Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 7978 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Bedla orosená (Chamaemyces fracidus (Fr.) Donk)
Publikováno: Neděle, 09.05. 2021 - 09:34:51 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Bedla orosená (Chamaemyces fracidus (Fr.) Donk)

 Jiří Patočka

    Bedla orosená (Chamaemyces fracidus (Fr.) Donk, dříve Lepiotella irrotata) je jedna z mála malých bedlí, která není jedovatá. Naopak prý je velmi chutná, jak udává většina mykologické literatury. Bedla orosená je velmi vzácná a v mnoha zemích dokonce chráněná. V ČR je vedena v Červeném seznamu jako ohrožený druh a podobně je tomu i na Slovensku nebo v Estonsku (Saar et al., 2019), takže potvrdit její kulinářské kvality není jednoduché.      Klobouk, který je v mládí polokulovitý a později zvoncovitý s výrazným hrbolem uprostřed, má v průměru do 9 cm. Za vlhka je slizký a lepkavý. Mladé plodnice mají smetanovou až okrově žlutou barvu. V dospělosti střed klobouku tmavne až do kaštanově hnědého odstínu, ale nejsou na něm žádné šupiny, které jsou pro většinu bedlí typické. Literatura uvádí, že celou houbu pokrývají červené kapičky. Povrch klobouku, lupeny a spodní část třeně opravdu pokrývají kapky čiré, nažloutlé tekutiny, ale pouze za vlhka a pouze v určité fázi růstu. Ne většině fotografií, které najdete na internetu, byste kapky marně hledali. Ty totiž rychle zasychají a zanechávají na houbě drobné hnědé skvrny. Lupeny jsou husté, v mládí bílé, později smetanově žluté, zakryté bělavou blankou. Třeň je válcovitý (30-60 x 8-10 mm), v dospělosti většinou dutý, s úzkým a drobným blanitým prstenem, která snadno opadává. Nad prstenem je třeň hladký a bílý, pod prstenem pokrytý jemnými hnědavými šupinkami. Jeho spodní část je zúžená. Dužnina je bílá, někdy až slabě krémová. Má pevnou konzistenci a kořenitou vůni. Většina autorů uvádí, že voní příjemně, ale za syrová má nepříjemnou chuť. Výtrusný prach je bílý, výtrusy jsou velké 4,5-5,5 x 2,5-4 µm, široce elipsoidní až vejčité a hyalinní (Collucci a Galli, 1995).
     Bedla orosená roste poměrně vzácně od května do listopadu v listnatých, méně často i v jehličnatých lesích, ale také v parcích a na loukách. Preferuje vápencové půdy v podhorských až horských polohách. Žádnou fotografii jsem ve své kartotéce nenašel. Pokud jsem se s ní někdy v přírodě setkal, ani mne nenapadlo ji fotit. Vůbec totiž jako bedla nevypadá. Abych její vzhled přiblížil čtenářům tohoto serveru, použil jsem snímek houby pořízený v Anglii v roce 1985, jehož autorem je Malcolm Storey a který lze najít na internetové adrese https://www.discoverlife.org/mp/20p?see=I_MWS3695&res=640. Marně jsem také pátral po nějakých bioaktivních látkách, který by někdo z této bedly izoloval.
Literatura
Collucci, E,  Galli R. Chamaemyces fracidus (Fr.) Donk var. pseudocastaneus Bon et Boiff . – Rivista di Micologia 1995; 38(1): 45-48. 
Saar I, Oja J, Põldmaa K, Pärtel K, Zettur I, Kõljalg U. Red List of Estonian Fungi–2019 update. Folia Cryptogamica Estonica, 2019; 56: 117-126.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.08 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace