Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 4459 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Tectorigenin
Publikováno: Čtvrtek, 10.09. 2020 - 20:04:45 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Tectorigenin

Jiří Patočka

     Tectorigenin, O-methylovaný isoflavon (5,7-dihydroxy-3-(4-hydroxyfenyl)-6-methoxychromen-4-on), který byl izolován z anginovníku čínského (Iris domestica , syn. Belamcanda chinensis), (Ito et al., 2001), je jednou z nevýznamnějších bioaktivních látek této rostliny.            Anginovník čínský je již po staletí používán ve východoasijské medicíně jako přírodní lék při zánětu průdušek a krku a při plicních chorobách (Xin et al., 2015). Farmakologický výzkum poslední doby ukázal, že tectorigenin má celou řadu účinků, které by mohly najít uplatnění v preventivní i kurativní medicíně (Zhang et al., 2016). Pro milovníky květin je nutno říct, že anginovník čínský je také velmi dekorativní rostlina, která svými výraznými květy oživí každou zahradu. Prospívá na slunečném stanovišti a v propustné humózní zemině. Je mrazuvzdorná až do - 20°C a lze ji pěstovat i v nádobě. Pro vzhled svého květu bývá nazývána „leopardí květ“ (West, 2006).

     Anginovník čínský byl jako léčivá rostlina velmi vyhledáván a postupně rozšířen na celý indický subkontinent a později do Bhútánu a Nepálu, do oblasti Indočíny, Myanmaru, Malajsie a Vietnamu a do blízké Indonésie a na Filipíny. S rozvojem cestovního ruchu se dostával na nová a nová území, například začal být pěstován i v Severní Americe, kde na některých příhodných místech zplaněl a stal se součásti tamní flóry. V Evropě se poprvé objevil na konci 17. století. V minulosti byl angínovník čínský znám pod jménem Belamcanda chinensis, v roce 2005 však byl rod Belamcanda na základě analýz DNA převeden do rodu Iris a dostal nové vědecké jméno Iris domestica (Goldblatt a Mabberley, 2015).

Literatura

Goldblatt P, Mabberley DJ. Belamcanda included in Iris, and the new combination I. domestica (Iridaceae: Irideae). Novon, 2005;128-132.

Ito H, Onoue S, Yoshida T. Isoflavonoids from Belamcanda chinensis. Chem Pharm Bull. 2001; 49(9): 1229-1231.

West E. Iris domestica-New Crop Summary & Recommendations, 2006. https://conservancy.umn.edu/bitstream/handle/11299/143402/Iris%20domestica%20Emma%20West.pdf?sequence=1

Xin RH, Zheng JF, Cheng L, Peng WJ, Luo YJ. Belamcanda chinensis (l.) Dc: Ethnopharmacology, phytochemistryand pharmacology of an important traditional Chinese medicine. African J Traditional Complement Alter Med. 2015; 12(6): 39-70.

Zhang L, Wei K, Xu J, Yang D, Zhang C, Wang Z, Li M. Belamcanda chinensis (L.) DC-An ethnopharmacological, phytochemical and pharmacological review. J Ethnopharmacol. 2016; 186: 1-13.

 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 17

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.08 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace