Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 4818 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Cyparissiny A a B, cytotoxické diterpeny z Euphorbia cyparissias
Publikováno: Pondělí, 14.06. 2021 - 14:49:44 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Cyparissiny A a B, cytotoxické diterpeny z Euphorbia cyparissias 

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Pryšec chvojka (Euphorbia cyparissias) je vytrvalá bylina s plazivými oddenky. Lodyha je přímá, vysoká 15–50 cm, hustě olistěná po celé délce, ale na spodu části lodyhy listy záhy opadávají. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovité, často podvinuté, lysé, zeleně nebo žlutozeleně zbarvené. Rostlina má žlutozelené květy a u nás kvete od dubna do června. Roste na mezích, křovinatých a kamenitých stráních, na úhorech čí podél cest. Velmi dobře snáší sucho.

Kvetoucí pryšec chvojka (Euphorbia cyparissias). Foto: Radoslav Patočka. V květu jsou dobře vidět nektariové žlázky produkující sladký nektar, lákající hmyz. Nektariové žlázky jsou také významným určujícím znakem pryšcovitých rostlin.

     



     Pryšec chvojka je jedovatá rostlina. Při poranění roní husté bílé mléko (latex), které na vzduchu rychle tuhne. Obsahuje estery forbolu, které dráždí kůži a sliznice. Ve všech částech rostliny byly nalezeny četné bioaktivní látky. V latexu toxické terpenoidní alkoholy a hořčiny a v semenech kyanogenní sloučeniny. Po požití se otrava projevuje pálením v ústech, zvracením, průjmem, rozšířením zorniček, blouzněním, křečemi, studeným potem, svalovým třesem a nejistou chůzí. Na kůži vyvolává latex pocit pálení, zarudnutí kůže, a mohou se vytvořit puchýře či vředy. Dostane-li se do oka, může vyvolat vředy a zákal rohovky. Přestože je pryšec chvojka i další pryšce častým předmětem fytofarmakologického výzkumu, stále jsou objevovány nové látky zajímavé struktury i farmakologického účinků (El-Amier et al., 2021).
     Takovýmí látkami jsou i dva nedávno nově popsané jatrofanové diterpeny, cyparissiny A a B (Lanzotti et al., 2015). Obě látky mají jatrofanovou kostru a byly testovány jako možné inhibitory multidrogového efluxního transportního P-glykoroteinu (P-gp). P-gp je vysoce exprimován na membráně nádorových buněk a podílí se na jejich rezistenci při chemoterapii nádorů. Za účelem zlepšení účinnosti terapie rakoviny jsou proto intenzivně hledány a studovány inhibitory P-gp, jejichž typickým reprezentantem je verapamil (Endicott a Ling, 1989). Oba cyparissiny jsou jen středně silnými inhibitory P-gp, ale vykazují silnou cytotoxicitu proti buňkám A2780 lidského karcinomu vaječníků, jak WT, tak ADR (Lanzotti et al., 2015). Řadí se tak mezi diterpeny s potenciálním využitím jako nová léčiva proti rakovině (Torequla, 2017).
Literatura
El-Amier YA., Al-hadithyON, Fahmy AA, El-ErakyTE, El-Afify SM, Elagami AE, ElawadyFR. Euphorbia retusa (Forssk.) A promising source for bioactive compounds in biomedical and agriculture applications. Plant Arch 2021; 21(1): 23-31.
Endicott JA, Ling V. The biochemistry of P-glycoprotein-mediated multidrug resistance. Annu Rev Biochem. 1989;58:137-71. doi: 10.1146/annurev.bi.58.070189.001033. 
Lanzotti V, Barile E, Scambia G, Ferlini C. Cyparissins A and B, jatrophane diterpenes from Euphorbia cyparissias as Pgp inhibitors and cytotoxic agents against ovarian cancer cell lines. Fitoterapia. 2015;104:75-9. doi: 10.1016/j.fitote.2015.05.012. 
Torequla IM. Diterpenes and Their Derivatives as Potential Anticancer Agents. Phytotherapy Res 2017; 31(5): 691-712. https://doi.org/10.1002/ptr.5800
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 10

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace