Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 4410 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Oleandrin: jedovatý srdeční glykosid
Publikováno: Neděle, 01.12. 2019 - 11:29:38 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Oleandrin: jedovatý srdeční glykosid

Jiří Patočka

     Glykosidické přírodní toxiny jsou běžnými sekundárními metabolity řady rostlin.  Nejčastější cukernou částí tento glykosidů bývá fruktóza nebo glukóza. Při hydrolýze ztrácejí cukernou část a toxin je aktivován. Srdeční glykosidy jsou glykosidy, které ovlivňují adenosintrifosfát buněk a snižují rychlost srdečních kontrakcí. I když určitá prahová množství jsou nebezpečná, malé koncentrace srdečních glykosidů mají své uplatnění při klinicky kontrolované léčbě srdečních chorob a jiných poruch.

             Oleandrin je silný srdeční glykosid, který se nachází v listech, plodech a míze oleandrů. Oleandry jsou stálezelené, krásně kvetoucí keře až menší stromy. Patří k nejatraktivnějším rostlinám. Nádherně a bohatě kvetou a příjemně voní. Větve a výhony mají prutovité, listy jsou úzké, lesklé, kožovité a dlouhé 10–15 cm. Na koncích výhonů vykvétají květy v bohatých květenstvích. Jsou doma ve Středomoří a v subtropických oblastech Asie.
Původní botanické druhy jsou pouze tři, dnes však je pěstováno množství kultivarů a na mnoha místech světa rostou volně v přírodě „zdivočelé“ populace těchto rostlin. Nejznámější a nejčastěji pěstovaný planý druh je oleandr obecný (Nerium oleander), který má jednoduché růžové květy, velké kolem 3 cm. Oleandry jsou nejen krásné, ale i nebezpečné. Obsahují řadu jedovatých glykosidů. Jedovaté jsou všechny části rostliny, která při poranění roní slizkou jedovatou šťávu. Mírná otrava se projeví nevolností, požití většího množství listů nebo květů může skončit smrtí! 
      Nejcitlivější na otravu oleandrem je skot a koně (Galey et al., 1996; Butler et al., 2016). Odolnější jsou ovce (Haeba et al., 2992) a nejodolnějším hlodavci (Aslani et al., 2004). Nejvyšší koncentrace oleandrinu je v semenech rostliny a požití několika malých semen může být pro  člověka smrtelné. Oleandry rostou v mnoha částech světa a znalosti jejích jedovatých účinků jsou do značné míry rozšířené, ale náhodné nebo cílené otravy nejsou zvláštností, obzvláště v tropických a subtropických částech světa ani dnes (Pietsch et al., 2005; V et al., 2008
     Výsledky vědeckého výzkumu posledních let napovídají, že oleandrin by mohl najít uplatnění také v terapii zhoubných nádorů (Ko et al., 2018; Yong et al., 2019) nebo při mrtvici (Elmaci et al., 2018).
Literatura
Aslani MR, Movassaghi AR, Mohri M, Abbasian A, Zarehpour M. Clinical and pathological aspect of experiment oleander (Nerium oleander) toxicosis in sheep. Vet Res Commun. 2004; 28: 609–616.
Butler J, Khan S, Scarzella G. Fatal Oleander Toxicosis in Two Miniature Horses. J Am Anim Hosp Assoc. 2016; 52(6): 398-402.
Elmaci İ, Alturfan EE, Cengiz S, Ozpinar A, Altinoz MA. Neuroprotective and tumoricidal activities of cardiac glycosides. Could oleandrin be a new japon against stroke and glioblastoma? Int J Neurosci. 2018; 128(9): 865-877.
Galey FD, Holstege DM, Pulmee KH, Tor E, Johnson B, Anderson ML, Blanchard PC, Brown F. Diagnosis of oleander poisoning in livestock. J Vet Diagn Investig. 1996; 8: 358–364.
Haeba MH, Mohamed AI, Mehdi AW, Nair GA. Toxicity of Nerium oleander leaf extract in mice. J Environ Biol. 2002; 23: 231–237. 
Ko YS, Rugira T, Jin H, Park SW, Kim HJ. Oleandrin and Its Derivative Odoroside A, Both Cardiac Glycosides, Exhibit Anticancer Effects by Inhibiting Invasion via Suppressing the STAT-3 Signaling Pathway. Int J Mol Sci. 2018; 19(11). pii: E3350.
Pietsch J, Oertel R, Trautmann S, Schulz K, Kopp B, DreBler J. A non-fatal oleander poisoning. Int J Leg Med. 2005; 119: 236–240.
Wasfi IA, Zorob O, Alkatheeri NA, Alawadhi AM. A fatal case of oleandrin poisoning. Forensic Sci Int. 2008; 179: 31–36. 
Yong L, Ma Y, Liang C, He G, Zhao Z, Yang C, Hai B, Pan X, Liu Z, Liu X. Oleandrin sensitizes human osteosarcoma cells to cisplatin by preventiv degradation of the copper transporter 1. Phytother Res. 2019; 33(7): 1837-1850.
   
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 19

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.22 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace