Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 4829 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Pitipeptolidy: cyklodepsipeptidy mořské cyanobakterie Lybgbya majuscula
Publikováno: Úterý, 08.05. 2018 - 10:36:10 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Pitipeptolidy: cyklodepsipeptidy mořské cyanobakterie Lybgbya majuscula

Jiří Patočka

     Mořská cyanobakterie Lybgbya majuscula je neobyčejně bohatým zdrojem sekundárních metabolitů rozličných chemických struktur. Jednou z nich jsou i cyklické peptidy a depsipeptidy, tedy peptidy v nichž jsou některé peptidické vazby nahrazeny vazbami esterovými. Zdá se, že některé sekundární metabolity jsou jedinečné pro konkrétní kolekce bakterií. Takovými metabolity jsou cyklodepsipeptidy cyanobakterie Lyngbya majuscula shromážděné u oblasti Piti Bomb Holes na ostrově Guam, které byly pojmenovány pitipetolidy (Luesch et al., 2001). Jejich struktury byly objasněny spektroskopickými technikami a charakterizací degradačních produktů. Obsahují neobvyklé aminokyseliny, např. kyselinu 2,2-dimethyl-3-hydroxy-7-oktinovou nebo kyselinu 2,2-dimethyl-3-hydroxy-7-oktenovou.  Pitipeptolidy A (1) a B (2) vykazují slabou cytotoxicitu proti rakovinným buňkám LoVo, avšak vykazují také mírnou antimykobakteriální aktivitu a stimulují aktivitu elastázy (Luesch et al., 2001).     Pitipeptolid A je hlavním sekundárním metabolitem cyanobakterie Lyngbya majuscula z Guamu. Jak prokázali Cruz-Rivera a Paul (2007), pitipeptolid A je také hlavní defenzivní molekulou, která má za úkol odrazovat bezobratlé živočichy od konzumace této cyanobakterie.
     Další analogy pitipeptolidů byly izolovány Montaserem et al. (2011). Čtyři identifikované analogy, pitipeptolidy C - F (3-6), jsou tetrahydro analog (3), analog s nižším stupněm methylace (4) a dva jsou homology (5 a 6) pitipeptolidu A. Jejich struktury byly objasněny za použití 2D NMR spekter, chirální HPLC analýzy a porovnáním s pitipeptolidem A. Identifikované analogy vykazovaly slabší cytotoxické aktivity ve srovnání s dvěma hlavními výchozími sloučeninami, pitipeptolidy A (1) a B (2), proti adenokarcinomu prsu HT-29 a MCF7 buňkám karcinomu prsu. Naopak pitipeptolid F (6) byl nejúčinnějším pitipeptolidem proti Mycobacterium tuberculosis. Tato zjištění naznačují, že vhodnou obměnou struktury pitipeptolidů je možné řídit antibakteriální aktivitu a optimalizovat její selektivitu.  
Literatura
Cruz-Rivera E, Paul VJ. Chemical deterrence of a cyanobacterial metabolite against generalized and specialized grazers. J Chem Ecol. 2007; 33(1): 213-217. 
Luesch H, Pangilinan R, Yoshida WY, Moore RE, Paul VJ. Pitipeptolides A and B, new cyclodepsipeptides from the marine cyanobacterium Lyngbya majuscula. J Nat Prod. 2001; 64(3): 304-307.
Montaser R, Paul VJ, Luesch H. Pitipeptolides C-F, antimycobacterial cyclodepsipeptides from the marine cyanobacterium Lyngbya majuscula from Guam. Phytochemistry. 2011; 72(16): 2068-2074.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 12

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.19 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace