Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 7660 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Mycenarubiny: červené pyrrolochinolínové alkaloidy helmovky narůžovělé
Publikováno: Pátek, 14.05. 2021 - 14:49:59 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Mycenarubiny: červené pyrrolochinolínové alkaloidy helmovky narůžovělé

Jiří Patočka

     Helmovky jsou drobné lupenaté houby, rostoucí velmi hojně v našich lesích. Jsou saprofytické a často rostou v početných skupinách. Nejpočetnějším rodem helmovek je rod Mycena. K jejich charakteristickým znakům patří kuželovité  či zvoncovité klobouky, obvykle nepříliš husté a zoubkem připojené lupeny, válcovité  a hladké třeně a bílý výtrusný prach. Většina helmovek he nejedlá nebo jedovatá, jediný jedlý druh tohoto rodu představuje helmovka tuhonohá  (Mycena galericulata (Scop.) Gray 1821). 



     Příčinou jedovatosti helmovek jsou většinou alkaloidy (Aniszewski. 2015), z nichž některé jsou barevné a podílejí se i na barvě plodnic.  Např. červená barva helmovky krvonohé (Mycena haematopus (Pers.) P. Kumm. 1871), je způsobena přítomností pyrrolochinolinových alkaloidů zvaných mycenaflaviny  (Lohman et al., 2018) (http://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1096) a helmovky zoubkaté  (M. pelianthina),  která produkuje pelianthinarubiny  (Pulte et al., 2016) (http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1083).
     Do kategorie pyrrolonochinolinových alkaloidů patří také dva červeně zbarvené mycenarubiny helmovky narůžovělé  (M. rosea, Gramberg 1912) (Peters a Spiteller, 2007). Až dosud byly v plodnicích helmovky narúžovělé nalezeny tři mycenarubiny označené jako A, B a C. Vedle již dříve známých alkaloidů mycenarubinu A a B, byl nedávno nalezen mycenarubin C, který obsahuje osmičlenný kruh a je v plodnicích helmovky syntetizován z mycenarubinu A a formaldehydu, který byl v houbě nalezen ve volné formě v množství 5 µg na gram čerstvé houby. Je pravděpodobné, že formaldehyd hraje ekologickou roli v chemické obraně helmovky narůžovělé před parazitickými houbami jako je houbáš hnědý (Spinellus fusiger).
Literatura
Aniszewski T. Alkaloids: Chemistry, Biology, Ecology, and Applications, 2nd Ed., Elsevier, 2015. ISBN 978-0-444-59433-4.
Himstedt R, Wagber S, Jaeger RJR, Lieunang Watat ML, Backenköhler J, RupcicZ,  Stadler M, Dpiteller P. Formaldehyde as a Chemical Defence Agent of Fruiting Bodies of Mycena rosea and its Role in the Generation of the Alkaloid Mycenarubin C. Chem Bio Chem. 2020; 21(11): 1613-1620.
Lohmann JS, Wagner S, Nussbaum von M, Pulte A, Steglich W, Spiteller P. Mycenaflavin A, B, C, and D: Pyrroloquinoline Alkaloids from the Fruiting Bodies of the Mushroom Mycena haematopus. Chemistry - A European Journal 2018; 24(34): 8609-8614.
Peters S, Spiteller P. Mycenarubins A and B, Red Pyrroloquinoline Alkaloids from the Mushroom Mycena rosea. Eur J Org Chem. 2007; 10: 1571-1576. https://doi.org/10.1002/ejoc.200600826
Pulte A, Wagner S, Kogler H, Spiteller P. Pelianthinarubins A and B, Red Pyrroloquinoline Alkaloids from the Fruiting Bodies of the Mushroom Mycena pelianthina. J Nat Prod. 2016; 79(4): 873-878.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.27 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace