Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 5524 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Terčovník pohledný: kolik těch terčovníků vlastně je?
Publikováno: Středa, 17.03. 2021 - 14:22:35 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Terčovník pohledný: kolik těch terčovníků vlastně je?

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Je jich hodně, ale rozhodně nebudeme informovat o všech. Nebojte se. Ale o tomhle musíte vědět! Je malý, pohledný, jmenuje se Xanthoria elegans a najdete jej skoro všude. Na skalách, na betonových plotech i sloupech veřejného osvětlení, a pokud zrovna svítí slunce, jeho drobné kulaté terčíky jasně oranžové barvy svítí do dálky.  A také se už podíval do vesmíru.



     Pro zasvěcence lze uvést, že jeho thallus (stélka) je kulatý o průměru asi 1 cm, nahoře je konvexní, zespodu bílý, bez rhizin a snadno se dá odloupnout od substrátu. Soralia a soredia chybí. Kdo by chtěl provést zkoušku roztokem hydroxidu draselného (KOH), zjistí, že povrch lišejníku se jeho účinkem mění na tmavě červenofialovou barvu.
     Terčovník pohledný má cirkumpolární a alpské rozšíření. Vyskytuje se v extrémních oblastech, toleruje i velmi nízké teploty a roste až do 7000 metrů nad mořem. Protože obsahuje zvláštní pigmenty, je také velmi odolný proti UV záření (Pedišius, 2020).  V experimentu s lišejníky a houbami (LIFE) na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byl terčovník pohledný vystaven vesmírným podmínkám jaké panují na Marsu (Brandt et al., 2014). Byla to první dlouhodobá expozice eukaryotických organismů vystavených podmínkám nepřátelského vesmíru na nízké oběžné dráze Země (LEO). Biologické vzorky byly umístěny do zařízení EXPOSE-E a po dobu 1,5 roku byly mimo ISS vystaveny kombinovanému dopadu slunečního záření, ultrafialového záření, kosmického záření, nízkých teplot a vysokého vakua. Po jejich návratu na Zemi byla testována životaschopnost vzorků lišejníků pomocí barvení LIVE/DEAD, metodou konfokální laserové skenovací mikroskopie a analýzou chlorofylu a fluorescence. Experimenty prokázaly mimořádnou životaschopnost tohoto organismu.
      Terčovník pohledný byl jedním z prvních lišejníků, které byly použity pro metodu datování známou jako lichenometrie (Curray, 1969). Lichenometrie je metoda geochronologického datování, která k určování stáří exponované horniny využívá růst lišejníků na základě předpokládané specifické míry nárůstu jeho radiální velikosti v čase. Lichenometrie je užitečná pro datování ploch mladších 500 let, protože radiokarbonové datovací techniky jsou v tomto období málo přesné. Praktický limit této techniky může být 4000 až 5000 let. Lišejníky, které se pro lichenometrii nejčastěji používají, jsou rody Rhizocarpon a Xanthoria (Benedict, 2009).
     Poprvé byla lichenometrie použita v roce 1933 Knutem Fægrim, ale první výlučně lichenometrická práce byla publikována až v roce 1950 Rakušanem Rolandem Beschelem v článku o evropských Alpách (Beschel, 1950). Od té doby byla lichenometrie použita ke sledování stáří ledovcových usazenin v prostředí tundry, sledování změn hladiny jezer, ledovcových morén, trimovacích liníí, seismických události spojených se skalními vodopády, posuzování dřívějšího rozsahu permafrostu nebo délky trvání sněhové pokrývky. Lichenometrie byla rovněž použita jako nástroj při hodnocení rychlosti ústupu ledovců v důsledku změny klimatu (Armstrong, 2004). 
Literatura 
Armstrong R. Lchens, Lichenometry, and Global Warming. Microbiologist: 2004;32–35.
Benedict JB. A Review of Lichenometric Dating and Its Applications to Archaeology. American Antiquity. 2009; 74(1): 143–172. doi:10.1017/S0002731600047545.
Beschel R. Flechten als Altersmasstab rezenter Moränen. Zeitschrift Gletscherkunde  Glazialgeologie 1950; 1: 152–161.
Brandt A, de Vera JP, Onofri S, Ott S. Viability of the lichen Xanthoria elegant and its symbionts after 18 months of space exposure and simulated Mars conditions on the ISS. Int J Astrobiol. 2014; 1-15. doi:10.1017/S1473550414000214
Curray MM in: Schumm SA, Bradley WC (eds), Holocene climatic and glacial history of the central Sierra Nevada, California. Geol Society America Spec Paper, 1969; 123: 1-47. 
Pedišius V. UV-B absorbing and bioactive secondary compounds in lichen Xanthoria elegans and Xanthoria parietina: A review. Czech Polar Reports 2020; 10(2): 252-262.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 18

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace