Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 7297 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Lektin talovínu zimního
Publikováno: Pondělí, 26.04. 2021 - 13:40:01 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Lektin talovínu zimního

Jiří Patočka 

     Lektiny tvoří velkou skupinu většinou rostlinných proteinů, které jsou schopny s vysokou mírou specificity rozpoznávat a vázat cukry, ať už volné nebo vázané v glykoproteinech nebo v glykolipidech. Lektiny poprvé popsal mikrobiolog Hermann Stillmark (1860–1923), který je objevil v semenech luštěnin. V roce 1888 obhájil disertační práci o ricinu a jeho toxicitě, čímž položil základy nové vědní disciplíny zvané lektinologie. Lektiny se účastní mnoha dějů, ve kterých je nutné specifické rozpoznávání (imunologické reakce, kontakt buněk ve tkáních, interakce patogenů s hostitelem atd.). První objevené lektiny byly pro jejich schopnost aglutinovat (shlukovat, srážet) červené krvinky pojmenovány aglutininy (WGA – wheat germ agglutinin, RCA – Ricinus communis agglutinin).    Talovín zimní (Eranthis hyemalis) je zářivě žlutá květina, která patří mezi první posly jara. Kvete v únoru až březnu a má miskovité květy na krátkých stopkách. Květy jsou složeny pouze z kališních lístků a podpírá je mnohodílný zelený listen. Rostlina je původem z jižní Evropy, ale ja hojně zastoupena na našich zahrádkách.
     Hlízy talovínu obsahují jedovatý lektin, protein složený ze dvou nestejně velkých peptidových řetězců  (mol. hm. 30 kDa a 32 kDa) spojených disulfidickou vazbou. Proteiny tohoto lektinu jsou bohaté na kyselinu asparagovou, kyselinu glutamovou a na leucin a obsahují 5% kovalentně vázaného sacharidu. Inhibiční testy prokázaly, že lektin je specifický pro N-acetylgalaktosamin, ale vykazuje také výraznou specificitu vůči erytrocytům (Cammue et al., 1895).  
     Mnohé z lektinů patří mezi smrtelně jedovaté látky. Tak na příklad ricin ze semen skočce obecného (Ricinus communis) je řazen mezi ribozomální jedy, protože blokuje činnost organel, v nichž jsou v buňce syntetizovány proteiny. Jedy jako ricin nebo abrin (lektin z Abrus precatorius) jsou na seznamu nebezpečných látek, na něž se vztahuje mezinárodní úmluva o zákazu bakteriologických (biologických) a toxinových zbraní. Lektin z talovínu je určitě také jedovatý, ale žádné otravy touto rostlinou nejsou v odborné literatuře popsány.
     Lektin talovínu inhibiuje syntéuy proteinů pomocí eukaryotických translačních systémů. Tento protein má také antivirovou aktivitu proti rostlinnému viru (vir mozaiky vojtěšky) a larvicidní aktivitu proti kořenovému červu kukuřice (Diabrotica undecimpunctata howardii), hlavnímu škůdci kukuřice. Jak izoelektrická fokusace na gelech, tak chromatofokuse naznačují heterogenitu proteinu. Tři objevné druhy mají izoelektrické body v rozmezí 4-5. Disulfidovou vazbu mezi peptidovými řetězci lze rychle redukovat beta-merkaptoethanolem. Redukované řetězce mají stejnou molekulovou hmotnost, ale liší se konformací (Kumar et al., 1993). Lektin talovínu je cytotoxický (McCornell et al., 2015) a jeho protinádorové účinky mají velký potenciál silného terapeutického agens (Djafari et al., 2018). Lektin má také silné hematoaglutinční účinky (Dara et al., 2021).
Literatura
Cammue BP, Peeters B, Peumans WJ. Isolation and partial characterization of an N-acetylgalactosamine-specific lectin from winter-aconite (Eranthis hyemalis) root tubers. Biochem J. 1985;227(3):949-55. doi: 10.1042/bj2270949. 
Dara S, Lavudi HN, Rao V, Badithi N, Kottapalli S. Purification and partial characterization of a high hemagglutinating chitin-binding lectin from Aponogeton natans tubers. https://doi.org/10.1101/2021.01.21.427601. V tisku
Djafari J, McConnell MT, Santos HM, Capelo JL, Bertolo E, Harvey SC, Lodeiro C, Fernández-Lodeiro J. Synthesis of Gold Functionalised Nanoparticles with the Eranthis hyemalis Lectin and Preliminary Toxicological Studies on Caenorhabditis elegans. Materials (Basel). 2018;11(8):1363. doi: 10.3390/ma11081363. 
Kumar MA, Timm DE, Neet KE, Owen WG, Peumans WJ, Rao AG. Characterization of the lectin from the bulbs of Eranthis hyemalis (winter aconite) as an inhibitor of protein synthesis. J Biol Chem. 1993;268(33):25176-83. 
McConnell MT, Lisgarten DR, Byrne LJ, Harvey SC, Bertolo E. Winter Aconite (Eranthis hyemalis) Lectin as a cytotoxic effector in the lifecycle of Caenorhabditis elegans. PeerJ. 2015;3:e1206. doi: 10.7717/peerj.1206. 
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 7

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace