Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 9792 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Antrokamphiny, bioaktivní látky vzácné taiwanské houby z kafrového lesa
Publikováno: Středa, 20.02. 2019 - 09:55:36 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Antrokamphiny, bioaktivní látky vzácné taiwanské houby z kafrového lesa

Jiří Patočka

     Tou vzácnou taiwanskou houbou je outkovka kafrová (Antrodia camphorata, syn. Taiwanofungus camphoratus nebo Ganoderma camphoratum), která se používá v čínské lidové medicíně již po celá staletí jako preventivní lék proti rakovině jater, nebo také při hypertenzi či kocovině. Tato houba je vzácná proto, že roste na jediném stromě, kafrovníku Cinnamomum kanehirae, nebo spíše uvnitř tohoto stromu - v jeho dutinách a prasklinách (http://burle.blog.cz/1902/na-taiwanu-roste-strom-a-v-tom-strome-roste-vzacna-leciva-houba-outkovka-kafrova). Strom Cinnamomum kanehirae z čeledi vavřínovité (Lauraceae) je taiwanským endemitem, takže nikde jinde neroste (Wu et al., 2016). V současné době je to nejdražší houba na trhu medicinálních hub (http://burle.blog.cz/1504/nejdrazsi-houba-na-svete).
    


      Zájem o outkovku kafrovou je tak velký, že nejen nestačí plodnice nasbírané v přírodě, ale ani ty, které jsou vypěstovány na houbových farmách (Huang et al., 2002). Jen na Taiwanu má trh s touto komoditou roční objem přes 100 milionů amerických dolarů (Liu et al., 2012). Z houby již byla izolována řada bioaktivních látek (http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=print&sid=763) a řada dalších teprve na svůj objev a na využití čeká. Takovými látkami jsou i antrokamphiny A a B, dvě strukturálně velmi blízké molekuly s významnou protizánětlivou aktivitou (Hsieh et al., 2010). Jedná se o látky ze skupiny polyacetylenů a nejsou v tomto zdroji osamoceny (Kuo et al., 2011; Wang et al., 2014). Svůj protizánětlivý účinek realizují inhibicí tvorby oxidu dusného (Hsieh et al., 2010). Jedna z farmakologicky nejúčinnějších obsahových látek outkovky kafrové, antrokamphin A, byla již připravena také synteticky (Lee et al., 2011) a byl zahájen cílený výzkum této biomolekuly.
Literatura
Hsieh YH, Chu FH, Wang YS, Chien SC, Chang ST, Shaw JF, Chen YC, Hsiao WW, Kuo YH, Wang SY. Antrocamphin A, an anti-inflammatory principal from the fruiting body of Taiwanofungus camphoratus, and its mechanisms. J Agr Food Chem. 2010; 58(5): 3153-3158.
Huang RC, Chen JC, Wang BC. U.S. Patent No. 6,391,615. Washington, DC: U.S. Patent and Trademark Office, 2002.
Kuo YH, Lin BF. U.S. Patent No. 7,932,285. Washington, DC: U.S. Patent and Trademark Office, 2011.
Lee CL, Huang CH, Wang HC, Chuang DW, Wu MJ, Wang SY, Wu YC. First total synthesis of antrocamphin A and its analogs as anti-inflammatory and anti-platelet aggregation agents. Organic Biomolecular Chemistry, 2011; 9(1), 70-73.
Liu YW, Lu KH, Ho CT, Sheen LY. Protective effects of Antrodia cinnamomea against liver injury. J Trad Complement Med. 2 2012; (4): 284.
Wang SY, Lin TY, Chen CY, Chien SC, Hsiao WW, Chu FH, Lin CC. U.S. Patent No. 8,791,156. Washington, DC: U.S. Patent and Trademark Office, 2014.
Wu CC, Ho CK, Chang SH. The complete chloroplast genome of Cinnamomum kanehirae Hayata (Lauraceae). Mitochondrial DNA. Part A, DNA mapping, sequencing, and analysis. 2016; 27 (4): 2681-2682.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 26

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.13 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace