Vítejte na webu Toxicology - Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc
Přihlásit se nebo Registrovat Domů  ·  Prof. Patočka  ·  Student ART  ·  Student RA  ·  Student KRT  ·  Doktorand  ·  Fórum  

  Moduly
· Domů
· Archív článků
· Doporučit nás
· Články na internetu
· Fotogalerie
· Poslat článek
· Průzkumy
· Připomínky
· Soubory
· Soukromé zprávy
· Statistiky
· Témata
· Top 10
· Váš účet
· Verze pro PDA
· Vyhledávání

  Skupiny uživatelů
· Prof. Patočka
· Student ART
· Student RA
· Student KRT
· Doktorand

  Kdo je online
V tuto chvíli je 2616 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde


  Články vlastní: Elmenoly: bioaktivní látky aktinomycet.
Publikováno: Neděle, 21.01. 2018 - 09:36:41 Od: Prof. Patocka
prof Patočka

Elmenoly: bioaktivní látky aktinomycet.

Jiří Patočka      

     Aktinomycety sou významným přírodním zdrojem sekundárních metabolitů s mnoha biologickými aktivitami (Takahashi a Omura, 2003). Aktinomycety (Actinobacteria) představují významný kmen grampozitivních bakterií. Patří k nejběžnějším zástupcům mikrobiálního života v půdě. Protože hrají důležitou roli v rozkladu organických látek jsou nedílnou součástí koloběhu uhlíku v přírodě a tvorby humusu. Jsou ale také producentem velkého množství dosud prakticky neznámých biochemikálií, proto je v posledních letech věnována velká pozornost jejich screeninku (Salimi et al., 2018).          Do této kategorie bioaktivních látek patří i nově nalezené deriváty 1,3-dihydroisobenzofuranu s α-naftolovým kruhem, které byly izolovány z půdních vzorků shromážděných v různých lokalitách v Japonsku, především z prefektury Chiba (Abdelfattah et al., 2016). Jsou to elmenoly A a B, které lze charakterizovat jako látky ze skupiny angucyklinů, polycyklických aromatických polyketidů (Ishikawa et al., 2017). Elmenoly A a B jsou stereoisomery a mají cytotoxický účinek (Tsukahara et al., 2015). Další informace o jejich biologických účincích dosud nejsou známy.
Literatura
Abdelfattah MS, Arai MA, Ishibashi M. Bioactive secondary metabolites with unique aromatic and heterocyclic structures obtained from terrestrial actinomycetes species. Chem Pharm Bull. 2016; 64(7): 668-675.
Ishikawa N, Abdelfattah MS, Ishibashi M. Elmenols CH, new angucycline derivatives isolated from a culture of Streptomyces sp. IFM 11490. J Antibiotic. 2017; 70(5): 601-606.
Salimi F, Hamedi J, Motevaseli E, Mohammadipanah F. Isolation and screening of rare Actinobacteria, a new insight for finding natural products with antivascular calcification activity. J Appl Microbiol. 2018; 124(1): 254-266.
Takahashi Y, Omura S. Isolation of new actinomycete strains for the screening  of new bioactive compounds. J Gen Appl Microbiol. 2003; 49(3): 141-154.
Tsukahara K, Toume K, Ishikawa N, Abdelfattah MS, Ishibashi M. Novel cytotoxic isobenzofuran derivatives from Streptomyces sp. IFM 11490. Tetrahedron Letters, 2015; 56(46): 6345-6347.
 
 
  Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

  Související odkazy
· Více o tématu prof Patočka
· Další články od autora Prof. Patocka


Nejčtenější článek na téma prof Patočka:
Kyselina fytová a naše zdraví


  Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 10

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


  Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

 Poslat článek Poslat článek

Související témata

prof Patočka

Odebírat naše zprávy můžete pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE, modified by Prof. Patočka. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.08 sekund

Hosting: SpeedWeb.cz

Administrace