Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5196 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Rodgersie: rostliny z Asie na naší zahradě a jejich bioaktivní látky
Publikováno: Pátek, 21.05. 2021 - 10:15:34 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Rodgersie: rostliny z Asie na naší zahradě a jejich bioaktivní látky

Jiří Patočka

     Rodgersie jsou trvalky z čeledi lomikamenovité  (Saxifragaceae) pocházející z Asie, které ale možná máte na zahradě, aniž to tušíte. Jsou to sice majestátné rostliny, ale přesto nejsou příliš známé. Často vyplňují na zahradě nevzhledná místa, kam příliš často nechodíte. Občas také rostou v blízkosti zahradních jezírek. Ve své vlasti rostou na skalnatých svazích a stinných údolích listnatých lesů a na vlhkých místech. Rodgersie mají výrazné, tmavě zelené, lesklé listy s výraznou žilnatinou, rozdělené do 5 nebo výjimečně 3 laloků široce kopinatého tvaru.  Kvete v červnu a červenci buď bíle, béžově nebo světle až sytě růžově. Květy vykvétají v hustých soukvětích a pěkně voní. Celá rostlina dorůstá do výšky až 100 cm. Na podzim se listy zbarvují do bronzova.



     Rodgersie získaly své jméno podle slavného viceadmirála námořnictva Spojených států, Johna Rodgerse (1812-1882). O jeho službě v námořnictvu, jeho úloze v občanské válce, průzkumných výpravách do oblastí Středomoří a severního Pacifiku a vyhraných bitvách se učí i školáci v USA, ale o tom, že se zapsal do botaniky, se toho moc nepíše. Kontraadmirál Rodgers našel tyto rostliny (R. podophylla), když působil jako velitel expedice do Číny v roce 1871 a americký taxonom a botanik, profesor Hardvarské univerzity Asa Gray, pojmenoval v roce 1885 jeho jménem celý rod těchto rostlin.
      Rozeznáváme celkem pět druhů rodgersií, často ale není snadné určit, o kterou se jedná. Snadno se totiž mezi sebou kříží.
Rodgersie bezolistá (A) (Rodgersia sambucifolia) – jak už vyplývá z názvu, listy jsou podobné černému bezu. Jsou velké a výrazně žilnaté, středně zelené barvy. R. sambucifolia byla objevena anglickým botanikem a cestovatelem  Ernestem Henry Wilsonem v roce 1904 v čínském Yalungu. Rostlina dorůstá až do výše 140 cm a kvete růžovými květy. Je dobrým zdrojem bergeninu, C-glykosidu kyseliny 4-O-methyl-gallové. Bergenin je dobře známá biologicky účinná látka, která vykazuje antioxidační, antiarytmické, hepatoprotektivní a protizánětlivé účinky (Rastogi a Rawat, 2008).
Rodgersie jírovcolistá (B) (Rodgersia aesculifolia) – tvoří velké listy podobné listům koňského kaštanu = jírovci. List je složený z 5 velkých, široce vejčitých až obvejčitých listů, které jsou zakončeny špičkou a jejich okraj je výrazně pilovitý. Všechny lístky vyrůstají z jednoho středu. Květy jsou růžové nebo bílé a tvoří červené plody. V Číně se rodgersie jírovcolistá používá  jako bylinná medicína s dlouhou historií. Mezi bioaktivními látkami byl nalezen bergenin či kyselina chinová, ale také butylovaný hydroxytoluen (Zhang et al., 2020). Vyšší obsah těchto látek byl nalezen u rostlin rostoucích ve vysokých nadmořských výškách. Rodgersie jírovcolistá je součástí starodávného čínského přípravku známého jako Sechang-Zhixie-San, který je po staletí v Číně využíván jako léčebný prostředek při dětském průjmu. Recept na jeho přípravu byl patentován a jeho využití se rozšiřuje na dětské kliniky i jinde ve světě (Li et al., 2020). 
Rodgersie křídlatá (C) (Rodgersia pinnata) byla objevena francouzským řírodovědcem Abbe Davidem v čínské provincii Yunnan v roce 1883. Evropané mohli poprvé vidět, jak kvete v zahradě ve Velké Británii v roce 1902. Listy mají výrazné žilkování, jsou menší než u rodgersie jírovcolisté a rostou v párech. Květy jsou bílé nebo růžové barvy. Z oddenků R. pinnata bylo izolováno šest monoterpen-disacharidových glykosidů a jejich chemické struktury byly stanoveny (Nakamura et al., 2007).  Je to poprvé, co byly monoterpen-disacharidové glykosidy izolovány z rodu Rodgersia.
Rodgersie nepálská (D) (Rodgersia nepalensis) – listy vyrůstají s většími odstupy podél řapíku. Častá je v Nepálu ve vyšších nadmořských výškách (Radcliffe-Smith, 1987), ale botanicky popsána byla teprve v roce 1966 ve Velké Británii na materiálech ze sbírky Petera Schillinga. Má květy zelenožluté barvy.
Rodgersie stopkolistá (E) (Rodgersia podophylla) – od ostatních druhů se odlišuje zubatými listy, je i poměrně vysoká, 120 cm. Kvete žlutobílými květy, které rostou v převislých hroznech. Ze všech Rodgersií je nejlépe prozkoumána po ethnofarmakologické stránce. Z nadzemních části této rostliny by izolovány bioaktivní lignany (Chin a Kim, 2004; Kim et al., 2005) a hepatoprotektivní flavonolové glykosidy (Chin et al., 2994;  Chin a Kim, 2006) v kořenech jsou látky, které inhibují biosyntézu melaninu (Choi et al., 2006; Kong et al., 2007).
Literatura
Chin YW, Kim J. Four novel lignans from Rodgersia podophylla. Tetrahedron Letters, 2004; 45(2): 339-341.
Chin YW, Kim J. Three new flavonol glycosides from the aerial parts of Rodgersia podophylla. Chem Pharm Bull. 2006; 54(2): 234-236.
Chin YW, Lim SW, Kim YC, Choi SZ, Lee KR, Kim J. Hepatoprotective flavonol glycosides from the aerial parts of Rodgersia podophylla. Planta Medica, 2004; 70(06): 576-577.
Kang N, Kim HC. Inhibitory effects of root extracts on melanin biosynthesis in Rodgersia podophylla A. Gray. Korean J Med Cro Sci. 2006; 14(1), 27-30.
Kim YL, Chin YW, Kim J. Two new neolignans from the aerial parts of Rodgersia podophylla. Chem Pharm Bull, 2005; 53(1): 103-104.
Kong YH, Lee PJ, Choi SY. Action of Rodgersia podophylla Root Extracts on Melanin Biosynthesis in Skin. Korean J Med Crop Sci. 2007;15(6): 434-436.
Li Z, Li J, Zhang F, Zhu N, Sha Z, Li D, Tu Y, Hou J. Antidiarrheal Effect of Sechang-Zhixie-San on Acute Diarrhea Mice and Network Pharmacology Deciphering Its Characteristics and Potential Mechanisms. Evid Based Complement Alternat Med. 2020 Dec 11;2020:8880298. doi: 10.1155/2020/8880298. PMID: 33381214; PMCID: PMC7749774.
Nakamura S, Li X, Matsuda H, Ninomiya K, Morikawa T, Yamaguti K, Yoshikawa M. Bioactive constituents from Chinese natural medicines. XXVI. Chemical structures and hepatoprotective effects of constituents from roots of Rhodiola sachalinensis. Chem Pharm Bull (Tokyo), 2007; 55(10): 1505-1511.
Radcliffe-Smith A. 80. EUPHORBIA SCHILLINGII: A New Spurge for the Flora of  Nepal: Euphorbiaceae. The Kew Magazine, 1987; 110-113. 
Rastogi SUBHA, Rawat AKS. A comprehensive review on bergenin, a potential hepatoprotective and antioxidative phytoconstituent. Herba Polonica, 2008; 54(2): 66-79.
Zhang Z, Xue K, Ma D, Chen Y, Zhang D. Bioactive and bioenergy ingredients of Rodgersia aesculifolia grown at high altitude. Thermal Science, 2020; (00): 50-50.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 13

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.15 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace