Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 7108 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Bedla zardělá: jedlá nebo nejedlá?
Publikováno: Úterý, 08.01. 2019 - 17:31:38 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Bedla zardělá: jedlá nebo nejedlá?

Jiří Patočka

          Bedla zardělá (Leucoagaricus leucothites) je statná lupenitá houba z čeledi pečárkovitých, která svým vzhledem spíše připomíná žampion než bedlu. Její klobouk 3-10 cm v průměru, výjimečně i více, je v mládí vejčitý, později pak kuželovitý až rozprostřený. Shora je dosti masitý, lysý, barvy matně bílé, někdy na středu trošku zahnědlé. Za sucha je hedvábně lesklý, při okraji s drobnými šupinkami. Pokožku klobouku lze sloupnout. Lupeny jsou v mládí bílé, později masově narůžovělé. Jsou břichatě vypouklé, tenké a husté. V mládí jsou lupeny zakryté tenkým kožovitým závojem bílé barvy, který zanechává na okraji klobouku zubatý lem. Dužnina je bílá, v mládí křehká, později houbovitě měkká. Chuť má mírnou a příjemnou, vůni mírně ovocnou.  Dutý třeň je vysoký 5-12 cm, tlustý 0,7-2 cm, válcovitý a dole hlízovitě zduřelý. V mládí bílý, později nahnědlý a z klobouku se dá snadno vylomit. Prsten je úzký, vytrvalý a pohyblivý, bílé barvy. Výtrusný prach je jemně narůžovělý. Výtrusy jsou oválné až vejčité s hladkou stěnou o rozměru 7-10 x 4,5-6 µm. Po fylogenetické stránce je blízká bedlám skupiny Macrolepiota (Vellinga et al., 2003). Další mykologické informace najdete na

http://burle.blog.cz/1901/bedla-zardela-leucoagaricus-leucothites-vittad-wasser-1977-bedlica-ruzovolupenova



     Ve většině houbařských příruček a mykologické literatury je bedla zardělá uváděna jako jedlý druh. Její dužnina má mírnou a příjemnou chuť a vůni s ovocným nádechem. Houba obsahuje velké množství fenolických sloučenin (hlavní složkou je katechin) s vysokou antioxidační aktivitou a její alkoholický extrakt má silné antimikrobiální účinky proti některým bakteriím, které způsobují znehodnocování potravin (Aslim a Ozturk, 2011). Vyšetření antioxidačního a antimikrobiálního potenciálu bedly zardělé odhalilo skutečnost, že tento přirozeně se vyskytující, biologicky aktivní a terapeuticky účinný druh houby má přirozený antioxidační a antimikrobiální potenciál a bylo by užitečné ho použít pro výživové i léčebné účely (Pereira  et al., 2012; Sevindik et al., 2018). Navíc se ukázalo, že obsah těžkých kovů v této houbě se pohybuje v bezpečných mezích (Tuzen et al., 2007; Sevindik et al., 2018).
     Všechny tyto skutečnosti napovídají, že bedla zardělá je houba vhodná pro kuchyňskou úpravu a měla by být nejen bezpečná, ale snad i zdraví prospěšná. Uvádí se, že v kuchyni ji lze uplatnit podobně jako bedlu vysokou (Macrolepiota procera) či jiné druhy jedlých bedel rodu Macrolepiota. Přesto bychom měli být velmi opatrní. Sbírat by ji měli jen ti, kteří ji naprosto bezpečně rozliší od nebezpečných muchomůrek. Stále je tu sice malé, ale nikoliv zanedbatelné riziko záměny za některou z pečárek, jiných bedel či dokonce muchomůrek. V odborné lékařské literatuře je popsáno několik případů otrav touto houbou, které způsobily zažívací obtíže (Reid a Eicker, 1993; Beug, 2014). I když otravy nebyly vážné, je lepší bedlu zardělou nesbírat a nechat ji tam kde roste.
Literatura
Aslim B, Ozturk S. Phenolic composition and antimicrobial and antioxidant activities of Leucoagaricus leucothites (Vittad.) Wasser. J Med Food. 2011; 14(11): 1419-1424.
Beug MW. NAMA Toxicology Committee Report for 2014 North American Mushroom Poisonings. North American Mycological Association, 2014.
Pereira E, Barros L, Martins A, Ferreira IC. Towards chemical and nutritional inventory of Portuguese wild edible mushrooms in different habitats. Food Chemistry, 2012; 130(2): 394-403.
Reid DA, Eicker A. South African fungi. 2. Some species of Leucoagaricus and Leucocoprinus. South African J Botany, 1993; 59(1): 85-97.
Sevindik M, Rasul A, Hussain G, Anwar H, Zahoor MK, Sarfraz I, Kamran KS, Akgul H, Akata I, Selamoglu Z. Determination of anti-oxidative, anti-microbial activity and heavy metal contents of Leucoagaricus leucothites. Pak J Pharm Sci. 2018; 31(5, Supplementary): 2163-2168. 
Tuzen M, Sesli E. Soylak M. Trace element levels of mushroom species from East Black Sea region of Turkey. Food Control, 2007; 18(7): 806-810.
Vellinga EC, de Kok RP, Bruns TD. Phylogeny and taxonomy of Macrolepiota (Agaricaceae). Mycologia. 2003; 95(3): 442-456.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 23

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.16 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace