Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 4804 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Bisbenzylisochinolinové alkaloidy zapalice žluťuchovité (Isopyrum thalictroides)
Publikováno: Čtvrtek, 18.02. 2021 - 08:55:22 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Bisbenzylisochinolinové alkaloidy zapalice žluťuchovité (Isopyrum thalictroides)

Jiří Patočka, Radoslav Patočka

     Zapalice žluťuchovitá (Isopyrum thalictroides) z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae), je jarní květina, která roste v listnatých humózních lesích, na úpatích lesních svahů, v křovinách, uzavřených údolích a roklinách, všude tam, kde je vlhká půda a stín. Je to 15–25 cm vysoká trvalka s přízemními listy s dlouhým řapíkem a 2x trojčetnou čepelí. Kvete v březnu až dubnu jednoduchými bílými, výjimečně slabě nafialovělými pěti až šestičetnými květy, které vyrůstají jednotlivě na koncích květních stopek. Plodem jsou eliptické, silně zploštělé měchýřky.

Zapalice žluťuchovitá (Isopyrum thalictroides). Foto: doc. RNDr. Vít Grulich, CSc.

 



     Zapalice žluťuchovitá není příliš známá. Je ale fytogeograficky nesmírně zajímavým druhem. Je docela nenápadná a roste jen v některých částech České republiky. Hojnější je pouze na východní Moravě a ve východních Čechách. Ale i tam ji postupně ubývá. Hlavní příčinou jejího ohrožení je lesnické hospodaření preferující jehličnaté dřeviny.V současné době je řazena mezi vzácnější taxony (kategorie C4a), ale botanici se snaží o její zařazení mezi ohrožené druhy. Celá rostlina je jedovatá pro vysoký obsah alkaloidů.
     Alkaloidy zapalice žluťuchovité jsou bisbenzylisochinolinového typu a jsou obsaženy převážně v kořeni, ale v menším množství také v nadzemních částech rostliny (Francel, 1966). Jejich nejznámějším reprezentantem je fangchinolin, který je typický pro rostliny čeledi Ranunculaceae (Hao et al., 2015). V roce 1999 bylo známo celkem 11 bisbenzylisochinolinových alkaloidů izolováných jen ze samotné zápalice žluťuchovité (Ivanovska et al., 1999), např. isopyruthalin, izotaliktrin, pendulin, tetrandrin, ale později byly izolovány další (Istatkova a Philipov, 2000). Tato skupina alkaloidů je velice početná, dnea je jich známo již více než 500 (Weber a Opatz, 2018). 
     Bisbenzylisochinolinové alkaloidy vykazují řadu biologických účinků, z nichž nejvýznamnější je jejich antimikrobiální a imunologická aktivita (Ivanovska et al., 1996), resp. antimalarická (Valentin et al., 1997).
Literatura
Frencel IM. Alkaloide von Isopyrum thalictroides. I. Isolierung und Identifizierung von Magnoflorin aus Wurzeln und Rhizomen [Alkaloids from Isopyrum thalictroides. I. Isolation and identification of magnoflorin from roots and rhizomas]. Planta Med. 1966; 14(2): 204-208. 
Hao DC, Xiao PG, Ma HY, Peng Y, He CN. Mining chemodiversity from biodiversity: pharmacophylogeny of medicinal plants of Ranunculaceae. Chinese J Nat Med. 2015; 13(7): 507-520.
Istatkova RS, Philipov SA. Alkaloids from Isopyrum thalictroides L. Phytochemistry. 2000; 54(8): 959-964. 
Ivanovska N, Nikolova P, Hristova M, Philipov S, Istatkova R. Complement modulatory activity of bisbenzylisoquinoline alkaloids isolated from Isopyrum thalictroides--I. Influence on classical pathway in human serum. Int J Immunopharmacol. 1999; 21(5): 325-336. 
Ivanovska N, Philipov S, Istatkova R. Georgieva P. Antimicrobial and immunological activity of ethanol extracts and fractions from Isopyrum thalictroides. J Ethnopharmacol. 1995;  54(2-3): 143-151.
Valentin A, Benoit-Vical F, Moulis C, Stanislas E, Mallié M, Fouraste I, Bastide JM. In vitro antimalarial activity of penduline, a bisbenzylisoquinoline from Isopyrum thalictroides. Antimicrob Agents Chemother. 1997; 41(10): 2305-2307. 
Weber C, Opatz T. Bisbenzylisoquinoline alkaloids. The Alkaloids: Chemistry and Biology. 2019; 81: 1-114.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 14

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.10 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace