, 6-, i 8-mi četnými přesleny. Rostlina má jeden vrcholový květ a květy jsou opylovány větrem. Opylení hmyzem je velmi vzácné. Kvete v květnu až červnu. Plodem je kulovitá, černomodrá dužnatá bobule se čtyřmi dutinami vyplněnými semeny. Šíření semen je silně omezené a rychlost šíření se pohybuje mezi 0,21 a 0,33 m za rok (Jacquemyn a Brys, 2008).

Foto: Radoslav Patočka     S vraním okem se setkávají žáci v hodinách prvouky i přírodopisu a jsou varování před jedovatostí této byliny. Všichni tuto rostlinu znají, málokdo ji však viděl ve volné přírodě. V ČR není ohroženým druhem, roste roztroušeně po celém území, ale nikde hojně a stále ji ubývá. Pokles je vysvětlován ničením listnatých lesů a výsadbou jehličnanů. 
     Celá rostlina je prudce jedovatá, nejvíc oddenek a bobule. Požití částí rostlin se projevuje zvracením a průjmem. Nebezpečí spočívá především v plodech, které jsou zejména pro děti lákavé svým vzhledem připomínajícím velké borůvky. Hlavní jedovatou substancí jsou steroidní saponiny (Jenett-Siems et al., 2012). Jedná se o prudké jedy, které se v trávicím traktu špatně vstřebávají. I když bobule chutnají odporně a celá rostlina nepříjemně páchne, byly zaznamenány případy otrav dětí s fatálními následky. Lehčí otrava se projevuje zvracením, průjmem, bolestmi hlavy a zúžením zorniček. Prognóza je vcelku dobrá při lékařském zákroku, který spočívá ve výplachu žaludku a podání léků. 
      Vraní oko se využívalo i v lidovém léčitelství, především při poruchách zažívání a při poranění a vředech (listy). Oddenek se využíval jako prostředek proti vzteklině, i jako čarovná bylina, která měla pomoci od kouzel a čar poblázněným lidem. Současná medicína zkoumá steroidní saponiny vraního oka pro jejich cytotoxické účinky (Stefanowicz-Hajduk et al., 2015). Intenzivní výzkum neurotoxického účinku saponinů naznačuje, že mohou představovat novou skupinu látek vhodných k terapii rakoviny (Elekofehinti et al., 2021).
Literatura
Elekofehinti OO, Iwaloye O, Olawale F, Ariyo EO. Saponins in Cancer Treatment: Current Progress and Future Prospects. Pathophysiology 2021; 28(2): 250-272. doi.org/10.3390/pathophysiology28020017
Jacquemyn H, Brys R. Density‐dependent mating and reproductive assurance in the temperate forest herb Paris quadrifolia (Trilliaceae). Amer J Bot 2008; 95(3): 294-298.
Jenett-Siems K, Krause N, Siems K, Jakupovic S, Wallukat G, Melziga MF. Chemical Composition and Biological Activity of Paris quadrifolia L. Z Naturforsch 2012; 67c: 565-570.
Stefanowicz-Hajduk J, Bartoszewsk R  Bartoszewska S, Kochan K, Adamska A, Kosiñski I, Ochocka JR. Pennogenyl Saponins from Paris quadrifolia L. Induce Extrinsic and Intrinsic Pathway of Apoptosis in Human Cervical Cancer HeLa Cells. PlosOne 2015; doi.org/10.1371/journal.pone.0135993 
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 16

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.10 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace