Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5338 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Maltézská houba
Publikováno: Pátek, 08.06. 2007 - 06:35:59 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Tajemná "Maltézská houba"

Jiří Patočka, Jiří Jakl, Elena Rimeková

Kdo navštívil Maltu, resp. její severní ostrov Gozo, určitě shlédl jednu z jejich přírodních zajímavostí, válcovitý, z moře vystupující skalní blok Fungus Rock, střežící vstup do slaného jezera Dwejra s ideálními podmínkami pro koupání a potápění. Tato 60 m vysoká, téměř nepřístupná skála s kolmými stěnami, je jediným evropským domovem zvláštní rostliny s latinským názvem Cynomorium coccineum. Pro její bizarní zjev připomínající houbu je známa spíše pod názvem "Maltézská houba".



V současné době je Fungus Rock neobydlený, ale v 17. století byl mimořádně strategicky důležitou lokalitou právě proto, že tato vzácná houba byla vysoce ceněným artiklem pro své mimořádné léčivé účinky. Johanité, rytíři řádu sv. Jana Jeruzalémského, známější jako Maltézští rytíři, houbu přísně střežili. Na ochranu před zloději postavili strážní věž Oawra Tower a za krádež houby hrozil viníkovi i trest smrti.
Maltézská houba pomáhala při léčení žaludečních problémů a hemoroidů, používala se jako afrodisiakum a zmírňovala krvácení. Protože má silné dezinfekční účinky, využívala se také na dezinfekci ran, o které nebyla mezi rytíři nikdy nouze. Cynomorium dlouho unikalo pozornosti moderní medicíny, přestože mimo Evropu rostlina roste na několika místech, např. v Íránu. Teprve v poslední době jí výzkumníci věnují pozornost, provádí základní výzkum a začínají zjišťovat jaké farmakologicky účinné látky jsou v rostlině přítomny a zda by mohly být přínosem pro současnou medicínu. Odborných publikací je však zatím málo.

Literatura:
Abdel-Magied EM, Abdel-Rahman HA, Harraz FM. The effect of aqueous extracts of Cynomorium coccineum and Withania somnifera on testicular development in immature Wistar rats. J Ethnopharmacol. 2001; 75: 1-4.
Abdel-Rahman HA, el-Badry AA, Mahmoud OM, Harraz FA. The effect of the aqueous extract of Cynomorium coccineum on the epididymal sperm pattern of the rat. Phytother Res. 1999; 13: 248-250.
Al-Qarawi AA, Abdel-Rahman HA, El-Badry AA, Harraz F, Razig NA, Abdel-Magied EM. The effect of extracts of Cynomorium coccineum and Withania somnifera on gonadotrophins and ovarian follicles of immature Wistar rats. Phytother Res. 2000; 14: 288-290.
Ikram M, Dar MS, Fakouhi T. Hypotensive agent from Cynomorium coccineum. Pahlavi Med J. 1978; 9: 167-181.
Nickrent DL, Der JP, Anderson FE. Discovery of the photosynthetic relatives of the "Maltese mushroom" Cynomorium. BMC Evol. Biol. 2005, 215: 38.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

K tomuto článku není možné vložit komentář.




Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace