Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 2624 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Bioaktivní látky mořských bakterií: Tauramamid
Publikováno: Sobota, 27.01. 2018 - 12:23:19 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Bioaktivní látky mořských bakterií: Tauramamid

Jiří Patočka

     Mořské bakterie a mořské houby mají ohromný význam jako nové zdroje obrovského množství biologicky aktivních látek. Některé z těchto mořských organismů žijí ve stresujícím prostředí: v chladných vodách, bez dostatku světla a kyslíku, v prostředí kde panuje vysoký tlak apod. I za takových podmínek žije v moři překvapivě velké množství druhů s vysokou rozmanitostí a vytvářejí fascinující a strukturálně složité přírodní produkty (Saleem a Iqbal, 2015). Až dosud bylo pro bioaktivní metabolity zkoumáno pouze malé množství mikroorganismů, ale bylo již izolováno obrovské množství účinných látek, z nichž některé mají unikátní strukturu (Debbab et al., 2010).      Takovou látkou je i tauramamid, lipopeptid izolovaný z kultury mořského bakteriálního izolátu Brevibacillus laterosporus PNG276, získaného v tichomořské oblasti v okolí státu Papua-Nová Guinea (Desjardine et al., 2007). Vedle tauramidu byl z toho to zdroje izolován také methyl- a ethyl-ester tohoto peptidu. Struktury byly objasněny analýzou NMR a MS dat a chemickou degradaci stejně jako celkovou syntézou tauramamidu a některých jeho derivátů. Tyto lipopeptidy vykazují antibakteriální účinky (Biswas et al., 2016). Minimální inhibiční koncentrace (MIC) tauramamidu proti důležitému Gram-pozitivnímu lidskému patogenu Enterococcus sp. byla 0,11 µM (Desjardine et al., 2007). Tauramamid  lze charakterizovat jako lipopeptidové antibiotikum, které obsahuje dvě D-aminokyseliny a jehož N-konec je acylován (Djukic et al., 2011).
Literatura
Biswas K, Paul D, Sinha SN. (2016). Marine bacteria: a potential tool for antibacterial activity. J Appl Environment Microbiol. 2016; 4(1): 25-29.
Debbab A, Aly AH, Lin WH, Proksch P. Bioactive compounds from marine bacteria and fungi. Microbial Technol. 2010; 3(5): 544-563.
Desjardine K1, Pereira A, Wright H, Matainaho T, Kelly M, Andersen RJ. Tauramamide, a lipopeptide antibiotic produced in culture by Brevibacillus laterosporus isolated from a marine habitat: structure elucidation and synthesis. J Nat Prod. 2007; 70(12): 1850-1853.
Djukic M, Poehlein A, Thürmer A, Daniel R. (2011). Genome sequence of Brevibacillus laterosporus LMG 15441, a pathogen of invertebrates. J Bacteriol. 12011; 93(19): 5535-5536.
Saleem S, Iqbal A. Marine Environment: A Potential Pool of Isolating Antibiotic Producing Bacteria with Novel Characteristics. Brit Microbiol Res J. 2015; 5(4): 307.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.18 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace