Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 9099 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Bioaktivní látky bedly vysoké (Macrolepiota procera): Macrocypiny
Publikováno: Pondělí, 19.03. 2018 - 14:48:54 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Bioaktivní látky bedly vysoké (Macrolepiota procera): Macrocypiny

Jiří Patočka

      Macrolepiota (bedly) je rod stopkovýtrusných hub z čeledi Agaricaceae (pečárkovité), který byl vymezen Rolfem Singerem v roce 1948. Tento rod obsahuje asi 40 druhů. Nejznámějším druhem je bedla vysoká ( M. procera). Bedla vysoká je známý a vysoce ceněný jedlý druh ve velké části Evropy. Je to statná houba s téměř půl metru vysokým třeněm, na kterém sedí zprvu zavinutý, později široce rozložený klobouk o průměru až 300 mm. Mladé plodnice  mají klobouk celý nahnědlý, růstem jeho pokožka puká a v soustředných kruzích se vytvářejí nepravidelně rozložené, odstálé, plstnaté, velké, hnědé šupiny. Lupeny jsou bílé a vysoké Dužnina je bělavá a suchá. Příjemně voní, je velmi chutná a málo červiví. Důvodem nízké červivosti je pravděpodobně přítomnost specifického lektinu (MpL), který je dosti toxický pro různé parazity (Žurga et al., 2014).

     Mykologické informace o bedle vysoké lze najít na: http://burle.blog.cz/1803/bedla-vysoka-macrolepiota-procera-scop-singer-bedla-vysoka



    V plodnicích bedly vysoké byla objevena nová skupina bílkovin, inhibitorů cysteinových proteáz, které byly nazvány macrocypiny. Bylo zjištěno, že makrocypiny jsou kódovány rodinou genů, která je rozdělena do pěti skupin s více než 90% identitou sekvence uvnitř skupiny a identitou sekvence mezi skupinami 75-86%. Několik rozdílů v promotoru a nekódujících sekvencích naznačuje regulaci exprese macrocypinu na různých úrovních. Bylo také prokázáno, že diverzita sekvencí ovlivňuje inhibiční aktivitu macrocypinů a že heterologně exprimované macrocypiny patřící do různých skupin, které vykazují rozdíly v jejich inhibičních profilech. Macrocypiny jsou účinnými inhibitory papainových a cysteinových endopeptidáz a také inhibují katepsiny B a H, které vykazují jak exopeptidázovou, tak endopeptidázovou aktivitu (Sabotič et al., 2009). Buněčná cysteinová proteáza je inhibována všemi macrocypiny, s výjimkou jednoho zástupce, který místo toho vykazuje slabou inhibici serinové proteázy trypsinu. Macrocypiny vykazují podobné základní biochemické charakteristiky. Jsou stabilní při vysokých teplotách a extrémních hodnotách pH a mají inhibiční profily podobné profilu clitocypinu z Clitocybe nebularis (Sabotič et al., 2011). 
     Macrocypiny jsou první inhibitory houbových proteáz, u nichž byl zjištěn negativní účinek na růst a vývoj larev mandelinky bramborové (Leptinotarsa decemlineata Say), což by mohlo mít praktický význam v boji s tímto škůdcem brambor (Šmid et al., 2013). Podobný účinek na larvy mandelinky vykazoval také clytocypin, proteázový inhibotor izolovaný ze strmělky mlženky (Clitocybe nebularis), což ukazuje na skutečnost, že houbové inhibitory proteáz by mohly být slibnými kandidáty na nové biopesticidy (Šmid et al., 2015).
Literatura
Sabotič J, Kilaru S, Budič M, Gašparič MB, Gruden K, Bailey AM, Foster GD, Kos J. Protease inhibitors clitocypin and macrocypin are differentially expressed within basidiomycete fruiting bodies. Biochimie. 2011; 93(10): 1685-1693.
Sabotič J, Popovič T, Puizdar V, Brzin J. Macrocypins, a family of cysteine protease inhibitors from the basidiomycete Macrolepiota procera. FEBS J. 2009; 276(16): 4334-4345.
Šmid I, Gruden K, Buh Gašparič M, Koruza K, Petek M, Pohleven J, Brzin J, Kos  J, Zel J, Sabotič J. Inhibition of the growth of colorado potato beetle larvae by macrocypins, protease inhibitors from the parasol mushroom. J Agric Food Chem. 2013; 61(51): 12499-12509.
Šmid I, Rotter A, Gruden K, Brzin J, Buh Gašparič M, Kos J, Žel J, Sabotič J.  Clitocypin, a fungal cysteine protease inhibitor, exerts its insecticidal effect  on Colorado potato beetle larvae by inhibiting their digestive cysteine proteases. Pestic Biochem Physiol. 2015; 122: 59-66.
Žurga S, Pohleven J, Renko M, Bleuler-Martinez S, Sosnowski P, Turk D, Künzler M, Kos J, Sabotič J. A novel β-trefoil lectin from the parasol mushroom (Macrolepiota procera) is nematotoxic. FEBS J. 2014; 281(15): 3489-3506.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 9

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka





Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.11 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace