Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 6182 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Blennion: zelený pigment ryzce zeleného
Publikováno: Úterý, 04.02. 2020 - 15:50:45 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Blennion: zelený pigment ryzce zeleného

Jiří Patočka

     Ryzec zelený (Lactarius blennius) je středně velká houba z čeledi holubinkovité (Russulaceae), která roste v bučinách celé Evropy. Většina mykologů se domnívá, že houba je jedlá, i když nevalné chuti, někteří ji ale považují za jedovatou. Otravy ale nejsou známy. Houba neláká ke sběru ani k jídlu. Je slizká a produkuje velké množství bílého mléka, které na vzduchu šedne. Mléko i dužnina jsou nejprve mírně, ale po chvíli silně palčivé.



      Ryzec zelený poprvé popsal švédský mykolog Elias Magnus Fries v roce 1815. Latinské adjektivum "blennius" znamená "slizký" a kdo jej někdy našel a vzal do ruky, potvrdí, že tato vlastnost charakterizuje tohoto ryzce úplně nejlépe. Jeho slizkost vynikne zejména po dešti a mechanickém poškození, kdy vylučuje velké množství lepkavého  mléka. Houba roste po celé Evropě dosti hojně v mykorhize s bukem. Diskuse o jeho poživatelnosti jsou podle mne bezpředmětné. Ať už je jedlý, nejedlý, či dokonce jedovatý, svým vzhledem nikoho k jídlu nepovzbuzuje. Na vině je určitě také jeho podivně zelená barva, která je způsobena přítomností aminobenzochinonového pigmentu, který byl nazván blennion (Spiteller a Steglich, 2002).
     Chemicky je blennion blízce příbuzný lilacinonu, červenému pigmentu ryzce lilákového (Lactarius lilacinus) (Spittler et al., 2003) (http://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1074). Mimo Blennionu byly v ryzci zeleném objeveny i další seskviterpenické látky, jako např. blenniny A, B a C, furanol a furandiol, nebo alctarorufin A (Vidari et al., 1976 ).
Literatura
Spiteller P, Arnold N, Spiteller M, Steglich W. Lilacinone, a Red Aminobenzoquinone Pigment from Lactarius lilacinus. J Nat Prod. 2003; 66(10): 1402-1403.
Spiteller P, Steglich W. Blennione, a Green Aminobenzoquinone Derivative from Lactarius b lennius. J Nat Prod. 2002; 65(5): 725-727.
Vidari G, De Bernardi M, Vita-Finzi P, Fronza G. (1976). Sesquiterpenes from Lactarius blennius. Phytochemistry, 1976; 15(12), 1953-1955.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 20

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.11 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace