Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 8509 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Ophiobolin A: plísňový toxin
Publikováno: Středa, 13.11. 2019 - 14:27:02 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Ophiobolin A: plísňový toxin

Jiří Patočka

     Ophiobolin A je sekundární metabolit plísní, u kterého byla významná aktivita proti glioblastomovým buňkám rezistentním na apoptózu indukcí neaoptické buněčné smrti. To nabízí inovativní strategii boje proti tomuto agresivnímu typu rakoviny. Přírodní toxiny nemusí být jen hrozbou pro lidské zdraví. Mnohé z nich lze použít jako účinnou léčivo v boji proti určitým nemocem. Takovou látkou může být i ophiobolin A a jeho kongenery (Masi et al., 2019). 

OPHIOBOLIN A



      Ophiobolin A je sesterterpenoid se čtyřmi kruhovými systémy, který je jako sekundární metabolit syntetizován několika druhy plísní rodu Bipolaris, Cochliobolus, Drechslera, Cephalosporium a Aspergillus. Vedle ophiobolinu A je dnes známo více než 30 dalších kongenerů ophiobolinu. Tyto látky způsobují buněčnou smrt u savčích buněk dosud ne zcela jasným mechanismem účinku (Morrison et al., 2917).
      Bylo zjištěno, že ophiobolin A indukuje smrt buněk podobnou paraptóze, která je doprovázena dilatací endoplazmatického retikula (ER) v gliomových buňkách. Dilatace a buněčná smrt indukovaná ophiobolinem-A byla nezávislá na reaktivních druzích kyslíku, ale byla účinně blokována různými thiolovými antioxidanty. Tento mykotoxin totiž může reagovat s cysteinylthioly za vzniku Michaelových duktů a může tak způsobit nesprávné sbalení proteinů a jejich hromaděnív buňce, což vede k buněčné smrti podobné paraptosám. K anti-gliomové aktivitě ophiobolinu-A přispívá narušení thiolové proteostázy (Kim et al., 2017).
     Dosavadní výzkumy prokázaly, že ophiobolin A má význasmnou protirakovinovou aktivitu. Pro další testování jeho účinnosti je proto potřebné získat tuto látky v množství potřebném na preklinické a později i klinické testy. Jednou z možností je biologická cesta, protože jednoletá rostlina durman metelový (Datura metel) napadená endofytickými houbami rodu Bipolaris je bohatým zdrojem ophiobolinu A (Maehara et al., 2019). Jinou možností je totální syntéza ophiobolinu A, ktrou v letošním roce popsali američtí autoři (Thach et al., 2019). Tato syntéza je však podstatně dražší, probíhá ve 14 krocích a je náročná na suroviny.
Literatura
Kim IY, Kwon M, Choi MK, Lee D, Lee DM, Seo MJ, Choi KS. Ophiobolin A kills human glioblastoma cells by inducing endoplasmic reticulum stress via disruption of thiol proteostasis. Oncotarget. 2017; 8(63): 106740-106752.
Maehara S, Yamane C, Kitamura C, Hinokuma M, Hata T. High ophiobolin A production in endophytic fungus Bipolaris sp. associated with Datura metel. Nat Prod Res. 2019 Apr 16:1-3.
Masi M, Dasari R, Evidente A, Mathieu V, Kornienko A. Chemistry and biology ofophiobolin A and its congeners. Bioorg Med Chem Lett. 2019; 29(7): 859-869.
Morrison R, Lodge T, Evidente A, Kiss R, Townley H. Ophiobolin A, a sesterpenoid fungal phytotoxin, displays different mechanisms of cell death in mammalian cells depending upon the cancer cell origin. Int J Oncol. 201; 50(3): 773-786.
Thach D, Brill Z, Grover H, Esguerra K, Thompson J, Maimone T. Total Synthesis of (+)-6-epi-Ophiobolin A. Angew Chem Int Ed Engl. 2019 Nov 6.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 16

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace